Rylstone Kandos & District Dog Club (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 28-Sep-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Dennis McGreevy (QLD)   (Total Entry : 279)

Best in Show & Intermediate in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby in Show: Whippet
Isilwane Im A Sucker For You (Lisa Barrenger)
Puppy in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Crazy For You (Amanda Huggins)
Junior in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Aust Bred in Show: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (C Fitzgerald)
Runner Up Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Come What May (S Boyce)
Minor in Group: Pug
Sharlea Leilani (Sharon Jeffries)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor We Didn't Start The Fire (M Morse & W Henderson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lookingglass Incandescence (Mrs S G Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Come What May (S Boyce)
Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Intermediate (Dog) of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beaufox Jemima Puddle Duck (Jane Wistuba)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaufox M du Vallon (Miss Sharyn Wood & Mrs Jane Wistuba)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cavhill Sasher (Robert Wooding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thomwood Kezza Bedazzler (Robert Wooding)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Dare The Dream (E A White)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Bitch CC & Minor of Breed: Sharlea Leilani (Sharon Jeffries)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Karnak Desert Rose (Jennifer Bayliss)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Upinair The Kinslayer (K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alotafun Diamond Jimbo (J A Lee)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wimballah Lills Bobby Lass (Kim Boyland)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)  (Group Entry : 25)

Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Highglee Celtic Mistry (D J & D C Mahoney)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Gunwise The Blue Rose (Mrs N Davison)
Junior in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Open in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Brittany
Baby of Breed: Kirinbell Me N Mo (Fiona Gill)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highglee Celtic Mistry (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gunwise The Blue Rose (Mrs N Davison)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Gold Dealer (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Moruada Love Shack (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
Puppy of Breed: Shiningdawn Wicked Whiskey (G & L Jeffery)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Brett Natoli & Julie Miner)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mycroft My Bridie (Sue Tweed)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW) (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Baby in Group: Whippet
Isilwane Im A Sucker For You (Lisa Barrenger)
Puppy in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Mertoness Toryburn s Miss Grace (Debbie Tidey)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
Res Bitch CC: Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beedashie Brown Eyed Girl (Miss K Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Uglee Fairy Princess Ozma (Rev G A Tompkins)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mertoness Toryburn s Miss Grace (Debbie Tidey)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Baby of Breed: Pennhari Harcesis Child (Ms N Burton & Mr D Addems)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Whippet
Baby of Breed: Isilwane Im A Sucker For You (Lisa Barrenger)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Tablerock Heeza Big Talkin Man (S & A Curran)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra Ace High (J Worboyes)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Adventure (J Worboyes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (C Fitzgerald)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Adventure (J Worboyes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Melcathra Ace High (J Worboyes)
Bitch CC: Ferona Lonesome Cowgirl (S & A Curran)
Baby of Breed: Tablerock Heeza Big Talkin Man (S & A Curran)
Puppy of Breed: Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Brynkat JewelRose Molly (Diane Winter)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Fortune Favrs th Brave (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (C Fitzgerald)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Dennis McGreevy (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby in Group: Newfoundland
Opalbay Take A Hike (Joanne Williams)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Puppy in Group: Neapolitan Mastiff
Magnufi Remo Rosso (Bruce Hutchison)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kellynda Watch My Dust (Mr J Neale)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Res Dog CC & Minor of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Magnufi Remo Rosso (Bruce Hutchison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magnufi Orsa d Oro (Mrs Lorene Cantarella)

Newfoundland
Baby of Breed: Opalbay Take A Hike (Joanne Williams)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morgan Saltus Ze Zahrabske (Imp HRV) (Mrs M Outten)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Arcticpalace Eye Of The Tiger (Mr C & Mrs R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Res Dog CC & Minor of Breed: Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Heiliger Nandi (Elisabeth Remme)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Heiliger Queens Kiss (E Remme)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Crazy For You (Amanda Huggins)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Sup Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Bergerac (S Lovett-Laverty)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Crazy For You (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar Pictures Of You (Amanda Huggins)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sooquan Sweet Dreams (L & M Foster / K Peacock & B Toomey)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)