Young & District All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 13-Nov-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Connie Redhead (SA)

Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby in Show: Australian Cattle Dog
Seaberywn James Bond At Ferona (Imp NZ) (Murray Rolfe)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Puppy in Show: Akita
Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)
Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Toni Dennis (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova In The Line Of Fire (Mrs J Williams)
Baby in Group: Pomeranian
Ferona Won Exclusive Edition (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Kfinch Johnny Rebel (Peter & Anna Schultze)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kabova Wicked Games (Sharon Jeffries)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stepkova Zenyatta (Sharon Jeffries)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kfinch Johnny Rebel (Peter & Anna Schultze)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Won Exclusive Edition (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova In The Line Of Fire (Mrs J Williams)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Wicked Games (Sharon Jeffries)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Letisha Pelchen)
Baby in Group: Border Terrier
Chanpema Spice Up Your Life (AI) (Chanpema Kennels)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chanpema Chase That Feeling (Chanpema Kennels & P Hopkins)
Baby of Breed: Chanpema Spice Up Your Life (AI) (Chanpema Kennels)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Bitch CC & Minor of Breed: Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Max Martin (ACT)

Baby in Group: Labrador Retriever
Cigwn Moody Blues (E Thomas)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Gunwise How Sweet It Is (C L Dawson)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gunwise How Sweet It Is (C L Dawson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Gunwise The Silver Lining (C L Dawson)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Baby of Breed: Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

English Setter
Res Bitch CC: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
Junior of Breed: Nundialla Never Say Never (E Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
R/UP BOB & Res Dog CC: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Bitch CC & Puppy of Breed: Springdax Yu Dancing Geisha (K M Tranby & K M Callery)
Junior (Dog) of Breed: Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Gold Fields (Mrs S H Wright)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cigwn Simply Regal Winnie (Katy Thomas)
Baby of Breed: Cigwn Moody Blues (E Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Pointers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silvagun Dayana (Silvagun Pointers)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lukedom Strictly Taboo (Mrs Melanie Tinker)
Baby of Breed: Greywei Its Only Money (Greywei Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carnmellis Brooklyn at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Uglee Eros (L Foldi)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jumadabey Pankaja (Debra Huon & Tammy Stephens)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Baby of Breed: Willgaret Doubbledeelite (Warren & Brenda Solomon)
Junior (Bitch) of Breed: Brialey Cloud Dancer (Brian & Lesley Childs)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Uglee Eros (L Foldi)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachshaven Alice Trooper (S Smith & T Stephens)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dachshaven Trooping The Colour (S Smith & T Stephens)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Juzrival Amarok (A Barter & L Fletcher)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Connie Redhead (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Seaberywn James Bond At Ferona (Imp NZ) (Murray Rolfe)
Minor in Group: Collie (Rough)
Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Baby of Breed: Seaberywn James Bond At Ferona (Imp NZ) (Murray Rolfe)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Border Collie
Puppy of Breed: Glentarella Be My Sunshine (Joanne Symonds)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silversuisse Dragons Serenity (AI) (Silversuisse Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Akita
Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)
Baby in Group: Boxer
Boxberry Mr Mo Mo (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF S HTM S JC (Richard & Mara Herba)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke, Halliday & Badman)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Baby of Breed: Boxberry Mr Mo Mo (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
Baby of Breed: Brinkybull One Way Or Another (S Brinkworth)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blakesims Fire Down Under (A R Barter & L T Fletcher)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yerevan Designed with Love (Terry Pittman)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukan Mayumi No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
Baby of Breed: Mikulov Running With Scissors RN JC (Richard & Mara Herba)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF S HTM S JC (Richard & Mara Herba)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Berntiff it's five o'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Redhead (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Runner Up in Group: British Bulldog
Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
Baby in Group: Dalmatian
Underfoot Kiss And Tell (Mr R & Mrs T J Williams)
Minor in Group: Shar Pei
Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Hillofsilver Phoenix (Miss A Collins)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bumbullb Roxy Ruble (Mr R Lang)
Baby of Breed: Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krystaway Minister of Magic (Melissa Thompson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Pridal Lookinglass Black Magic (S Lovett-Laverty)
Baby of Breed: Underfoot Kiss And Tell (Mr R & Mrs T J Williams)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hillofsilver Phoenix (Miss A Collins)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maplewood Hello (K Cassidy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Moncoeur Chantelle (Samantha Cartwright)
Baby of Breed: Kylace Battery Powered (Samantha Cartwright)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)