Grenfell P A H & I Association Inc (NSW)

Date of Show : 30-Aug-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sylvia Brackman (NSW)   (Total Entry : 248)

Best in Show & Intermediate in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Show: Pug
Kangala Pippy Long Stocking (Kerry Cannon)
Minor in Show: Skye Terrier
Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Junior in Show: Poodle (Toy)
Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
Open in Show: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)
Runner Up Neuter in Show: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Shiba Inu
Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Skye Terrier
Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: English Setter
Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Junior in Group: Pomeranian
Zeigen Zetajones (Mrs Kim D Haddon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Baby in Group: Pug
Kangala Pippy Long Stocking (Kerry Cannon)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kangala Jim Dandy (Kerry Cannon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Havanna Brown (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Alexabelle Dream Catcher (S Boyce)
Open of Breed: Aust Ch Lookingglass Incandescence (Mrs S G Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grandimage honey bunch (Paige Howes)
Minor of Breed: Grandimage sweet Allabama (Paige Howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rogojin Fiddle Sticks (Ken & Cheryl Hodge)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Berizza A Star Is Born At Bindahlena (Leisl Wood)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bindahlena Love At First Sight (Leisl Wood)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zeigen Zetajones (Mrs Kim D Haddon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Jim Dandy (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Pippy Long Stocking (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Terrier
Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Minor in Group: Skye Terrier
Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Portizon New Beginings (Mr Jason Montero-Lopez)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Guilcroft Fifty Shades Of Blue (Mrs P & G Harding)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Pandamonium (K W & C A Hodge)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Puppy of Breed: Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
Bitch CC & Puppy of Breed: Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Landmark Oceans Eleven (AI) (Suzana Styles)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Smackpoint Chk Chk Boom (S Mackinnon)
Puppy in Group: English Setter
Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Landmark Oceans Eleven (AI) (Suzana Styles)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)
Baby of Breed: Landmark Bradley Cooper (AI) (Suzana Styles)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevenoaks Canadian Spirit (Imp CAN) (Megan Heritage)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kybraaron Limited Edition (M Heritage & D Tuckwell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Smackpoint Chk Chk Boom (S Mackinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Smackpoint Cold Raider (AI) (Sheridan Mackinnon)
Minor of Breed: Heiderst Dressed In Chanel (AI) (Silvagun)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silvagun Stormy Nights (Silvagun)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW) (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Baby in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)
Minor in Group: Beagle
Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)

Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby of Breed: Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)  (Group Entry : 43)

Baby in Group: Australian Shepherd
Lanbart Running Wild (Hessenberger/ Oakey)
Minor in Group: Collie (Rough)
Cherrylea Summer Luvin (Tracy Ryles)
Junior in Group: Australian Shepherd
Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin The Blacklist (Mrs T S Ryles)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Welbeblue Dixie Blossoms (Emily Clark)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Myheela Austin (Miss E Clark)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ukulunga Moment In Time (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Dog CC & Junior of Breed: Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Lanbart Running Wild (Hessenberger/ Oakey)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Burdekin The Blacklist (Mrs T S Ryles)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cherrylea Summer Luvin (Tracy Ryles)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tibetoes Hashtag You Da Bomb (Pamela Ellis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Articpower Wiggle It (S Leonard)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (J Halliday)
Minor of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kortmar Poison Ivy (L Browning / K Oldfield)
Baby of Breed: Kortmar StellaGotHerGrooveBack (Lyne Browning)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Kortmar Betty Boop (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Articpower Wiggle It (S Leonard)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Minor in Group: British Bulldog
Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)
Puppy in Group: French Bulldog
Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Baby of Breed: Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)

German Spitz (Mittel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Great Dane
Baby of Breed: Stordansk Its A Celebration (Mrs J M Hyde)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Say Geronimo (B J Biggs)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)