Building & Amenities (WA)

Date of Show : 3-Dec-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Dr Michael Byrne (WA)

Best in Show & Open in Show: French Bulldog
Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Fox Terrier (Smooth)
Mirolinda Checkmate (Shirley Friday)
Minor in Show: Whippet
Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Show: Whippet
Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Junior in Show: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Intermediate in Show: Bull Terrier
Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)
State Bred in Show: Pointer
Aust Ch Atsira Serious Sassenach (Atsira Kennels)
Runner Up Neuter in Show & Open Neuter in Show: Jack Russell Terrier
Aust & Neut Ch LLessur Vanilla Vixen (Imp NZ) (Ms V E White)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavashon Secret Society (K Brooksby)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Obsidion Rumour HasIt (Natalie Boekelman)
Puppy in Group: Pekingese
Valvista Designer Kiss (Valvista Kennels)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Chimere Im Just A Country Boy (Mrs M Ramirez)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (Deborah & Darryl Barker / Tracy Quinn)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karlyermai Faithful Rogue (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Frill Seeker (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cavashon Secret Society (K Brooksby)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Cutizele Won Little Charmer (Michele Triplett)
Dog CC & Puppy of Breed: Chintaro Catcha Thief (Mrs Veronica McKelvie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Chintaro Black Knight (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Valvista Designer Kiss (Valvista Kennels)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chimere Im Just A Country Boy (Mrs M Ramirez)
Intermediate of Breed: Aust Ch Labellapoms won in a million (Mrs M Ramirez)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Obsidion Rumour HasIt (Natalie Boekelman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Saving Grace (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Moonlight Time For Thea (Joanne Watts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (Deborah & Darryl Barker / Tracy Quinn)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wencyn Whispers N Innuendos (Miss K Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Georgina Byrne (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mirolinda Checkmate (Shirley Friday)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Pawtucket Sudden Impact (Brad Hutchinson)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust & Neut Ch LLessur Vanilla Vixen (Imp NZ) (Ms V E White)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pawtucket Sudden Impact (Brad Hutchinson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stardom Dirty Harry (Stan Honnery & Neridah Sharrett)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Mirolinda Checkmate (Shirley Friday)

Jack Russell Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch LLessur Vanilla Vixen (Imp NZ) (Ms V E White)

Lakeland Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollylake A Cut Above (Rita Hayes)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Piobmhor Mac McMac (Piobmhor Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Man Of The Moment Of Jura (IMP NZ) (Sylvenus Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Natasha Ryan (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: English Setter
Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)
Runner Up in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman)
Minor in Group: Golden Retriever
Fantango Cant Buy Me Love (Ms D Turner/ Ms J Salvestrin & Mr P Middleton)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
State Bred in Group: Pointer
Aust Ch Atsira Serious Sassenach (Atsira Kennels)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman)
R/UP BOB & Res Dog CC: Esspree Hallelujah (Mrs J & Miss K Hiscott)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Esspree Morning Star (Miss Karen & Mrs Julie Hiscott)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Demorz An American in Paris (Sheree Allsop)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)
Minor of Breed: Fantango Cant Buy Me Love (Ms D Turner/ Ms J Salvestrin & Mr P Middleton)

Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Atsira Serious Sassenach (Atsira Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Dr Michael Byrne (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Minor in Group: Whippet
Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Group: Whippet
Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Fleetwood Lia At Cumocroi (AI) (Imp NZ) (S & D Runciman)
State Bred in Group: Beagle
Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Aust Bred in Group: Whippet
Allgard Just An Angel (Mrs S Hantzis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Zambuana Cinnaminrose (Mr S & Mrs P Gleeson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)

Beagle
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Minor of Breed: Mayster River Belle (B & M Birkenshaw)
Junior (Dog) of Breed: Sligrachan Jean Luc Picard (Sligrachan Kennels)
Intermediate of Breed: Mayster Dream Weaver (B & M Birkenshaw)
State Bred of Breed: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan Desis Constlation (Sligrachan Kennels)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Enigma (M L Davis)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fleetwood Lia At Cumocroi (AI) (Imp NZ) (S & D Runciman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tannu Cheap Thrills (Tanya Nugent)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Puppy of Breed: Tannu Remington Steele (Tanya Nugent)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Zambuana Cinnaminrose (Mr S & Mrs P Gleeson)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Allgard Just An Angel (Mrs S Hantzis)
Minor of Breed: Harroway French Vanilla (Pamela Campbell & Steven Warry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Glenda Hesketh (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Nightwood Step Into Thspotlite (Ms Debra Simpson)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Whoami No Regrets (Kirsty Post)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Nightwood To The Manor Born (Ms Debra Simpson)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil Kiss Me In The Rain (Ms Jeanette Mitchell)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon (Ms D P Rose & Ms S Fossey)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arranbrae Bohemian Rhapsody (T & S J Mallia)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightwood Step Into Thspotlite (Ms Debra Simpson)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Whoami No Regrets (Kirsty Post)
Baby of Breed: Nightwood To The Manor Born (Ms Debra Simpson)
Puppy of Breed: Yasdnil Kiss Me In The Rain (Ms Jeanette Mitchell)
Junior (Dog) of Breed: Nightwood Regret Me Not (Debra Simpson)
State Bred (Bitch) of Breed: Nightwood Ballroom Blitz (Ms Debra Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Mavis Cochrane (WA)

Best in Group & Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Wolfproud Malabu (Jenn Lawrence)
Baby in Group: Akita
Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)
Minor in Group: Dobermann
Vansitar Blacks The Nu Orange (Imp NZ) (D Kehow/ J Cattell/ D Grosse/ Z McCormick)
Puppy in Group: Siberian Husky
Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)
State Bred in Group: Alaskan Malamute
Wolfproud Hollywood (Jenn Lawrence)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)

Akita
Baby of Breed: Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wolfproud Malabu (Jenn Lawrence)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Wolfproud Hollywood (Jenn Lawrence)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Diomede Midori (R A & D J Wells)
Minor of Breed: Diomede Drambui (R A & D J Wells)

Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Boxberry Storm Front (AI) (Julie Peeler)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Good Golly Mis Molly (Mr S Allen)

Cane Corso
R/UP BOB & Res Bitch CC: Royaldragon Black Magic (Ms S Wilkins & Mr B Hunter)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aegis Rock N Roll Maestro ET (Denise Ball & Justin Fonte)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bravadobe Too Hot For U (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Minor of Breed: Vansitar Blacks The Nu Orange (Imp NZ) (D Kehow/ J Cattell/ D Grosse/ Z McCormick)
Junior of Breed: Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
State Bred of Breed: Bravadobe No Doubt About It (Graeme Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bravadobe Lets Get Rocked (AI) ET (Bravadobe Dobermanns)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme (Megan Kelly)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)
Bitch CC & Junior of Breed: Koolmove Watch Me Shine (D & S Case / J Campbell & I Mercer)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
Baby in Group: Japanese Spitz
Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland & Ms K Santas)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)
R/UP BOB & Bitch CC: Rorlyn Crazy Lilthing Cald Luv (R & L Booth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tomidachi Tiger of Kai (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Life On The Edge (Mrs M Holland & Ms K Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)

Lhasa Apso
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Forrose (J Z Dinis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis & K Haddon)