All Breeds Dog Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 21-May-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ida Homer (WA)

Best in Show & Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Borderton Man In Blue (Borderton Kennels)
Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Baby in Show: Fox Terrier (Smooth)
Mirolinda Betta Late Than Neva (Shirley Friday)
Minor in Show: Pug
Midgnvic Mama Cass (Miss V Hamilton)
Puppy in Show: Bearded Collie
Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Helena Innes)
Junior in Show: English Setter
Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)
State Bred in Show: Great Dane
Aust Sup Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Open Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)

Minor in Group: Pug
Midgnvic Amazing Grace (Vicky Hamilton)
Intermediate in Group: Pug
Midgnvic Lazy Bones (Miss Vicky Hamilton)
Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust & Neut Ch Chinaroad San Juan (Mrs F J Riley)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Trescaval Apres Midnite (M J & J Logan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tewhare Velvet Miss (Michele Triplett)
Baby of Breed: Cutizele Brittanis Bella (Michele Triplett)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chinaroad San Juan (Mrs F J Riley)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carnwath Tove (Yuri Steinberg-Tong'e)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaasha Song Sung Blue (Mark & Jeni Sach)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaasha Mr Topsy Turvy (Mark & Jeni Sach)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toysfus The Real Gizmo (Mr L & Mrs C Jensen / Miss G Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Pawfx Talisman Prediction (Ms Maureen Doohan)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Pawfx Mystical Prophesy (Ms Maureen Doohan)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Cutizele Exotic Lily (Michele Triplett)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Midgnvic Lazy Bones (Miss Vicky Hamilton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Midgnvic Mama Cass (Miss V Hamilton)
Minor of Breed: Midgnvic Amazing Grace (Vicky Hamilton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (Deborah & Darryl Barker / Tracy Quinn)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Mel Bungey (WA)

Best in Group & Junior in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta The Halo Effect (Eva Fekete)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mirolinda Betta Late Than Neva (Shirley Friday)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Premlata Freeze Frame (Lyn & Greg Baile)
State Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Gr Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)
Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Steel City (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Indecent Proposal (Mr S V & Mrs M Green)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Iroq Cut Above (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Mother of Dragons (Mr SV & Mrs M Green)
Open of Breed: Iroq Gladiator of Long Step (Imp Serbia) (Mr S V & Mrs M Green)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zforce Stop N Stare (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Cairn Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Towsytyke Virginia Woof (Mrs S L Baile)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Mirolinda Betta Late Than Neva (Shirley Friday)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kineta The Halo Effect (Eva Fekete)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Trueblend Madame St Clair (Trueblend Knls)
State Bred of Breed: Castlebar Pretty Little Liar (Racheal Bawden)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Premlata Freeze Frame (Lyn & Greg Baile)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
Junior in Group: English Setter
Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)
Baby of Breed: Arosa Zena Princess (IMP NZ) (Miss A Keulen-Brain)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waidman's Legendary Dreamtime at Tintookie (Imp USA) (Tintookie Kennels)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Atsira Serious Sassenach (Atsira Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HiPoint Breking New Ground (Ridgewell/James)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julia Van Dinter (WA)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust Ch Bayhound Walk This Line (Sligrachan Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Playboy (AI) (Pamela Campbell & Steven Warry)
Minor in Group: Saluki
Alshira Epona Amira (K Marshall & A Langford)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Intermediate in Group: Whippet
Bonnymead autumn serenade (Warren Thomas)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Cabaret (Pamela Campbell & Steven Warry)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Res Dog CC & Junior of Breed: Zazzera My Heart Skips Abeat (R A &L M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bayhound Walk This Line (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mayster Maggie May (B & M Birkenshaw)
Minor of Breed: Mayster Dream Delight (B & M Birkenshaw)
Puppy of Breed: Mayster Dream Seeker (B & M Birkenshaw)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Certified Copy (S Taylor & C Currie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Make Me Famous (S Taylor & C Currie)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alshira Epona Amira (K Marshall & A Langford)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Harroway Cabaret (Pamela Campbell & Steven Warry)
Baby of Breed: Aust Ch Harroway Playboy (AI) (Pamela Campbell & Steven Warry)
Intermediate of Breed: Bonnymead autumn serenade (Warren Thomas)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Borderton Man In Blue (Borderton Kennels)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Kiss My Shortz (Sheltastic Kennels)
Minor in Group: Border Collie
Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Helena Innes)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Whoami Cant Deny It (Kirsty Post)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheltastic Eat My Shortz (Makaela Edmondson)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashem Anzac Poppy (Mrs S Einam)
Baby of Breed: Aust Ch Sandsprite Midnight Lover (Mrs S Einam)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borderton Man In Blue (Borderton Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Helena Innes)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noblestarzz King of The Galaxy (Ambre Smith)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaasha Life On The Edge (AI) (Mr M & Mrs J Sach / Miss E Heller)
Baby of Breed: Narbrisse Mesmerizing (Mr M & Mrs J Sach)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sheltastic Eat My Shortz (Makaela Edmondson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Whoami Cant Deny It (Kirsty Post)
Baby of Breed: Sheltastic Kiss My Shortz (Sheltastic Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Sheltastic I Want Candy (Sheltastic Kennels)
Puppy of Breed: Arajento Brushed With Gold (Mrs K Tonkin)
Junior of Breed: Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby in Group: Samoyed
Samooka Proud To Be An Aussie (Kylene Micke)
Minor in Group: Samoyed
Samooka Love O Boy (Kylene Micke)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Zunari Fan Di Fendi (M Hondema)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Valeska Get Off My Cloud (Imp NZ) (Miss Emma Luxford)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Precious Gem (N Ryan)
Open Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Bravadobe Lets Get Rocked (AI) ET (Bravadobe Dobermanns)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Diomede Midori (R A & D J Wells)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Diomede Footprints In The Snow (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zollikon Busy Being Fabulous (M Hondema)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zunari Fan Di Fendi (M Hondema)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valeska Get Off My Cloud (Imp NZ) (Miss Emma Luxford)
Baby of Breed: Valeska Love At First Sight (AI) (Imp NZ) (Rodney Jonsson & Emma Luxford)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Valkyrian Cypress Brook (Valkyrian Dobermanns)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bravadobe Lets Get Rocked (AI) ET (Bravadobe Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Happybear Precious Gem (N Ryan)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rulett Creme De La Creme (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Gelderland Alpha Centauri (Mrs Carla van Verseveld)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Samooka Kool Mint (Kylene Micke)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lunasea My Captain My Cool (AI) (Kylene Micke & K O'Riley)
Baby of Breed: Samooka Proud To Be An Aussie (Kylene Micke)
Minor of Breed: Samooka Love O Boy (Kylene Micke)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bluemooska Lana (M Schelbach)
Dog CC & Minor of Breed: Icepower Bumble Bee (Ms D L Byles)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret McArdle (WA)

Best in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuyuan Wild Boys Afloat (Ms G Davies & Mrs S Murray)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Open Neuter in Group: Great Dane
Aust Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ichellemay Top Notch (Mrs Joanne Wells)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rorlyn All You Need Is Love (R & L Booth)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar All That Jazz (Mrs N K Thornett)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tomidachi Noboru Taiyo (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB & Junior of Breed: Karrikees Silver Arrow (N Crouchley / D & P Moss)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dynabull Devine Diva (Lynette Peace)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzuyuan Wild Boys Afloat (Ms G Davies & Mrs S Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuyuan You Are The Reason (G Davies & S Murray)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB: Aust Ch Besitos Taha Daha (Imp) RN (J Z Dinis)