Bowen Kennel Club (Show 2) (QLD)

Date of Show : 20-Apr-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynn Harrison (SA)   (Total Entry : 196)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Runner Up in Show & Junior in Show: French Bulldog
Alangrove Adonas (Mechelle Mcfadzen)
Baby in Show: American Staffordshire Terrier
Dinamyte Party Animal (J McKay)
Minor in Show: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up Neuter in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Italian Greyhound
Piccino Rock Star (Sandy Reeve, Tina Clift, Chris Coggan & Nicole Keedle)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Lhasa Apso
Zaland Snowflake NKis R Heaven (Mrs CG Johansen)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Neapolitan Mastiff
Polemistis Inky Pinky Ponky (Donna Mulholland)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Pennies from Heaven (Mrs S Reeve / Mrs T Clift / Mr C Coggan / Ms S Keedle)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Alaskan Malamute
Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Moxysrun Starling City (Lauren Bryson & William Moxham)
Baby in Group: Italian Greyhound
Piccino Rock Star (Sandy Reeve, Tina Clift, Chris Coggan & Nicole Keedle)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Masterkard Magik (R Harrison & C Yates)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Suns Out Buns Out (Cassie Hatfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkycharm Bring It On (K McNamara / A Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silkycharm Xcellence In Blue (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Minor of Breed: Kahleyvale Masterkard Magik (R Harrison & C Yates)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahleyvale London Girl (R Harrison)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casmai Suns Out Buns Out (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Piccino Pennies from Heaven (Mrs S Reeve / Mrs T Clift / Mr C Coggan / Ms S Keedle)
Baby of Breed: Piccino Rock Star (Sandy Reeve, Tina Clift, Chris Coggan & Nicole Keedle)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moxysrun Starling City (Lauren Bryson & William Moxham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moxysrun Birds of Prey (Lauren Bryson Moxham & William MOXHAM)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tranabby Eye Of The Tiger (Cynthia Graham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Loud N Clear (J Whitney)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Luxurytoypaw Valentino (Shirley Kirkman)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Luxurytoypaw Avalon (Shirley F Kirkman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Dinamyte Party Animal (J McKay)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Pranksta Repeat Offender (AI) (Miss J Kirby & Mrs J Sing & Mr M Sing)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Dinamyte Party Animal (J McKay)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clayco Crash Bang Boom (Evan & Benita Mangin)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Royal Flush (Barbara Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Whatajack Billy Joel (Barbara Anderson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Rise Above it (H Winter & T & K Ninnes)
Baby of Breed: Regenstauf Total Fantasy (K & T Ninnes)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seaquince Abbie Rose (Pauline Ellen Redpath)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowscott Outlander Jamie (Pauline Ellen Redpath)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pranksta devils right hand (Jenna Kirby)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Vondomitare Tesoroblackthunder (Ms S Neill)
Minor of Breed: Pranksta Repeat Offender (AI) (Miss J Kirby & Mrs J Sing & Mr M Sing)
Junior (Bitch) of Breed: Argentdawn My Hearts On Fire (Sandra Neill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)  (Group Entry : 33)

Runner Up in Group & Open in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan / J & R Mirto)
Minor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)
Puppy in Group: Field Spaniel
Longbourn Cassian Warriorheart (J & C Webster)
Junior in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Braconpoynt Send Me Your Love (R & K Logan)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnkay Gabriella (K & R Logan / J & R Mirto)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Braconpoynt Send Me Your Love (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Macdolly When We Fell In Love (Denise Burke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Macdolly If By Chance (Denise Burke)
Junior of Breed: Cobalt As The Cookie Crumbles at Macdolly (Denise Burke)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)
Open of Breed: Aust Ch Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Longbourn Cassian Warriorheart (J & C Webster)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dual Ch (T) Longbourn Constance Bonacieux (Mrs C & Mr J Webster)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Just Give Me A Reason (AI) (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thats The Way To DoIt (AI) (A M Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg All My Life To Live (AI) (Denise Burke)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alforare Montezuma Aztec (Amanda Harris)

