Rylstone Kandos & District Dog Club (NSW)

Date of Show : 7-Oct-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elaine Knox (NSW)   (Total Entry : 264)

Best in Show & Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
Runner Up in Show: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Baby in Show: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Minor in Show: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Puppy in Show: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Intermediate in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Bred by Exhibitor in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (AI) RN (Pauline Hartwell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
Runner Up Neuter in Show: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Baby SweepStakes - 1st Place: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Whippet
Parnew Aint No Mountn Hi Enuff (AI) (T L Stephens)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Jedabun Reflection Inthe Water (Miss M Moore & Miss T Simpson)

Neuter SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alsdenn Classic Charm (R R Duffy)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Posmo Im A Little Star (Sonia wilkinson)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)
Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Beaufox Jemima Puddle Duck (Jane Wistuba)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)
Runner Up Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Chester Of Sorts (S Boyce)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lookingglass Incandescence (Mrs S G Boyce)
Baby of Breed: Alsdenn Classic Charm (R R Duffy)
Puppy of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Red Hot Rebel (Mrs S Boyce)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brunkerville Hash Tag Mr Jag (M Cager)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Beaufox Jemima Puddle Duck (Jane Wistuba)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Beaufox M Du Vallon (Jane Wistuba)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Posmo Im A Little Star (Sonia wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB & Bitch CC: Khyisenge The Calling (Imp NZ) (Gill Cramer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Bred by Exhibitor in Group: Lakeland Terrier
Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Minor of Breed: Portizon Party in Brooklyn (Nicola Lay)
Junior of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)
Junior (Bitch) of Breed: Portizon Shoutout To Arizona (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Bitch CC & Minor of Breed: Bullacktiv You Dont Own Me (P/ N & A Zullo)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)
Minor of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Baby of Breed: Upinair The Kinslayer (K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Junior of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Taste Of T Art (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel)
Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Baby in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)
Minor in Group: Irish Setter
Cherryglen Prety In Pink (Mr B Natoli & Ms J Miner)
Puppy in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Junior in Group: Pointer
Chesterhope Playing Around (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel & Diane O'Neill)
Bred by Exhibitor in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Nordic Warrior (Therese Kropman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

English Setter
Baby of Breed: Sappersett Special Edition (Melanie Cager)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moruada Hotel California (AI) (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Mr B Natoli & Ms J Miner)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aprilraine Nordic Warrior (Therese Kropman)
Baby of Breed: Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope Taste Of T Art (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Playing Around (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel & Diane O'Neill)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW) (Group Entry : 25)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Runner Up in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Hrv jr & Aust Ch Kan Trace Born To Be A Rockstar (Imp CRO) (Beryl & Jo Hession)
Baby in Group: Whippet
Parnew Aint No Mountn Hi Enuff (AI) (T L Stephens)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Goldtreve Rock A Hula Baby (The Hessions)
Junior in Group: Whippet
West Chelan Quartz Cat (Imp BEL) (T L Stephens)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mitteldac Mighty Mouse (Judy Phillips)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Austbritz Tekahasonof Junior (Judith Phillips)
Bitch CC & Minor of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
Baby of Breed: Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hrv jr & Aust Ch Kan Trace Born To Be A Rockstar (Imp CRO) (Beryl & Jo Hession)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Goldtreve Rock A Hula Baby (The Hessions)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hodarirafiki Sarafina (Kylie Raines)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: West Chelan Quartz Cat (Imp BEL) (T L Stephens)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodwill Lets Get It On (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Parnew Aint No Mountn Hi Enuff (AI) (T L Stephens)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (AI) RN (Pauline Hartwell)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
Baby in Group: Collie (Rough)
Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Black Pepper (nbt) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Black Pearl (Mrs K Hicks & Mrs J Lambourne)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
Dog CC: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta forever in Tune (AI) (Wendy Atkins)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waminda Jewel of the Nile (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Clanheath Collectors Edition (J Lambourne / K Hicks)
Puppy of Breed: Libertybrook Stir of Echoes (Therese Kropman)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Baby of Breed: Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Kreating Kaos (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (AI) RN (Pauline Hartwell)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Black Pepper (nbt) (Mr RH & Mrs VJ Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Bred by Exhibitor in Group: Russian Black Terrier
Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews/Vicki Ross)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Omaggio Fabiana (Rochelle Andrews)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Doenitz Storm Trouper (G & S Knight / Gani)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Alclay Lil Nut Cracker (Mrs A Neyle)
Baby of Breed: Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Runner Up in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Baby in Group: Schipperke
Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Puppy in Group: British Bulldog
Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
Res Dog CC & Minor of Breed: Sprintaway Secretariat (Dr M & Mrs L Donald)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Llancarfan Try It My Way (Llancarfan Kennels)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Mojitogold Secret Choice (Mr Brett Natoli / Mrs Janet Fleming / Ms Julie Miner)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Runningbear (Helen Rixon)

Shar Pei
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)