Boorowa Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 6-Mar-2020 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
Runner Up in Show: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Rogojin Jack Sparrow (Ken & Cheryl Hodge)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)
Junior in Show: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Chow Chow
Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)

Puppy SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cane Corso
Kylasha Out For Vengeance (Nicole Tetley & Lana Opbroek)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susane Plackett (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)

Chinese Crested Dog
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Chinacrest Red Rocket (Mrs D Neumann)
Baby of Breed: Caddarra Let The Fun Begin (Mrs P & G Harding)
Junior of Breed: Happylea Lady in Blak (Deborah Neumann)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Maplewood's Ya Wanna Make A Bet (Imp USA) (B McAlpine)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soyeux Star Flyer (Cristina Goodman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ferona Danger Zone (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
Runner Up in Group: Irish Terrier
Aust Ch Setanta of Otago (Imp NZ) (Pamela Gerrey)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Rogojin Jack Sparrow (Ken & Cheryl Hodge)
Minor in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Triplefun Pebbles (J & V Morriss)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Guilcroft Hrh Elizabeth R (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)

Irish Terrier
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Setanta of Otago (Imp NZ) (Pamela Gerrey)
Bitch CC & Minor of Breed: Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Pandamonium (K W & C A Hodge)
Baby of Breed: Rogojin Jack Sparrow (Ken & Cheryl Hodge)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Triplefun Pebbles (J & V Morriss)
Res Dog CC & Minor of Breed: Triplefun Wee Willy (J/ V Morriss)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Runner Up in Group & Open in Group: English Setter
Aust Ch Sevenoaks Canadian Spirit (Imp CAN) (Megan Heritage)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)
Junior in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Appintiki Badger Bear (B & M Lennon)
Aust Bred in Group: English Setter
Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Me N Mo (Fiona Gill)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Appintiki Badger Bear (B & M Lennon)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)
Baby of Breed: Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevenoaks Canadian Spirit (Imp CAN) (Megan Heritage)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kybraaron Limited Edition (M Heritage & D Tuckwell)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tikimi Wickedly Delicious (Miss T & Mrs K Perkiss)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea WenthLastSwordIsDrawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Runner Up in Group & Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Ornumflow Ethelmae (Rona Moss)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ornumflow Ethelmae (Rona Moss)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea WenthLastSwordIsDrawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea Got My Heart Hypnotic (Paula Batten)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Collie
Tullaview Turn Me Loose (P Smith & C Spencer)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Aust Bred in Group: Border Collie
Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Baby of Breed: Lanbart Ready Set Go (Hessenberger / Oakey)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali J'aime la Rumba (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tullaview Turn Me Loose (P Smith & C Spencer)
Intermediate (Dog) of Breed: Duszah A Little Bit Of This (Mrs K Slater & Mrs T Walker)
Aust Bred of Breed: Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Llandwyn Pipi Eka O (AI) (Mrs K Slater & Mrs D Milthorpe)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva all the stars (C Yate)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
Temzin Thundastar Pemba (Mrs C Allen)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Peaches N Cream (K Oldfield & L Browning)
Puppy in Group: Cane Corso
Kylasha Out For Vengeance (Nicole Tetley & Lana Opbroek)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kylasha Out For Vengeance (Nicole Tetley & Lana Opbroek)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun The Power of One (Kym Giller)

Schnauzer
Baby of Breed: Swashbuckle Joanna Lumley (AI) (G Knight & S Gani)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Peaches N Cream (K Oldfield & L Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva all the stars (C Yate)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby of Breed: Temzin Thundastar Pemba (Mrs C Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susane Plackett (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby in Group: Chow Chow
Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)
Puppy in Group: French Bulldog
Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Princibull Cant Fight Fate Uno (Mr R Lang)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
Baby of Breed: Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade Guccio Gucci (Luciana Giorgioni)

Karelian Bear Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mackerly Moolgun In Stripes (IID POL) (C Whitney)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sweetooth Amillion Dreamz (Leeann Boyd)
Baby of Breed: Sharonde Ezmarelda Duzzit (Betty Kingdom)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)