Cootamundra All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 13-May-2024 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Eva Fekete (WA)   (Total Entry : 242)

Best in Show & Open in Show: Schipperke
Aust Ch Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Saluki
Aust Ch Ulmarah For The Thrill Of It (AI) (C & G Arkell)
Baby in Show: Pomeranian
Pomfire Line Honours (Ms R Dodds)
Minor in Show: German Shorthaired Pointer
Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Bolwarra Down To The Wire (Megan Markotany)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Gr Ch Neut Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)
Runner Up Neuter in Show: Field Spaniel
Aust Ch Neut Ch Dawnus Bear Force One FMX WPD SWN (S Betts)

Baby SweepStakes - 1st Place: Schnauzer (Miniature)
Rushmere Sensei (Williams and Lay)

Puppy SweepStakes - 1st Place: American Staffordshire Terrier
Newbelle Summer Rain (Mr M & Mrs K Anderson & Mrs M Armfield)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Yvonne Metzger (TAS)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Karyme Queen Of Oz (Tracy Stewart & Jenny Whitney)
Baby in Group: Pomeranian
Pomfire Line Honours (Ms R Dodds)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Karyme V For Victory (Mrs T Stewart, Mrs J Whitney, Ms G Ransom)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bichon Frise
Aust & Neut Ch Monjoie Jay Cool Bear (Dr A Dynon)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie Miss Sunshine (Dr A Dynon)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Monjoie Jay Cool Bear (Dr A Dynon)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ertae Figjam N Icecream (Mrs M Heritage & Ms M Sterrett)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karyme Queen Of Oz (Tracy Stewart & Jenny Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Karyme V For Victory (Mrs T Stewart, Mrs J Whitney, Ms G Ransom)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karyme V For Vendetta (Gail Ransom)
Baby of Breed: Carnwath Monroe (G Ransom)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alwood Ashika (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Himarni (Himarni)

Pomeranian
Baby of Breed: Pomfire Line Honours (Ms R Dodds)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joanne Heard (SA)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
Runner Up in Group & Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Barragan Quarterback At Monterrez (AI) (G & N Cruse & Curwen)
Baby in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Travlin Bizniz Class (Pam Gerrey / Kirsten Henderson)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Newbelle Summer Rain (Mr M & Mrs K Anderson & Mrs M Armfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Newbelle Summer Rain (Mr M & Mrs K Anderson & Mrs M Armfield)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Barragan Quarterback At Monterrez (AI) (G & N Cruse & Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Barragan Question Everything (AI) (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tawnyoak Dux Ina Row (Pamela Gerrey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Badbad Leroy Brown (Pamela Gerrey)
Baby of Breed: Tawnyoak Travlin Bizniz Class (Pam Gerrey / Kirsten Henderson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart CCD RM SWN TDX AD JD SD (Dianne Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dixiedaly Marking Time (Wendee Mundy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jaksonhills Cry Me A River (D J Heath)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornac My Surprise (D Heath)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Jaksonhills Talk Dirty To Me (Ms D Heath)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
Baby in Group: Labrador Retriever
Blackhills Sailing Away to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Bolwarra Down To The Wire (Megan Markotany)
Junior in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Dont Dream Its Gopher SWN (S Betts & A Stone)
Intermediate in Group: Sussex Spaniel
Eald Bull Eagle (Mrs F & Miss D Coventry)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Lakewinds Makers Mark (Mr T Atkinson & Miss J Jolly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust Ch Neut Ch Dawnus Bear Force One FMX WPD SWN (S Betts)
Runner Up Neuter in Group: English Setter
Aust Ch Nundialla Start The Legacy (Emma Cross)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Absolutely In Love (AI) RN (Mrs S Ibbott-Cordi & Mrs G Loft)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Wolf Of Wallstreet (J Whitney)

Cocker Spaniel
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bolwarra Down To The Wire (Megan Markotany)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Landmark Polar Exxpress (AI) (SA Styles)
Bitch CC & Minor of Breed: Packsaddle Dressed To Race (K Holtkamp, V & C Craig)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Setterup Dixieland Delite (M Heritage)
Baby of Breed: Nundialla High Flyer (Emma Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nundialla Start The Legacy (Emma Cross)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Neut Ch Nundialla Fire N Ice (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)
Baby of Breed: Kezzadae Titans Force Of One (Kerry Evans)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Dont Dream Its Gopher SWN (S Betts & A Stone)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Zero Fox Given SWN WNPD (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Dawnus Bear Force One FMX WPD SWN (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Sous Le Ciel De Paris (Miss K & Mrs I Hincksman)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Heiderst No Way Home (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soshyl The Lion Sleeps Tonight (Robert McNab)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Dawns Southrn Aurora (Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Cigwn Blues at Sun Rise (AI) RN (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
R/UP BOB & Res Dog CC: Tapua Leonardo (Nikola Harvey)
Baby of Breed: Blackhills Sailing Away to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)
Junior of Breed: Aust Ch Cigwn Simply A Legend (E Thomas & K Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lakewinds Makers Mark (Mr T Atkinson & Miss J Jolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lakewinds Trademark (Mr T Atkinson & Miss J Jolly)

