Coonabarabran Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 20-Jun-2021 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Glenda Goller (QLD) (Total Entry : 292)
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Baby in Show: Samoyed
Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Puppy in Show: Australian Shepherd
Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Bred by Exhibitor in Show: Skye Terrier
Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Neut Ch Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW) (Group Entry : 45)
Aust Ch Kabova Eskimo Joe (C Craig & J Whitney)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Maxemil Commander in Chief (Vic & Jenny Elsley)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Honor Roll (James & Alanna Bell)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Bred by Exhibitor in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Maxemil Commander in Chief (Vic & Jenny Elsley)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Maxemil The First Lady (AI) (V B & J A Elsley)
Havanese
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljala Honor Roll (James & Alanna Bell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Eskimo Joe (C Craig & J Whitney)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW) (Group Entry : 40)
Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Baby in Group: Australian Terrier
Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aurburnsun What You Need (E Morgan)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Mr S Mills & Mr G J Butler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kalvalepark Flash Of Fire (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Pallas (Mrs S Gilkison)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Cliftop Chips Are In (Mrs S Gilkison)
Baby of Breed: Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
Bitch CC & Puppy of Breed: Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)
Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Santop Sapphire (Scott & Sharon Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)
Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ayladee Lady of the Lake (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Mr S Mills & Mr G J Butler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Toucansto Gum Nut (Mr L Burt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ch Neut Ch Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aurburnsun What You Need (E Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wimballah Mista Big (E Morgan)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Don Hunter (NSW) (Group Entry : 45)
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Junior in Group: Labrador Retriever
Driftway Aphrodite (Guy Spagnolo)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust & Neut Ch Wameika Rogue Nation (Miss A Knopke)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Brittany
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wameika Rogue Nation (Miss A Knopke)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Cobalt Bohemian Star (Mrs D & Mr G Partridge)
Puppy of Breed: Myshalair Betya Gunna Look (Hilare Yeates)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel Playing With Fire (K Holtkamp)
German Shorthaired Pointer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Driftway Aphrodite (Guy Spagnolo)
Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhyll Talking Point (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhyll Walking In The Rain (Charlotte Gutzeit)
Minor of Breed: Zensu Incantation (AI) (Miss K Holtkamp/ Mr B & Mrs H Clarke)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Mr C & Mrs A Tulk)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW) (Group Entry : 35)
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Sonree I Dreamed a Dream (V B & J A Elsley)
Baby in Group: Saluki
Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)
Minor in Group: Whippet
Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Whippet
Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
Aust Bred in Group: Whippet
Goodwill Colour My Soul (Steve & Debbie Albert)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)
Runner Up Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)
Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Blame It on Me (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Amancio Standn Tall N Proud (Mrs L M Gleeson)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sonree I Dreamed a Dream (V B & J A Elsley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)
Baby of Breed: Aquadachs Dazzling Opal (Mrs A Denby)
Minor of Breed: Aquadachs Ahamale Nala (Mrs A Denby)
Foxhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)
Saluki
Baby of Breed: Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)
Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Goodwill Under Pressure (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB & Junior of Breed: Goodwill Simply Soul (Steve & Debbie Albert)
Bitch CC & Minor of Breed: Goodwill Deliciously Wicked (Steve & Debbie Albert)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Goodwill Colour My Soul (Steve & Debbie Albert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Harrods (Tracy Quinn)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD) (Group Entry : 53)
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)
Baby in Group: Australian Shepherd
Goldmaid The Winning Bid (D & L Meagher)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
Bred by Exhibitor in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Runner Up Neuter in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Spirit Hunter RN ET (Rachel Devenish-Meares)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldmaid Bet On The Black (D & L Meagher)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Baby of Breed: Goldmaid The Winning Bid (D & L Meagher)
Junior of Breed: Goldmaid Double Agent (Debbie & Laura Meagher)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cathgarry Coco Chanel (Mrs K Drew)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Orical Barbados Breeze (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Eroica Nova (Miss C Bird/ Miss J Bird & Ms K Leonard)
Baby of Breed: Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
Res Bitch CC: Aust Ch Aziah And So It Was This Time (Mrs L Bettison)
White Swiss Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Eishund Spirit Hunter RN ET (Rachel Devenish-Meares)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD) (Group Entry : 45)
Aust Ch Ebshine Kiss Me Karlo (Miss Bonita Fragiadakis)
Baby in Group: Samoyed
Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Grandessa Casanova (Melissa Murray)
Puppy in Group: Shiba Inu
Azincourt Ooshie (Mr A C & Mrs S L Bird)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Neut Ch Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Katmai Reflection of You (Tracy Goodwin)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Res Dog CC & Minor of Breed: Grandessa Casanova (Melissa Murray)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Modavam Big bang (Doug Burt)
German Pinscher
Baby of Breed: Kayem Guns N Roses (Kerry Adams/ J G & C M Musty)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebonhaus Prime Time (Ms M Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebonhaus Take It To The Limit (Ian & Deborah McLean)
Samoyed
Bitch CC & Junior of Breed: Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Baby of Breed: Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebshine Kiss Me Karlo (Miss Bonita Fragiadakis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Alclay Hearts On Fire (Mrs A Neyle)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ebshine Quality Street (Veeni Craig)
Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Ooshie (Mr A C & Mrs S L Bird)
Siberian Husky
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sup Ch Baykalskee Memphis Belle (Craig & Jayne Schmarr)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW) (Group Entry : 29)
Aust Ch Monterrez Full Frontal At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Remari That's The Way (Janet Smaller)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Omaggio The Candy Man (Mrs S Gibbons)
French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sarcelles Georges St Pierre (Doug Burt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jonhah Lil Miss Twistie (Jules Freeman & Sheridan Ledger)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beleesha Big Bang (Gemma Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Borndownunda Rose Tattoo (G Folli)
Baby of Breed: Fyreburst Obsession (G Folli)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Sylver Stars (Denise Sylvester)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Remari Toscana (Janet Smaller)
Minor of Breed: Remari That's The Way (Janet Smaller)
Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Full Frontal At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)
Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)