Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 9-Sep-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Runner Up in Show: Affenpinscher
Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Baby in Show: Basenji
Zandeena Dont Get Mad Get Even (J Delacourt & C Hatzikiriakos)
Minor in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Puppy in Show: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Junior in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Aust Bred in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (ROM) (P Zullo)
Bred by Exhibitor in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cairn Terrier
Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Red Storm Rising (K & M Munro)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Papillon
Rhadinoir Speck of Gold (Rhadinoir Kennels & Mrs Pat McKenzie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
Minor in Group: Papillon
Rhadinoir Speck of Gold (Rhadinoir Kennels & Mrs Pat McKenzie)
Puppy in Group: Pomeranian
Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Nebrasken Treasure (Cara Letson)
Bred by Exhibitor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chevalove Nebrasken Treasure (Cara Letson)
Baby of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)
Baby (Dog) of Breed: Chevalove Red Storm Rising (K & M Munro)
Minor of Breed: Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)
Puppy of Breed: Chevalove Lighting Jack (K & M Munro)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ertae Too Wong Foo (Mrs R Slade)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Czech Club Ch Obelix valis bohemia (Imp CZE) (Gen Hong)
R/UP BOB & Bitch CC: Kango Kewpie Doll (G Inifer)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Make My Day (Ken & Cheryl Hodge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)

Maltese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Soyeux Prince Of The Universe (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Queen of Dreams (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Synchronicity (Cristina Goodman)

Papillon
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rhadinoir Speck of Gold (Rhadinoir Kennels & Mrs Pat McKenzie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenroyal Masterpiece By Leo (Carmel Bauerle)
Baby of Breed: Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ferona Shes Got Th Look (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Terrier
Aust Ch Nezhnoye Plamya Skir (Imp RUS) (Pam Gerrey)
Baby in Group: Cairn Terrier
Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Minor in Group: Bull Terrier
Bullacktiv You Dont Own Me (P/ N & A Zullo)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (ROM) (P Zullo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Kabira Pretty Little Thing (Lesley Knights)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Corajoso Burn It Up (Lesily Johnston)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bullacktiv You Dont Own Me (P/ N & A Zullo)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (ROM) (P Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Baby of Breed: Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nezhnoye Plamya Skir (Imp RUS) (Pam Gerrey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tawnyoak Tagh Mor (Pam Gerrey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Phoebe Valentina (Pam Gerrey)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Baby of Breed: Lilrock Canny Lass (S Clark & K Coulson)
Junior of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kabira Pretty Little Thing (Lesley Knights)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glemand Karmen Del Luna (Pam Gerrey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Baby in Group: English Setter
Yarravalees Elegante (M Cross)
Minor in Group: Golden Retriever
Dompetan Apparition (Anna Quigley)
Aust Bred in Group: English Setter
Aust Ch Sappersett Strike Swiftly (Lesley Shirley)
Runner Up Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Lovewyre Hearts Desire (Gary & Liz Lovell)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Call Of Duty (J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sappersett Strike Swiftly (Lesley Shirley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Nundialla supermodel (Marlene Cross)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lucksheray Design Dandy To Fairray (Imp ITY) (M Cross)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Graylors lady Mooch (M Cross)
Baby of Breed: Yarravalees Elegante (M Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Silvagun Freddie Mercury (Silvagun Pointers)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Baby of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lovewyre Hearts Desire (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dompetan Apparition (Anna Quigley)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Runner Up in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Group: Basenji
Zandeena Dont Get Mad Get Even (J Delacourt & C Hatzikiriakos)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Agwyr Que Sera Sera (Mrs D G Hoyle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby of Breed: Zandeena Dont Get Mad Get Even (J Delacourt & C Hatzikiriakos)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Baby of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Seamma Astrid M & M (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Agwyr Que Sera Sera (Mrs D G Hoyle)

Greyhound
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra More Joyous (N Kendall)
Minor in Group: Collie (Smooth)
Brafferton Its About Time (Coral Moffat)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Lanbart Frozen Ice (AI) (Hessenberger / Oakey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Avonpark Heavens Gift (K Fisher)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)
Bitch CC & Junior of Breed: Welbeblue Dixie Blossoms (J Nicholas)
Baby of Breed: Melcathra More Joyous (N Kendall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Avonpark Heavens Gift (K Fisher)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lanbart Frozen Ice (AI) (Hessenberger / Oakey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lanbart Tinsel Town (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Lanbart Sure Shot (Hessenberger / Oakey)
Baby (Dog) of Breed: Lanbart Double Barrel (Hessenberger / Oakey / Chisholm)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)
Baby of Breed: Edinglen The Wonder Of You (Michele Lincoln)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brafferton Its About Time (Coral Moffat)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hartly Keep Commenting (N Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Junior in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Ch Espinay Belle Amie (AI) (G Howley & Miss T Bassett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Durhamdogues No Nonsense (R Healey)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Espinay Belle Amie (AI) (G Howley & Miss T Bassett)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukan Nara No Ko (Anna-Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Darellsig U Got What It Takes (Danielle Small)
Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underfoot Kiss And Tell (Miss S Lovett-Laverty)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darellsig U Got What It Takes (Danielle Small)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Bitch CC: Schau Oh Yes (B J Biggs)
Baby of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Schipperke
Baby of Breed: Noonameena Beta Centouri At Monterrez (Graham Cruse)