Rylstone Kandos Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 24-Feb-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Deborah Harbin (NSW)

Best in Show & Open in Show: Saluki
Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Silvaspring Rise And Shine (E / M & A Borg)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Tarrendayle Dancin Inth Mirror (Toni Dennis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
Runner Up Neuter in Show: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowender Mazel Tov (Paul Bevins)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Grandimage Days Go Bye (Paige howes)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Grandimage top of the world (Paige howes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Cairford coco chanel (Paige Howes)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cairford coco chanel (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grandimage top of the world (Paige howes)
Dog CC & Minor of Breed: Grandimage Days Go Bye (Paige howes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)

Lowchen
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kutas Falena Ojay (R Cavanagh)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Valvista Chase (P Williams)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Posmo Grace of arms (Sonia wilkinson)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Pomquest wonderful world (Mrs S Wilkinson / Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Aust Ch Posmo Im A Little Star (Sonia wilkinson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Upinair Master Of Puppets (K Miller)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J Watt & K Roebig)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Newbelle ACDC ET JC WWPD (T Talbot)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Pradakka Elegant Storm (AI) (T Talbot & N Wright)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Resting Witch Face (Robyn Brown)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez Natural Blonde At Barragan (N Curwen)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Upinair Master Of Puppets (K Miller)

Scottish Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Gillecky Charli Goes Bingo (Stacey Sullivan & Karen Dinn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Conconal General Pattern (Karen Dinn)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J Watt & K Roebig)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aaungara Koolaroo (Mr P Clarke & Mrs M Williams-Clarke)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Atenta Corona (P Clarke & M Williams-Clarke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Serb Ch Gallinagos Innocent Minds (Imp SERB) (Toni Dennis)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Rise And Shine (E / M & A Borg)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Reckless Behaviour (E / M & A Borg)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Tarrendayle Dancin Inth Mirror (Toni Dennis)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Serb Ch Gallinagos Innocent Minds (Imp SERB) (Toni Dennis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrendayle Dancin Inth Mirror (Toni Dennis)
Puppy of Breed: Ravensnite Kickstart My Heart (Toni Dennis)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Silvaspring Reckless Behaviour (E / M & A Borg)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silvaspring Ms Tilley Devine (E / M & A Borg)
Minor of Breed: Silvaspring Rise And Shine (E / M & A Borg)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Gold Fever (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wynwhisper Practical Magic (Bronwyn Gaywood)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowender Mazel Tov (Paul Bevins)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Lowender Careless Whisper (Paul F P Bevins)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lowender Mazel Tov (Paul Bevins)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowender Rueben James (Paul Bevins)
Junior of Breed: Aust Ch Lowender Careless Whisper (Paul F P Bevins)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ornumflow Briannah (S Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Reflections (G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CD RE (Carol Domsalla)
Minor in Group: Australian Kelpie
Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)
Puppy in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Scintilli Gigi (Jennifer Block)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Welbeblue Dixie Blossoms (J Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch BarkingPines Standn Proud (Miss M Moore)
Baby of Breed: Jedabun Reflection Inthe Water (Miss M Moore & Miss T Simpson)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CD RE (Carol Domsalla)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Baby of Breed: Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alistone Catch The Lightening (Kathy Drew)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Scintilli Gigi (Jennifer Block)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Baby in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Enrico Caruso (AI) (K & N Keck)
Minor in Group: Shiba Inu
Fauxfox Queen Of Dragons (AI) (C Whitney/J Nield)
Intermediate in Group: Shiba Inu
Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grizzmuffley Dance Onn (K Munro)

Dobermann
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Copperdobe Raise Your Glass (Imp NZ) (Raquel Fitzgerald)

Neapolitan Mastiff
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Silvana Mangano (Mr K & N Keck)
Baby of Breed: Maggiormente Enrico Caruso (AI) (K & N Keck)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ubersein Pistols At Dawn (Jules Freeman & Louise Russel)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alclay Zeig Keine Gnade (Mrs A Neyle & Miss K Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Lil Nut Cracker (Mrs A Neyle)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fauxfox Queen Of Dragons (AI) (C Whitney/J Nield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aeukanmanuva all the stars (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Runner Up in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska American Shoes (AI) (Tracey Parker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uniquechows Blue Lagoon Lady (J Bishop)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Warpaint Belle Soleil Noir (AI) (Thorpe & Daidone)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Danestorm Mystic Magic (N Armengou / W & L Hamaty)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska American Shoes (AI) (Tracey Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Glamorous (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Mojitogold Secret Choice (Mr Brett Natoli / Mrs Janet Fleming / Ms Julie Miner)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Baby of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Power And Might (NBT) (G Cruse/ N Curwen/ I & R Keech)