Western Tiers Kennel Club (PM Show) (TAS)

Date of Show : 22-Jan-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Janelle Mannell (QLD)   (Total Entry : 229)

Best in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Baby in Show: Tibetan Terrier
Sangye Black Gem (Dawn Alomes)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)
Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Aust Bred in Show: Border Collie
Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Puppy in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Where Th Blk Things R (Janelle Willoughy)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
State Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Open in Group: Australian Silky Terrier
C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Jessicav Kiss Me I'm Hot (Sue Smith)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Japatina Better Than Revenge (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistbreeze Mia By Mistery (Mrs C Schofield)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jessicav Whos Secret Charm (Sue Smith)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Jessicav Kiss Me I'm Hot (Sue Smith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chaniekan Chacing A Dream (Nelly Jaehne)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Agilichi Bohemian Rhapsody (Nelly Jaehne)
Baby of Breed: Davina Plain Jane (Mrs S Laing)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Adawar Gone in sixty seconds (Nelly Jaehne)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Statuesque Betty Boop (Ms C A Jones)
Baby of Breed: Campionecani Ismeralda (Ms C A Jones)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ellingly Rockstar Remi (Angela Fitzallen)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandia Little Blue Minx (Mrs Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yarraburra Small and Mighty (Nelly Jaehne)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Adawar The Best Part (Nelly Jaehne)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weilien Hidden Surprise (Mrs K Rydberg)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Where Th Blk Things R (Janelle Willoughy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Divinise Little Miss Sunshine (J Willoughby)
Baby of Breed: Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Double Click (T Matsen / R Balsillie / H Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shielmont Ramble On (S McMahon)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tasshot Dancing with Charli (Mrs Lorna Marthick)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Bustabones Thikthighs Prttyeyes (AI) (Bustabones Knls)
Res Bitch CC: Bustabones Witch With A Bee (AI) (Bustabones Knls)
Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)
Baby in Group: Labrador Retriever
Wynstream Rappt In Rumours (AI) (Julie H McLaurin)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Glenayden Amarula (Ann O'keefe)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgie Ranson)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Glenayden Amarula (Ann O'keefe)
Puppy of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)
Baby of Breed: Emperosgold Orielton At Goldlake (AI) (Janette Grierson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yzabeau Quantum Quest (Barbara Kerrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (Barbara Kerrison)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Libertyjewel Hello Again QND (Gillian Dight)
R/UP BOB & Bitch CC: Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
Baby of Breed: Wynstream Rappt In Rumours (AI) (Julie H McLaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgie Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lesley Roebig (QLD) (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stardayne Shining Star (Darlene Williams)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Some One Like You (J M Taylor & K F Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby of Breed: Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Mel Prouse / Mrs C & Mr J Valk)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Whoami A Little Ray Of Sunshine (Mrs J H Clements)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Baby of Breed: Newpry Don't Dream It Be It (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)
Runner Up in Group: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Baby in Group: Akita
Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Puppy in Group: Samoyed
Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Talkinwolves Captain Morgan (Sharon & Tennille Heys)
State Bred in Group: Samoyed
Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Puppy of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Talkinwolves Captain Morgan (Sharon & Tennille Heys)

St Bernard
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Naughty Walter (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)  (Group Entry : 15)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Baby in Group: Tibetan Terrier
Sangye Black Gem (Dawn Alomes)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)
Baby of Breed: Sangye Black Gem (Dawn Alomes)