Callide Valley Canine Club (QLD)

Date of Show : 18-Apr-2022 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Hewinson (QLD)   (Total Entry : 223)

Best in Show & Open in Show: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Puppy in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
Junior in Show: Keeshond
Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Aust Bred in Show: Boxer
Aust Ch Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Runner Up in Group: Pug
Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Lapinscha Dare to Dazzle (A Anson)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tarquila Rocket Man (Kim Shelton)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Countrychi Hocus Pocus (Jessica Myers)
Junior of Breed: Meglitzy Queen Cleopatra (Jessica Myers)

Chihuahua (Smooth Coat)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Tarquila Captain Fantastic (Kim Shelton)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Jendrika Summer Envy (Jessica Myers)
Minor of Breed: Chinmighty Black Jack Jr (Kim Shelton)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casmai Itís All About Sparkle (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piccino Next Level (Mr M &Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)
Bitch CC & Minor of Breed: Funhund miss bouncey (Tiana Elliott- Dixon)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lapinscha Dare to Dazzle (A Anson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverino Poetic Justice (A Anson)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Precious (Bianca Hickey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Butterflyden Goddess Of Dawn (Mrs K L Maresse)
Baby (Dog) of Breed: Dreamforever Pot O Perfect (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Lets Start A Riot (T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Runner Up in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
Baby in Group: Australian Terrier
Aust Ch Aronaw Apple of Your Eye (A & L Lobegeiger)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Claudia Bing (Mr G & Mrs C Bowers)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Mcboxa Khatiti Hell Toda Track (Liza Mclaughlin)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Australian Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Aronaw Apple of Your Eye (A & L Lobegeiger)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Hell Toda Track (Liza Mclaughlin)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Witchend Wee Ignatious Jones (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
Puppy of Breed: Aust Ch Foxanatic Tom Yum (Jane Cantlon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westland Claudia Bing (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Acijay Look Who Is Here At Kapoint (Kay Hutt)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Kapoint Just Want To Celebrate (Mrs Kay Hutt)
Minor in Group: Field Spaniel
Manunga The One and Only (Mrs S L Sticher)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Zensu Oracle Of Lies (AI) (B & H Clarke)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Acijay Look Who Is Here At Kapoint (Kay Hutt)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)
Baby of Breed: Kapoint Just Want To Celebrate (Mrs Kay Hutt)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Always Gotcha Thinking (John / Valerie & Erin Carter)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Manunga The One and Only (Mrs S L Sticher)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaparla Keep Your Hands Off (Mr G & Mrs R Ritter)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg Lan Downunder (AI) (A Harriman & A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wysiwyg ReadytoDisturbThPeace (D McAllister)
Minor of Breed: GoldMartini Let My Luv Whirl (AI) (GoldMartini Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eireannmada Time After Time (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Labzrina Playing Ladies at Mikelli (M E & S M Fisher)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gunlance Triumph at Mikelli (Maurie & Sue Fisher)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Sandwoodlabs Heez GotThe Spark (Joshua & Rebecca Cook)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zensu Oracle Of Lies (AI) (B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Greyghost Tatiana At Ghostwind (Bev Quinlan)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD) (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Riginal Once Upon A Time In The West (M Goulding / D Blinco)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Chenlei cookies n cream (Brittnee Davies)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)
Aust Bred in Group: Whippet
Alarves Bring Your Huney Home (Mrs N A O'Neill)
Open in Group: Foxhound
Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazeer Wonder Weiner (D Rodgers)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chenlei cookies n cream (Brittnee Davies)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Luna Eclipse (D Moran & Rev L Neighbour)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Riginal Once Upon A Time In The West (M Goulding / D Blinco)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (Mrs N A O'Neill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 31)

Best in Group & State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Cinderhof Evitaa (Richard Clarke)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Charmore Love and Devotion (Leigh Hinricks)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Woofame Let It Ride (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Woofame Splash Sum Cash (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fairenvy Black Magic (Ann P Walsh)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Drumarhuis Hidden Agenda (Richard Clarke)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Baby of Breed: Cinderhof Evitaa (Richard Clarke)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Izalab Ginger (Leigh Hinricks)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Charmore Love and Devotion (Leigh Hinricks)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aberlee Reign Of Love (Sheree Kilby)
Minor of Breed: Carenci Tuxedo Style (Rebecca Wilson)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wolfonyx Gizelle (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Take No Ship (M & S Lilley)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mcboxa Uve Been Charged (Mr C Davis)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mcboxa Ru Go N My Way (Liza Mclaughlin)
Baby (Dog) of Breed: Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Junior of Breed: Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Riverhome Creme Brulee (Mr B & Mrs M Stennings)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nanmas Khaleesi (Tracy Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ryzylva Take No Ship (M & S Lilley)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: DeeJae Yipee Ki Ya (D & J Maguire)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
Puppy in Group: Chow Chow
Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)
R/UP BOB & Res Dog CC: Shendara Goku (Shenara Moon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kuteaz She Can Do Magic (D & S Simpson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Bewitched Body n Soul (T Parker & L Cassidy)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silkyelk Cinnamon Toast (Debra Randall)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Shes Got Style (Debra Randall)

Schipperke
Baby of Breed: Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)