Bulahdelah Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 16-Nov-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Runner Up in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Junior in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)
Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Best Neuter in Show & Intermediate Neuter in Show: Tenterfield Terrier
Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)
Runner Up Neuter in Show: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bronzantiq Confiture Aux Cochons (C & V Pento / N Smith)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Leonberger
Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pug
Quom Roses Of Gold (Kathy Minns)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Meralla we want it all (Jenni Bill)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Shiba Inu
Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Best Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Matmor We Didn't Start The Fire (M Morse & W Henderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Applause Please (James & Alanna Bell)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Quom Roses Of Gold (Kathy Minns)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Baby in Group: Skye Terrier
Grawen Sweet An Sour (Miss T Hobson)
Minor in Group: Cairn Terrier
Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Open in Group: Australian Terrier
Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Best Neuter in Group & Intermediate Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullwhip Miss Money Penny (Chris Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bullacktiv Little Rock (P/ N & A Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Baby of Breed: Balkanablu Queen Of Hearts (P & A Schultze)

Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen Sweet An Sour (Miss T Hobson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alotafun Lucky Say Oh (J A Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vickie Harris (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Am Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters)
Baby in Group: Golden Retriever
Leanr Ryder Onthe Storm (L & R Williams / A Zullo)
Minor in Group: Pointer
Zensu Truth N Lies (IID) (B & H Clarke)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Aust Bred in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova Water Man (AI) (R Holtkamp)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (AI) (R Holtkamp)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gunwise The Blue Rose (Mrs N Davison)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

Golden Retriever
Baby of Breed: Leanr Ryder Onthe Storm (L & R Williams / A Zullo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glenmave Style And Sagacity (AI) NRA (Dr Claire Wade)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zensu Truth N Lies (IID) (B & H Clarke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tarlorise Let's Bee Serious (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Bronywn Monckton (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch HuntingRidge Mind Games (AI) (Sharon Willis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Karakush On The Road Again (L & H Gibson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Itsallaboutme (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Intermediate of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ballahond Rosado Dawn (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HuntingRidge Mind Games (AI) (Sharon Willis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Baghdad Get The Party Started (Paula Bockman-Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vickie Harris (NSW)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
Baby in Group: Border Collie
Nahrof Break Free (L Somers/E Badior/Collins)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)
Intermediate in Group: Border Collie
Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)
Open in Group: Australian Shepherd
GBZ /PRT Jr / Aust Sup Ch Seventy Seven Cherished Desire Multi Ch (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
CIB/ Aust Sup & Neut Ch Queblue Aussie Magic (K Holtkamp)

Australian Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: CIB/ Aust Sup & Neut Ch Queblue Aussie Magic (K Holtkamp)

Australian Kelpie
Neuter Bitch CC: Callicoma Sheer Bliss (AI) AD JDX GD SD (Mrs R Oliver)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: GBZ /PRT Jr / Aust Sup Ch Seventy Seven Cherished Desire Multi Ch (Imp PRT) (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Minor of Breed: Edensundown Strike Force (D & L Meagher)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)
Baby of Breed: Nahrof Break Free (L Somers/E Badior/Collins)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Perfect Love (Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch LochWind Grand Design (M & T Long / D Dryburgh)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Herdsman Nothing Compares (Diann Marquette)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dwyfor The Jazz Singer (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dwyfor Blue Mystique (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr RH & VJ Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) JC RAE RM ET WPD HTM N (C & S Harris / H Scott / R & M Herba)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silversuisse Justin Time (AI) (C & S Harris / Ms H Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby in Group: Leonberger
Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)
Puppy in Group: Shiba Inu
Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bronzantiq Confiture Aux Cochons (C & V Pento / N Smith)
Runner Up Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Strike Zone (Wayne Conway)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Moloscyg Ah La Vache (C & V Pento)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bronzantiq Confiture Aux Cochons (C & V Pento / N Smith)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)
Baby of Breed: Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newflabel Black Diamond (Janelle Wallace)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newfcastle The Magic Begins (Janelle Wallace/Newfcastle)

Pyrenean Mountain Dog
Baby of Breed: Snofyre Summer Spirit (C Fitzgerald)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yukan Little Black Witch (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
Baby of Breed: Azincourt OptimusPrime (Mr A C & Mrs S L Bird)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vickie Harris (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Loualli Hot Vegas Nights (Jane Caccaviello)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tipland Eye Of The Tiger (Michelle Gorman)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Meralla we want it all (Jenni Bill)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)