Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 13-Oct-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jill Hocking (VIC)   (Total Entry : 252)

Best in Show & Open in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Runner Up in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Dapsen Flying High (Ms D & Ms A Petersen / Mr A Reid)
Puppy in Show: Clumber Spaniel
Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Junior in Show: Australian Shepherd
Grandpeak Mumma Knows Best (AI) (Brooke Trotter)
Intermediate in Show: Rottweiler
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Thrilled To Bits (M Morse & W Henderson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC)  (Group Entry : 81)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Dapsen Flying High (Ms D & Ms A Petersen / Mr A Reid)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Puppy in Group: Pug
Saxten I Am A Prince (A Costen)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Thrilled To Bits (M Morse & W Henderson)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Japatina Louis Armstrong (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dapsen Flying High (Ms D & Ms A Petersen / Mr A Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Matmor Thrilled To Bits (M Morse & W Henderson)
Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kangala All That Jazz (Mr Sharon Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Turn The Tables (Philip Williams & R Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Baby of Breed: Skyefall Lady In Red (Di Wazny)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chiisana Goruden (Imp NZ) (Miss Z Baxter)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Denim N Lace (Mrs F Harris)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Saxten I Am A Prince (A Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Saxten Golden Candy (A Costen)
Puppy (Bitch) of Breed: Saxten Stryking Silver (Sharon Frankcombe)
Junior of Breed: Yarrowfell A Kind Of Magic (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Norfolk Terrier
Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)
State Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar LetMe Dream Your Deam (Selina Collins)
Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Gr Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ausgrove Golden Honey (Erica Norgrove)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (David & Angela Stacey)
Baby of Breed: Llubinim Flash of Zorro (David & Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Sashgar LetMe Dream Your Deam (Selina Collins)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shindarrah Fire Zone (Counterpunch Kennel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC)  (Group Entry : 37)

Runner Up in Group: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Baby of Breed: Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Baby (Dog) of Breed: Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Puppy of Breed: Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
Baby of Breed: Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)
Baby (Dog) of Breed: Hanafor Secret Agent (F Harris & B Stading)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)

Pointer
Puppy of Breed: Rhyll Dark Storm TD (G Rickard/C Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC) (Group Entry : 18)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Black and Tan Coonhound
Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Junior of Breed: Aust Ch Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)
Junior in Group: Australian Shepherd
Grandpeak Mumma Knows Best (AI) (Brooke Trotter)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grandpeak Mumma Knows Best (AI) (Brooke Trotter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Zuleika Gold Digger (Stephanie Ives & Rachael Holloway)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Mistryde Step By Step (M & J Kaden)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)
Baby of Breed: Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boyer Now Your Talking (Mrs D Nellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Baby in Group: French Bulldog
Asplendour N La Nougat (D Clark)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asplendour I La Im Boss (D Clark)
Baby of Breed: Asplendour N La Nougat (D Clark)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Puppy of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)