Sussex Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eald Bull Eagle (Mrs F & Miss D Coventry)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW) (Group Entry : 32)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Ulmarah For The Thrill Of It (AI) (C & G Arkell)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Nicholyev Speak Of The Devil (Mrs S Kelly & Mr J Bower)
Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)
Junior in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Gr Ch Neut Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)
Runner Up Neuter in Group: Basset Hound
Aust Ch Cayugaridge Dolly (Leslie A Weston)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Chartreuse (AI) (Dr L A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Curacao (AI) (Dr L A Weston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dolly (Leslie A Weston)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Yesnomaybeso (AI) (J & F Walker)
Baby of Breed: Nicholyev Speak Of The Devil (Mrs S Kelly & Mr J Bower)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cayugaridge Cotton Kandy (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (AI) (Leslie A Weston)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Szamor Tom Collins At Cayugaridge (AI) (Imp NZ) (Leslie A Weston)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ulmarah For The Thrill Of It (AI) (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi A Jewel To Keep (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sheryle Pike (SA)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Am Gr Ch Br NZ Sup Ch Dreamstreets Where’s Wally (Imp NZ) (T Hessenberger & B Falconer)
Baby in Group: Australian Shepherd
Lanbart What’s My Name (Hessenberger / Oakey)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Gotta Get That Boom (AI) (Imp NZ) (T Hessenberger)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Lanbart Hold My Halo SWA (Hessenberger / Oakey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Mrs R Cochrane)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jabaluka Whistling Dixie (C & G Arkell)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Am Gr Ch Br NZ Sup Ch Dreamstreets Where’s Wally (Imp NZ) (T Hessenberger & B Falconer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lanbart Now You See Me (L & T Hessenberger & S Oakey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lanbart Hold My Halo SWA (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Lanbart What’s My Name (Hessenberger / Oakey)
Minor of Breed: Ukulunga Gotta Get That Boom (AI) (Imp NZ) (T Hessenberger)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clanabby A Touch Of Maverick (Mr C & Mrs R Thorne)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hartly Shine Like That (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartly Thats On Target (N Pearson)
Baby of Breed: Lyndream It’s Champagne Time (Lyn Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Canaille Polishd Brass Buttons For Begrayced (Mrs R Cochrane)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Mrs R Cochrane)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)  (Group Entry : 24)

Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Rushmere Sensei (Williams and Lay)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)
Puppy in Group: Boxer
Bocsavil Zabeel (M & J Carey)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Beamzstar High Flyer (Sara van Staden/Michael & Julie Ross)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alclay Meets Ebshyne (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bocsavil Wicked Wizard (M & J Carey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bocsavil Tallyho (M & J Carey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bocsavil Zabeel (M & J Carey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bocsavil Zanyatta (M & J Carey)
Intermediate of Breed: Bocsavil You Betcha (M & J Carey)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alclay Meets Ebshyne (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rushmere Joy To The World (Williams & Lay)
Baby of Breed: Rushmere Sensei (Williams and Lay)

Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Marvelous Mrs Maisel (Lyne Browning & Sarah Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beamzstar High Flyer (Sara van Staden/Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mudflat Make A Memory (AI) (Imp NZ) (Sara van Staden)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Sintee U Talkin To Me (Sintee Kennels)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Sintee Eat My Dust (Sintee Kennels)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Ch Neut Ch Monterrez Epicentre (Mr E Marshall)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Dalmatian
Bitch CC & Intermediate of Breed: Thunderspot Flame Tongue (M Obrien)
Baby of Breed: Paceaway Sweet Poppin Candi (AI) (Jenni O’Connor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley McMuffin (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pudelicious Nera Tell a Tiger (S Kearnes R & I Rodenoff)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sintee U Talkin To Me (Sintee Kennels)
Baby of Breed: Sintee Eat My Dust (Sintee Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Ch Monterrez Mail Order Bride NBT (G Cruse)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Monterrez Epicentre (Mr E Marshall)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Stylish Mercedes (Sue Plackett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB RKF Ch Aust Ch Rus Ch Rus Jr Ch Bai Kuin Hamlet (Imp Russia) (J & C Pedini)