Coonabarabran Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 24-Jun-2018 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Glen Vernon (NSW) (Total Entry : 293)
Aust Sup Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
Minor in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Junior in Show: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Spiritrock Snow Doll (J Tankard)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Baby SweepStakes - 3rd Place: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Pug
Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW) (Group Entry : 61)
Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)
Runner Up Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)
Dog CC & Puppy of Breed: Coloora Cease Fire (Mrs L Morris & Mrs B Lloyd)
Res Dog CC: Aust Ch Cavalierlove Flame Burns On (Sue Donahue)
Baby of Breed: Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Minor of Breed: Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)
Chinese Crested Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Xpert Witness (James and Alanna Bell)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Minelphi I Just Wanna Party (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Clarevale Innocent Tears (B Beves & N Estatheo)
Minor of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)
Intermediate of Breed: Nulkaba Girl on a Mission (Kathy Gill)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW) (Group Entry : 39)
Aust Sup Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Dont Look Back (Marilyn Evans)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aklew Lucifers Mistress (K & A Lewis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Baby of Breed: Collessie Wicked Marquesa (Jude Costello)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dzahhli Dont Look Back (Marilyn Evans)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 49)
Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Cocker Spaniel
Puppy of Breed: Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)
Junior of Breed: Tarrendayle Enchanted Darkness (Garry Douglas)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)
Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Piarki Ticket To Waltz Matilda (Ms R Ohlrich)
Irish Setter
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarramo Reign of Fire (T R & M Norton)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spiritrock Song Of Passion (Jude Tankard)
Baby of Breed: Spiritrock Snow Doll (J Tankard)
Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
Baby of Breed: Tyrilebee Fire Of Desire (Casey Morrison)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 50)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Junior in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)
Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Open of Breed: Nayembe Safiyas Tukio JC (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Midaka Rags Of Silver (K L Glanford)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Minor of Breed: Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Baby of Breed: Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)
Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Dual Citizen (Steve & Debbie Albert)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW) (Group Entry : 37)
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile By My Side (NBT) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Junior in Group: Collie (Rough)
Shanelg Finders Keepers (A & L Cochrane / W Shipman)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPD ET (Imp NZ) (S Betts)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Welbeblue Dixie Blossoms (J Nicholas)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi RA (Casey Morrison)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPD ET (Imp NZ) (S Betts)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shanelg Finders Keepers (A & L Cochrane / W Shipman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tyrilebee Revenge is Sweet (Casey Morrison)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Baby of Breed: Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bojojamile By My Side (NBT) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW) (Group Entry : 22)
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Harmony (M B Hart)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB & Bitch CC: Branbern Prima Gina (Mrs L D Brand)
Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Indpac Regal Spirit (M Hart)
Bitch CC & Minor of Breed: Indpac Harmony (M B Hart)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Lil Nut Cracker (Mrs A Neyle)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW) (Group Entry : 35)
Bostonway Oh Lala (AI) (S Squires)
Baby in Group: Boston Terrier
Bostonway Against All Odds (S Squires)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Llancarfan Dresden Lace (G Folli)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bostonway Oh Lala (AI) (S Squires)
Baby of Breed: Bostonway Against All Odds (S Squires)
German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llancarfan All That Jazz (G Folli)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Llancarfan Dresden Lace (G Folli)
Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)
Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rymiska American Shoes (AI) (Tracey Parker)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zaland It Only Takes One (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Mojitogold Secret Choice (Mr Brett Natoli / Mrs Janet Fleming / Ms Julie Miner)
Minor of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)