Ulverstone Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 3-Feb-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs F Smith (Argentina)   (Total Entry : 229)

Best in Show & Open in Show: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)
Puppy in Show: Cairn Terrier
Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Junior in Show: Pekingese
Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
State Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Double Trouble (Arctickara Kennels)
Aust Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Bred by Exhibitor in Show: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr M Anderson (South Africa)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Junior in Group: Pekingese
Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Baby in Group: Havanese
Hashki Next Big Thing (Philip Williams)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Bred by Exhibitor in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)
Baby of Breed: Japatina Louis Armstrong (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amourchiot Make Mine A Pinot (Ms C Johns)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Return Of The Jedi (Mr P Williams)
Baby of Breed: Hashki Next Big Thing (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Barad Storm Warning (Barad Kennels)

Japanese Chin
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Lowchen
Baby of Breed: Mijochi Kickin Up Dust (Ruth Davis)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Junnash Breaking Hearts (A Costen)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Saxten Silver Bullet (A Costen)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Baby of Breed: Troycole Divine Coral Crush (R Costen)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs F Smith (Argentina)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Skye Terrier
SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Whadaboutme Macy Gray (Mrs A Burns & Ms T Kelly)
Bred by Exhibitor in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hannsum Winx (Susan Springer)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Baby of Breed: SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Shindarrah Fire Zone (Counterpunch Kennel)
Minor of Breed: Tambrecondar Leading Lady (TAMBRECONDAR)
Junior of Breed: Dijawar Rising Son (Mr D I & Mrs J A Warren)
Intermediate of Breed: Aust Ch Whadaboutme Macy Gray (Mrs A Burns & Ms T Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs P Nemirovsky Alsina (Argentina)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)
Puppy in Group: Weimaraner
Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
State Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozdezign Wrath of a Woman (Mrs S T Wickham)
Baby of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs J Laker)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ashlaren Nanosally (Mrs EM Knox)
Res Bitch CC: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sharlani Mai Tai Teddy (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tazlon Best Kept Secret (P & R Ellis)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tazlon Smart Move (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs F Smith (Argentina) (Group Entry : 21)

Best in Group & Junior in Group: Foxhound
Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Runner Up in Group: Whippet
Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Bekkri Let It Be Me (Lois Johnstone)
Minor in Group: Beagle
Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Rising Sun (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Intermediate in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Rising Sun (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Bekkri Let It Be Me (Lois Johnstone)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)

Saluki
Baby of Breed: Padtheway Aida (Hilary Spence/ Norm Strathdee/ Griff Parry)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs F Smith (Argentina)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blazes Mighty Barrett (AI) (Arctickara Kennels)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Nudgenudge Winkwink (Mrs M Price)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
Aust Bred of Breed: Ableflow Dark Knight (Mervena Conroy)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (R Holloway & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karraine Blazes Mighty Barrett (AI) (Arctickara Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Roxamburg Pinball Wizard (G & K Hall)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pricewey Nudgenudge Winkwink (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs P Nemirovsky Alsina (Argentina)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kabanae Double Trouble (Arctickara Kennels)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Arcticbliss Rogers girl (Michelle Kube)
Minor in Group: Dobermann
Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Bound- For- Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)
Junior in Group: Bullmastiff
Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Rogers girl (Michelle Kube)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Bound- For- Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Rivertide Firstfleet (AI) (Dominic Carbonari)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Dog CC: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kabanae Double Trouble (Arctickara Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr M Anderson (South Africa)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Baby in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)
State Bred in Group: Dalmatian
Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
Baby of Breed: Neilros Gambled On The Chance (Ali Tabrett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)