Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)
Date of Show : 14-Oct-2018 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Wendye Slatyer (NSW) (Total Entry : 335)
Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Puppy in Show: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Intermediate in Show: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
State Bred in Show: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW) (Group Entry : 89)
Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Junior in Group: Pug
Saxten Silver Charm (A Costen)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Aust Bred in Group: Pug
Junnash Breaking Hearts (A Costen)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)
Baby of Breed: Amourchiot Make Mine A Pinot (Ms C Johns)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Junior of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyntervale Whats Up Pitches (L Howlett-Trahar)
Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Saxten Silver Bullet (A Costen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Saxten Silver Charm (A Costen)
Aust Bred of Breed: Junnash Breaking Hearts (A Costen)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW) (Group Entry : 42)
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum Play That Song (Susan Springer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Winx (Susan Springer)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
Puppy (Dog) of Breed: Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shado-Lans El Bandito (NZ IMP) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Junior of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Whadaboutme Macy Gray (Mrs A Burns & Ms T Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Baile Atha Cliath (Mrs Michelle A Booth)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Smith (VIC) (Group Entry : 50)
Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: Weimaraner
Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Puppy in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)
Intermediate in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
Aust Bred in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Penmaen & Hemlock Lane Silver N Gold (Imp USA) (Richard Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bendeela English Rose (Paul Terrett)
Golden Retriever
Bitch CC: Tweedwater Bohemian Rhapsody (Mr P Stevenson)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)
Baby of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Chasing Rainbows (P & R Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Wild Goose Chase (P & R Ellis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tazlon Best Kept Secret (P & R Ellis)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Elizabeth Smith (VIC) (Group Entry : 38)
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy in Group: Foxhound
Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alaqadar La Boheme (AI) (Mrs M A Barras)
Basenji
Baby of Breed: Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)
Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: UsakoseCant Getu Outofmy Mind (Mrs Lynn Presnell)
Whippet
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Adstaff Gambling Man (Mstr WDP Booth)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW) (Group Entry : 36)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Hunson Kissth Girls N Makumcry (AI) (Hunson Kennels)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry All That Jazz (Nicole Newett)
Australian Kelpie
Puppy of Breed: Aust Ch Ringbarka Power Of One (Ms H Jansson & Ms C Finlay)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)
Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ableflow Dark Knight (Mervena Conroy)
Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)
Old English Sheepdog
Baby of Breed: Hunson Kissth Girls N Makumcry (AI) (Hunson Kennels)
Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Newpry All That Jazz (Nicole Newett)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Elizabeth Smith (VIC) (Group Entry : 50)
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB & Res Dog CC: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW) (Group Entry : 30)
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Willitoft Hey Good Lookin (L Jones)
French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Asplendour I La Im Boss (D Clark)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asplendour I La Icon (D Clark)
Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willitoft Hey Good Lookin (L Jones)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)