Ladies Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 9-Jun-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Marion Watson (WA)

Best in Show & Open in Show: Boxer
Aust Ch Chizack Inna Jam (AI) (Imp NZ) (Ms Michelle Roberts & Mr Andrew Hobday)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman & Sue Dilley)
Minor in Show: Maltese
Pender Take On Me (Kym Prendergast)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
State Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Hamalek I Am What I Am (Jordan Leybourne)
Runner Up Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Frank Waring (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
Minor in Group: Maltese
Pender Take On Me (Kym Prendergast)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Cutizele Mighty Mouse (Michele Triplett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cutizele Mighty Mouse (Michele Triplett)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Chintaro On Your Mark (E Harrower)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cutizele Raising Hope (Michele Triplett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Chihuahua (Smooth Coat)
Puppy (Bitch) of Breed: Cheekychi Devil Wears Prada (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pender Enter The Dragon (Kym Prendergast)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB & Bitch CC: Shellbears Moon Shadow (Michelle Taylor)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
Baby of Breed: Aust Ch Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)

Maltese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pender Take On Me (Kym Prendergast)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)

Pomeranian
Minor of Breed: Makinart Takin A Chance (Michele Triplett)

Pug
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elizabeth Walmsley (WA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Towsytyke Zacklee (Mrs S L Baile)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Iroq Chasing Stars (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Towsytyke Zacklee (Mrs S L Baile)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Delia Wells (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman & Sue Dilley)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Esspree Moon light Romance (Julie & Karen Hiscott)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Esspree Dashingly Devilish (AI) (Rachel Yeo)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman & Sue Dilley)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)
Baby of Breed: Aust Ch Cardhu On The Money (AI) (S Dilley & N Boekelman)
Minor of Breed: Sabu Memories are Made of This (W G & L J Loftus)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherepoint Once In A Blue Moon (AI) (Marilyn Dawson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Passionate Kisses (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Durers Music Making Angel (Dr G & Mrs s Koutsantonis)
Baby of Breed: Durers Casper Sturm (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor of Breed: Durers Elector Of Saxony (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Silvagun Leilani (Silvagun Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Esspree Moon light Romance (Julie & Karen Hiscott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Esspree Dashingly Devilish (AI) (Rachel Yeo)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
Baby in Group: Whippet
Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)
Minor in Group: Saluki
Itsozi The Jewel Keeper (S Timson)
Puppy in Group: Saluki
Crisnick Wizard Of Oz (AI) (C & N Lawton)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mayster River Belle (B & M Birkenshaw)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Res Dog CC & Junior of Breed: Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Crisnick Wizard Of Oz (AI) (C & N Lawton)
Baby of Breed: Crisnick Aurora Raine (C & N Lawton)
Minor of Breed: Itsozi The Jewel Keeper (S Timson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby of Breed: Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Mirawee Rainbow Heart (AI) (B & S Laurin)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Joshwyn It Had to be Blue (Sue Mallia)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bursirius Hakuna Matata (Jessica Burren)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon TDX RN HT (Ms D P Rose & Ms S Fossey)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joshwyn It Had to be Blue (Sue Mallia)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mirawee Powers That Be (Mrs L Valentine Vagg/ Mrs B & Ms S Laurin)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mirawee Rainbow Heart (AI) (B & S Laurin)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Mirawee Heartsong (AI) (B & S Laurin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Nightwood Regret Me Not (Debra Simpson)
Baby of Breed: Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Puppy of Breed: Nightwood To The Manor Born (Ms Debra Simpson)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightwood Step Into Thspotlite (Ms Debra Simpson)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shelbrae So Why Not Me (J Mitchelle & D Leverington)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Marion Watson (WA)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Inna Jam (AI) (Imp NZ) (Ms Michelle Roberts & Mr Andrew Hobday)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Money Makes Me Happy (Ying Chen (Helen))
Minor in Group: Siberian Husky
Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Piolak Walking Street (Jenn Lawrence)
Junior in Group: Rottweiler
Jamzaaba Deadly Venom (Sharon Gossage)
Intermediate in Group: Dobermann
Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
State Bred in Group: Rottweiler
Jamzaaba Daring with Destiny (Sharon Gossage)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Wolfproud Carolina (Jenn Lawrence)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Hamalek I Am What I Am (Jordan Leybourne)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfproud Carolina (Jenn Lawrence)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Piolak Walking Street (Jenn Lawrence)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Hamalek I Am What I Am (Jordan Leybourne)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chizack Inna Jam (AI) (Imp NZ) (Ms Michelle Roberts & Mr Andrew Hobday)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Redgladiator Eso Del Athena (Amie Rose Cleggett & Milan Farkas)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Vansitar Always On My Mind (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Baby of Breed: Dobregal Chocolate Wheel (Graeme Jones)
Junior of Breed: Vansitar Fairytale O New York (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme ET (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jamzaaba Deadly Venom (Sharon Gossage)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Jamzaaba Daring with Destiny (Sharon Gossage)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Money Makes Me Happy (Ying Chen (Helen))

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icepower Checkmate (D L Byles)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Minor of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Myra Thomas-Rhodes (WA)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Minor in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tdksbulldogs wallie (S Brittain & T Keedwell)
Baby of Breed: Tdks Rani (T Keedwell & S Brittain)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Asplendour I La Indi (Caroline Owens)

Great Dane
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Res Bitch CC: Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Leifhond All Eyes On Excelsior (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond City Of Angels (Sue & Tony Mallia / David & Denise Wall)
Baby of Breed: Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)
Minor of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)

Lhasa Apso
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Aust Ch Firezeye Wateva Floatz Ya Boat (Mrs V Parke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)