Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM Show) (TAS)

Date of Show : 1-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kaye McGhie (QLD)   (Total Entry : 248)

Best in Show 1st: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Best in Show 2nd: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Baby in Show: Australian Terrier
Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)
Puppy in Show: Samoyed
Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 56)

Group 1st: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina Make Way For Da Rogue (Japatina Kennels)
Group 2nd: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Group 3rd: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Group 4th & Puppy in Group: Havanese
Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Baby in Group: Pug
Spurcius Stryking Magic (AI) (Sharon Frankcombe)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Japatina Make Way For Da Rogue (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mistbreeze Mia By Mistery (Mrs C Schofield)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Bitch CC: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chinkira Striking Sunset (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Pugmate Princess Leia (Pugmate Kennels)
Res Dog CC: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Woonan Arlo (Pugmate Kenels)
Baby (Bitch) of Breed: Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB & Bitch CC: Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Pomquest Next Chapter (Fay Harris)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Pugmate Dirtrack Cowboy (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Pugmate Malibu Murphy (Pugmate Kennels)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Pugmate Lucy Liu (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spurcius Diamond Ring (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Spurcius Stryking Magic (AI) (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Geoffrey Kill (QLD)  (Group Entry : 31)

Group 1st: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)
Group 2nd: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Group 3rd: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Group 4th: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Baby in Group: Australian Terrier
Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)

Australian Terrier
Baby of Breed: Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Sirram Beyond The Vision (AI) (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Dallaroo Leasionwitregenstauf (Mr W A Lewis)

Manchester Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)
Baby (Bitch) of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joanne McCann (QLD)  (Group Entry : 57)

Group 1st: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Group 2nd: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Move Baby Move (Mr P & Mrs R Ellis)
Group 4th: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Wolf Of Wallstreet (AI) (Heiderst Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Setter
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bendeela Your So Good (Jane Myers)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Heiderst Wolf Of Wallstreet (AI) (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: LibertyJewel Hello Again (Gillian Dight)

Pointer
Dog CC: Aust Gr Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB & Bitch CC: Ghostwind Strictlyconfidential At Arnhill (Josh Turner)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (Mr P & Mrs R Ellis)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)
Baby of Breed: Tazlon Good Time (P & R Ellis)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Grausturm A Wispa To My Heart (AI) (I Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Joanne McCann (QLD) (Group Entry : 24)

Group 1st: Whippet
Parnew IM Tellin Ya (Mr G Parry)
Group 3rd: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Baby in Group: Beagle
Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kunanyi Just Add Magic (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Brialey Just So Posh (AI) (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Long Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Polbathic Dak Gerald (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC: Polbathic Dak Genever (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby of Breed: Polbathic Mini Dak Aymie (Eric Daniels & Ray Wall)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB & Bitch CC: Parnew IM Tellin Ya (Mr G Parry)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 27)

Group 1st: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Group 3rd: Australian Shepherd
Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Group 4th: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil Highland Laird (M & J Kaden)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine Riddick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

Australian Shepherd
BOB & Bitch CC: Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)

Bearded Collie
BOB and Dog CC: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
BOB and Dog CC: Sanpasho Eldorado Dream (W & T Richardson)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Karraine Riddick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Res Dog CC: Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Res Bitch CC: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Baby of Breed: Yasdnil Highland Laird (M & J Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Kill (QLD)  (Group Entry : 29)

Group 1st & Puppy in Group: Samoyed
Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Group 2nd: Boxer
Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Boyer Talkthetalk Walkthewalk (Mrs D Nellis)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Inselstaat Cause For Applause (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Intermediate (Bitch) of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 24)

Group 1st: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Group 2nd & Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

Boston Terrier
Baby of Breed: Kaii Knight Rider (Miss Jay-Anne Bransby)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Dreamlha Dazzling By Design (Trudi Counsell)

Shih Tzu
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Killilan Laters Baby (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)