Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

Date of Show : 3-Aug-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)
Runner Up in Show & State Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
Baby in Show: Border Collie
Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Puppy in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla Formula One (Heather Morrison)
Aust Bred in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind U Have My Numba (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Runner Up in Group & Open in Group: Japanese Chin
Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)
Minor in Group: Pomeranian
Aust Ch Coleisha Candy Top Performance (M J & E A Coleman)
Junior in Group: Pug
Kabova Dark N Devious (Kerry Cannon)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Barad Rosemaryinus Offinalis (Barad Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Hollywood Dream (A & J Waddington)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Time Walka (Mrs A & Miss J Waddington)
Baby of Breed: Japatina Big Dreams High Hopes (Japatina Kennels)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Notron Knight And Day (Leone Cashman)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mijochi Dot Dot Dot (L Liddington/M Campbell)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Coleisha Candy Top Performance (M J & E A Coleman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Coleisha If I Could Only Sing (M J & E A Coleman)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Dark N Devious (Kerry Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Rosemaryinus Offinalis (Barad Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)

Bull Terrier
Minor of Breed: Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Helen Walker)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Exjaes Mama Married A Preacher (Ms Jodi Fraser)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly In A Heartbeat (Val Adams)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Dixiedaly Gypsy Rose (Val Adams)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind U Have My Numba (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla On Show (C Ellis/M Wickham)
Junior in Group: Golden Retriever
Kaparla Back To Back (AI) (Mrs Heather Morrison)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla Formula One (Heather Morrison)
Open in Group: English Springer Spaniel
Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)
Baby of Breed: Fraelighte Checkered Flag (Mrs C Gangell & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Minor of Breed: Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaparla Back To Back (AI) (Mrs Heather Morrison)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kaparla Formula One (Heather Morrison)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roughshoot Declaration (AI) (Imp UK) (Fay Harris)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bradorla On Show (C Ellis/M Wickham)
Junior of Breed: Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind U Have My Numba (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rifleman Beauty Before Me (Imp NZ) (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Grausturm Champagne On Ice (Ingrid Albion)
Minor of Breed: Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Know It All (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Puppy in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Afghan Hound
R/UP BOB & Puppy of Breed: Kjavu Maxwells Silver Hammer (L Wiltshire)

Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Arendt Nothing Compares (Fay Harris)

Beagle
Dog CC & State Bred of Breed: Delrei Under Cover (DA Beattie)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marakhoff Petroushkaah (Marakhoff Kennels / S & N Watson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Whippet
Baby of Breed: Kallrea Just Give Me A Reason (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Group: Border Collie
Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley & Mario Weiss)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Positive Thinking (Troy Richardson & Wendy Richardson)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Karte Utelln Rippa Tails (R Forbes & R Barker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley & Mario Weiss)
R/UP BOB & Junior of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Austinsdream Queen Ofth Castle (Salena & Craig Jones)
Baby of Breed: Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Puppy of Breed: Sanpasho Twlite Driftin (Wendy & Troy Richardson)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Karraine Rose Gold (K & P Eaves-Tennant)
Dog CC: Babenberg Joachim (Mr S & Mrs C Collins / Mr A Johnston)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karraine Bootscootin (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cormead Dirt Girl (Carol Ann Matthews)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Dancing the Night Away (K & L Taglieri)
Minor in Group: Boxer
Kadence Just Pure Luv (K Smith / A C Tiffin / A Downie)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Snowstars Kiss Me Ketut (Miss Teena Sloan)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aurorablue Jorja Belle (Philip & Heather McCarthy)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Diva Devine (Dianne Nellis)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Diva Devine (Dianne Nellis)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Mr Have A Chat (Dianne Nellis)
Minor of Breed: Kadence Just Pure Luv (K Smith / A C Tiffin / A Downie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Walamara Dare T Discover (Imp NZ) (Helen Walker)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Minor of Breed: Schwartzhund Liesl (N K Hann/S Jordan)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aurorablue Jorja Belle (Philip & Heather McCarthy)
Baby of Breed: Airebis Dancing the Night Away (K & L Taglieri)
Puppy of Breed: Classicana Eye for Style (Lesley Eaton)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snowstars Kiss Me Ketut (Miss Teena Sloan)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)
Minor in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Puppy in Group: Shar Pei
Miniatura My Time Is Now (Rodney Connelly / Tracey Walker)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)
Aust Bred in Group: Eurasier
Aust Sup Ch Suthanlites Playin T Win (Heather & Philip McCarthy)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
R/UP BOB & Bitch CC: Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)
Puppy of Breed: Charizelle A Kiwi At Adstaff (Imp NZ) (Adam C Booth)
Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
Open of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)

Eurasier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Suthanlites Playin T Win (Heather & Philip McCarthy)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Opalguard Baby I'm A Star (Bustabones Knls / N Kenwrick)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Siimline Glamorous Parti (Imp UK) (Mrs Trudi Counsell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Sent By An Angel (R Connelly / T Walker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Miniatura My Time Is Now (Rodney Connelly / Tracey Walker)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caerlaverock Zil Pa Can (Imp NZ) (Heather Collet)