Nanango Kennel Club (QLD)

Date of Show : 29-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ian Rasmussen (QLD)   (Total Entry : 303)

Best in Show & Open in Show: Scottish Terrier
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Baby in Show: Pointer
Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)
Minor in Show: German Shorthaired Pointer
Edelhof Zoom In (J D Norman)
Puppy in Show: Pomeranian
Mimypom Bachelor Babe (Kim Haddon)
Junior in Show: Rottweiler
Mondallin Four X On Me (D Dallinger & M Moore)
Aust Bred in Show: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Runner Up Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Pointer
Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pug
Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Minor in Group: Pug
Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)
Puppy in Group: Pomeranian
Mimypom Bachelor Babe (Kim Haddon)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
State Bred in Group: Havanese
Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
Minor of Breed: Silkycharm I Dream A Dream (K McNamara / A Clarke)
Junior of Breed: Silkycharm Glitz N Glamour (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Poochiekoo Deja Vu (Melissa Sticklen)
State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)

Havanese
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mimypom Bachelor Babe (Kim Haddon)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zeigen From Russia With Love (Mrs Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Snailand Ovacia (Imp RUS) (Stacy Kellie)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Mustangjax Cool Runnings (D & K Fitzgerald)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mustangjax Showgirl (D & K Fitzgerald)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Snailand Ovacia (Imp RUS) (Stacy Kellie)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Charbon Radiant Light (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Nudimah Captains Call (C E & J F Chambers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Baby in Group: Pointer
Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Zoom In (J D Norman)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Colour By Numbers (Imp NZ) (J D Norman)
Intermediate in Group: Weimaraner
Feldjaeger Believe in the Dream TD (Judy & Tony Glover)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Sunlore Shining On (J Tobler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust & Neut Ch Wameika Rogue Nation (Ward)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wameika Rogue Nation (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunlore Shining On (J Tobler)
R/UP BOB and Dog CC: Sunlore Seize the Moment (J Tobler)

German Shorthaired Pointer
Minor of Breed: Edelhof Zoom In (J D Norman)
Junior of Breed: Aust Ch Treufreund Colour By Numbers (Imp NZ) (J D Norman)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: AmiciLeale Nutella Biscotto (Trish Harris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: AmiciLeale Lady Belladonna (P Harris)

Pointer
Baby of Breed: Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Feldjaeger Believe in the Dream TD (Judy & Tony Glover)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 17)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Baby in Group: Basenji
Zandeena U Can Talk To Da Tail (M Fox)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Intermediate in Group: Borzoi
Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Baby of Breed: Zandeena U Can Talk To Da Tail (M Fox)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Junior of Breed: Beglory Fendi Xhosa (Mr P Kelly)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)  (Group Entry : 61)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Snofyre OMG What A Dream (L C & R A Seare)
Minor in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Izalab Sohia (Leigh Hinricks)
State Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup & Neut Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Waykrest Show Time (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
R/UP BOB & Bitch CC: Tropicrain Boudica (Raechelle Miller)
Res Dog CC & Minor of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)
Res Dog CC: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Baby of Breed: Kolorko Paw Prints From Heaven (R & C Beecham)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Snofyre OMG What A Dream (L C & R A Seare)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wolfonyx Classic Black (Richard Clarke)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Izalab Sohia (Leigh Hinricks)
Baby of Breed: Cuuchin Whispering Jack (AI) (Leigh Hinricks)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wolfonyx Country Heart (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Runner Up in Group & Junior in Group: Rottweiler
Mondallin Four X On Me (D Dallinger & M Moore)
Baby in Group: Rottweiler
Brookvale Isn't She Lovely At Kauriland (Imp NZ) (Ian & Deborah McLean)
Minor in Group: Rottweiler
Ebonhaus Prime Time (Ian & Deborah McLean)
Puppy in Group: Rottweiler
Mondallin Girls Do Do It Better (Dallinger/Moore)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Redbush Millenium Diamond (AI) (R & S Carstens)

German Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Milsky Back Intime (Brenda Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Granpaws Easy On The Eye (Sue Berry & S Roberts)
Baby of Breed: Opalbay Likely Story (Sue Berry)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mondallin Four X On Me (D Dallinger & M Moore)
Bitch CC & Puppy of Breed: Mondallin Girls Do Do It Better (Dallinger/Moore)
Baby of Breed: Brookvale Isn't She Lovely At Kauriland (Imp NZ) (Ian & Deborah McLean)
Minor of Breed: Ebonhaus Prime Time (Ian & Deborah McLean)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Baby in Group: British Bulldog
Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Loujen I Will Be What I Am (J Meharry/L Dorr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

British Bulldog
Baby of Breed: Modavam Sundance kid (David & Amanda O'hara)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Jeabo Playboy Limited Edition (Anne Scott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Loujen I Will Be What I Am (J Meharry/L Dorr)