Huon & Channel Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 28-Apr-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kim Haddon (QLD)   (Total Entry : 231)

Best in Show & Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Show: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Junior in Show: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Junior in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allannette Stellar Dream (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Katanifoo The Joker (A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Coleisha Delta Dawn (AI) (MRS E A COLEMAN)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Coleisha Coco Cabana (AI) (MRS E A COLEMAN)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Teen Idol (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Gangster Gus (Mrs Y M Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Baby of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Baby in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Naragold Georgie Girl (Janette Grierson)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Res Dog CC: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Goldlake Happily Ever After (Mrs J Grierson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Naragold Georgie Girl (Janette Grierson)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Kenoz Tsar Alexis (AI) (Mrs M & Mr B Gourlay)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC) (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)
Baby in Group: Whippet
Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Baby of Breed: Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Red Satin Sinner (A & J Lamberton/ B Tillman & K Baker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tillsun Dragon Heart (K Webb)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ngalla We Will Rock You PT (Kerry Webb)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tehya Suk It Up Princess (Ms T Bailey & Ms S Gangell)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kaasha Never A Dull Moment (K Webb, V Hodson, J & M Sach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaasha Naughty But Nice (K Webb)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Baby in Group: Samoyed
Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Junior in Group: Boxer
Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Remyk Creme Brulee (R Morgan & M Coleman)
Baby of Breed: Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)
Baby (Dog) of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)
Baby of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
Baby of Breed: Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)
State Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Mary Lynn Jensen (AI) (Adam C Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)