Large Munsterlander
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ratek He Is The One (Alexandra Tilbrook)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HiPoint Frozen Assetts (Mr J & Mrs R Mirto & Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinerock Paw Print of Arista (Imp NZ) (Colleen Marwood & Sue Barrs)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Pinerock Really Truly of Panoply (Imp NZ) (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA) (Group Entry : 23)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Michael Von Schnitzel (Mr M Yardley & Mrs S Caldwell)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Sup Ch Neut Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Philbrook Untainted Love (J Brookes)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ashtonleigh Summer Magic (Mrs L Kiesanowski)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashtonleigh Sir Richard (Mrs L & Mr G Kiesanowski)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karonika Capri (Mrs L Kiesanowski)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Michael Von Schnitzel (Mr M Yardley & Mrs S Caldwell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacaldorf Fire in the Sky (Sue & John Caldwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Do The Wild Thing (Mrs S Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Usakose Do Ittome Onemore Time (Mrs S Taylor)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Usakose Dont Mind If I Do (Mrs Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan Ramblin Man (AI) (Lana McCrindle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 41)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Lozani Harmonyz Secret (Janine Hourn)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene Rolls Royce (Julene Brady)
Puppy in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Justajoke Rumour Has It (Judy Mc Cann)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sanpasho Set T Sizzle (B Ryan & W Perry)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tropicrain Firestorm (Judy Lee McCann)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Justajoke Rumour Has It (Judy Mc Cann)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)

Border Collie
Puppy of Breed: Mystiqview Spellbinding Facts At Tastown (Mrs Lyn Prowse / Tastown Border Collies)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lozani Harmonyz Secret (Janine Hourn)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Pumi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kelprin Eszty Queen (Miss A McCann)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sheltrue Edge Of Reason (Mrs Kerry Mc Kay)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miyggdrasil Celestial Thunder (S E Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyggdrasil Celestial Aura (Heather Scofield & Ann Grimshaw)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mandene Winter Wonderland (Julene Brady)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene Rolls Royce (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Antudor Enchanted Moon (Debbie Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Polemistis Inky Pinky Ponky (Donna Mulholland)
Junior in Group: German Pinscher
Kaitler Feel The Burn (Ashleigh Grendon, Michele Beyer, Charlotte Manton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Sahne Razzle Dazzle (AI) (Imp NZ) (Cheryl Jones)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Annakpok Armani (Narelle Adams & Lucy Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elkohe Knickerdroppa (I Campbell & D Bastin)
Puppy of Breed: Boxvale Stand N Deliver (Cynthia Graham)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Doberling Keen To Shine (Mrs K Kidner)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kaitler Feel The Burn (Ashleigh Grendon, Michele Beyer, Charlotte Manton)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Polemistis Inky Pinky Ponky (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shazza Del Grande Fiume-Manicomio (Imp USA) (Donna Mulholland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moccarott Ryzesti Dexter (Cheryl Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Sumatran Moonstone (Nicola Scanlon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Sahne Razzle Dazzle (AI) (Imp NZ) (Cheryl Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Salhia First King of the North (Donna Mulholland, Lauren McKillop Davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Alangrove Adonas (Mechelle Mcfadzen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland Snowflake NKis R Heaven (Mrs CG Johansen)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Shangyin Arc De Triomf (Samantha Seffelaar)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bettabull Bear Necessitates (Mrs Ann Grimshaw)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tencheno Reginald Proudfoot (AI) (R & E Ryan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alangrove Adonas (Mechelle Mcfadzen)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori My Learned Friendz (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Mah Na Mah Na (AI) (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jennde Rock Em And Sock Em (Deanne Elms)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jennde Shut Up And Bite Me (Deanne Elms)
Baby of Breed: Zaland Snowflake NKis R Heaven (Mrs CG Johansen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Wildest Dreams (Deanne Elms)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Evoluer Caught By Her Charm (C Donaldson)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shangyin Arc De Triomf (Samantha Seffelaar)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Haytzu Giggle At The Gossip (Mrs H Mihan & Mrs R Hawke & Ms T Greig)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Folkvar Calavera (Robyn Kennedy)