Gunnedah & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 27-Apr-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Mandy Schelbach (QLD)   (Total Entry : 286)

Best in Show & Intermediate in Show: Akita
Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)
Runner Up in Show & Open in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Superstar (G Cruse & N Curwen)
Baby in Show: Shetland Sheepdog
Bluegables Heavens Secret (T Walters)
Puppy in Show: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Bred by Exhibitor in Show: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Baby SweepStakes - 1st Place: Japanese Spitz
Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
Dykinta Double The Chances (AI) (Wendy Atkins)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)  (Group Entry : 52)

Baby in Group: Italian Greyhound
Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)
Minor in Group: Pug
Troycole Hot in Herre (B Beves & N Estatheo)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Applause Please (James & Alanna Bell)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaata)
Bred by Exhibitor in Group: Pug
Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljala Applause Please (James & Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaata)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)
Baby of Breed: Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Minelphi Keepin It Real (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Junior of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Open of Breed: Panache All Hiss And Wind At Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Zeigen All That Glitters (K D Haddon)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)
Minor of Breed: Troycole Hot in Herre (B Beves & N Estatheo)
Intermediate (Dog) of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Santop Pandora (Scott & Sharon Norman)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blupride last hurrah (Lydia Jones)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
Res Bitch CC & Open of Breed: Santop Pandora (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tawnyoak Irlande County Clare (Kath Wilkinson)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ourgang The Greatest Showman (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Charbon Classic Dove (Fran Smith)
Baby of Breed: Coolamin Jack O Hearts (Fran Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Goldmaid Game Changer (AI) (D & L Meagher)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Junior in Group: Pointer
Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Baby of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)
Baby of Breed: Blacqlabel Secret Whispr (AI) (Gillian Holmes)
Baby (Dog) of Breed: Blacqlabel In A Whispr (AI) (Gillian Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dykinta Flight of Whisper (AI) (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Double The Chances (AI) (Wendy Atkins)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aliasa Light My Heart (Aliasa Labradors)
Res Dog CC: Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rhyll Scarlet Number (AI) (Charlotte Gutzeit - Rhyll Pointers)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
Baby of Breed: Rhyll Perfect Storm (Charlotte Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Coviter Thor (AI) (M Dwyer & C Clowes)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Res Dog CC & Minor of Breed: Goldmaid Game Changer (AI) (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD) (Group Entry : 44)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
Baby in Group: Afghan Hound
Coviter Humble and Kind (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Maralya Chocolat Eclare (Jemma Gledhill)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Calahorra Blackberry Sorbet (Sandra Warner)
Baby of Breed: Coviter Humble and Kind (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Baby (Bitch) of Breed: Coviter Cup of Ambition (AI) (M Dwyer & C Clowes)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Open of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Austbritz Bonnies Opal (R M Lehmann & R Easton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Maralya Chocolat Eclare (Jemma Gledhill)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Bluegables Heavens Secret (T Walters)
Minor in Group: Maremma Sheepdog
Scintilli Bambolina (Jennifer Block)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Iconic Comet (Chrissy Fitzgerald)
Bred by Exhibitor in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Scintilli Frederico (Michelle & Shaun Graham / Jennifer Block)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tegoura Tomodachi RA (Casey Morrison)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)

Border Collie
Baby of Breed: Brynkat JewelRose Molly (Diane Winter)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda Shades of Autum (A & L Cochrane / W Shipman)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Comet (Chrissy Fitzgerald)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Kreating Kaos (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Puppy of Breed: Snofyre Made to Achieve (Chrissy Fitzgerald)
Junior of Breed: Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Open of Breed: Aust Ch Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyrilebee Totally Wicked (Casey Morrison)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Scintilli Frederico (Michelle & Shaun Graham / Jennifer Block)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Scintilli Bambolina (Jennifer Block)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Diva On Ice (AI) (P Evans & P Hartwell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Bluegables Heavens Secret (T Walters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Baby in Group: Bullmastiff
Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Indpac Regal Spirit (M Hart)
Bred by Exhibitor in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Open in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Gr Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews/Vicki Ross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Articpower Wiggle It (S Leonard)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)

Bullmastiff
Baby of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Indpac Regal Spirit (M Hart)
Baby of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews/Vicki Ross)
Baby of Breed: Magnufi Sola (Lorene Cantarella)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Newfcastle U Always Had the Power (Robyn Nagle /Helen Durell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Baby of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Rock N Run (Mrs A Neyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Alclay Footloose Fancy Free (Mrs A Neyle)
Dog CC & Puppy of Breed: Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)
Baby of Breed: Alclay She Sleeps With Guns (Mrs A Neyle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Articpower Wiggle It (S Leonard)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Superstar (G Cruse & N Curwen)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Baby of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darellsig Too Late To Stop Now (D Krueger & H Grice)
Baby of Breed: Darellsig The Chosen One (Darelle Krueger)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Superstar (G Cruse & N Curwen)