Lismore & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 6-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Narelle Hammond (NSW)   (Total Entry : 234)

Best in Show & Junior in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Baby in Show: Bracco Italiano
Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Minor in Show: French Bulldog
Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
Aust Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)

Baby SweepStakes - 1st Place: Tenterfield Terrier
Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Borzoi
Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Open in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki Like a Boss (N Conroy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kelzarki Debra (Mr L B Bradney & Mr T Tancred)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Come What Mae (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tacozajo light Up The Sky (Ms C Shaw)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kalkite Thelmas Legacy (Mr B O'Connell)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 28)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Baby in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Minor in Group: Weimaraner
Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Jarkk Beat My Ace (Aarabells Kennels)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Baby (Dog) of Breed: Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bralmico Majik Creedance (Mrs C Olive)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Dancourt Fame N Fortune (Mrs C Olive)
Puppy of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Aust Bred of Breed: Jarkk Beat My Ace (Aarabells Kennels)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rivafire Pandoras box (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Puppy in Group: Saluki
Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Better Of Two Evils (Donna Freeman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)
Aust Bred of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
Minor in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)
Junior in Group: Collie (Rough)
Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
Baby of Breed: Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mazarelli Loved by a Cowboy (Ms M L Clarke)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
Puppy of Breed: Inklinfere Inconceivable (Nikki Van der Walle)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 27)

Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Kesdar Some Kinda Wonderful (Andrew Morrow)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Branbern Bach to Strauss (Barbara & Michael Whitwell)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kesdar Some Kinda Wonderful (Andrew Morrow)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Milsky Wildhaven Magic (Brenda Turner)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Baby in Group: French Bulldog
Avenir Nothing But the Truth (AI) (Mrs A Watson)
Minor in Group: French Bulldog
Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Puppy in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Open in Group: French Bulldog
Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Baby of Breed: Avenir Nothing But the Truth (AI) (Mrs A Watson)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonja's Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darellsig You Got The Power (J Wakefield)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Jeabo Ta Da All About Archie (Jeanette Thompson)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)