Casino & District Kennel Club Inc (AM Show) (NSW)

Date of Show : 27-Feb-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Toni Comerford (NSW)   (Total Entry : 370)

Best in Show & Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Runner Up in Show: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee How Sweet It Is (Gloria Woodward)
Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 59)

Puppy in Group: Pug
Kinlou Mission Accomplished (Kathy Gill)
Junior in Group: Pug
Kabova little ms true (Mrs J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Kabova up close and personal (Leanne Lovering)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Proud N Cool (Bob Boyce & Sue Donahue)
Bitch CC & Junior of Breed: Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Thomwood Mister Athelhampton (Robert Wooding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Thomwood Mister Ashby (Robert Wooding)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Thomwood Mistress Falmouth (Robert Wooding)

Pomeranian
Baby of Breed: Ishkabon Lilly Rose (Leanne Lovering)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kinlou Mission Accomplished (Kathy Gill)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kabova little ms true (Mrs J Whitney)
Minor of Breed: Kinlou Tik Tok Heart Oclock (Kathy Gill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kabova up close and personal (Leanne Lovering)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)  (Group Entry : 40)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Isinheart Madame Angelique (Robyn Scott)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Mr S Mills & Mr G J Butler)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 60)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Setter
Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Minor of Breed: Acijay Look Who Is Here At Kapoint (Kay Hutt)
Baby of Breed: Brayroan Pocketful Of Puzzles (J Newbold)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eireannmada Moon River (Jeremy Nowlan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Mr C & Mrs A Tulk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund Secret Scandal (Mr C & Mrs A Tulk)
Baby of Breed: Greydove Show Me The Money (Max O’Neill)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW) (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Baby in Group: Beagle
Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Cayugaridge Dora (Mrs R Bing)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Afghan Hound
Baby of Breed: Karakush Huckleberry Finn (N Snerling / L & H Gibson)

Basenji
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Junior of Breed: Nayembe Sarabis Lisolo (Dr D Braithwaite & Miss M Cift)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dora (Mrs R Bing)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lunars WhenU Wish Upon A Star (J & R Cook)
Baby of Breed: Lunars Jimmy Neutron (J & R Cook)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aasheerdac Unser Zander (Mrs A D Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aasheerdac Unser Zelda (Mrs A D Johnson)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Skyzar Time Keeper (AI) (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baghdad Get The Party Started (N Snerling & A Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Runner Up in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Pushing the Limits (AI) (Gloria Woodward)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee How Sweet It Is (Gloria Woodward)
Junior in Group: Australian Kelpie
Callicoma Trailblazer (Mandy Sansom)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Tootone Anything But Ordinary (Nicole Jardine)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Kestrel (Mandy Sansom)
Res Dog CC & Junior of Breed: Callicoma Trailblazer (Mandy Sansom)
Minor of Breed: Oatland Ridgey Didge (Mrs D Kent)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Escape to Asgard (M Urquhart-Graham/C & J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highclere Love Story At Fairenvy (Angela Sime)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lumottu Jolteon (Brianna Page & Nicole Toohey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Zero In On Me (Ms C Steele / L C & R A Seare)
Baby of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Graywolf Being A Diva (Mr R Lloyd-Jones)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tootone Anything But Ordinary (Nicole Jardine)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rimini Indiana (Brain Turner)
Minor of Breed: Majikblu Look Itaint Nova (B Williams)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Snodogz Mosey (Kristi Faulkner)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler & Nikki Van der Walle)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aberlee How Sweet It Is (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Aberlee Pushing the Limits (AI) (Gloria Woodward)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ublong Eyma Diva (Shae Mortimer)
Baby of Breed: Clarelly The Sugarland Express (J W Kelly & C Van Der Wolde)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
Baby in Group: Samoyed
DeeJae Once Upon A Dream (D & J Maguire)
Minor in Group: Samoyed
Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Intermediate in Group: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)
Bitch CC & Minor of Breed: Anmenta Black Velvet (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Redsomore Fortunate Son (R Deeks/ A Turner/ L Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Res Dog CC & Junior of Breed: Nanmas x-file (D Davies/T Lamb)
Baby of Breed: Nanmas Dukes A Hazzard (Tracy Lamb)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: BlackBark Zeus (Mr Shaun Oldbury)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders / D & J Maguire)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Apolar Lovin Sweet Revenge (Julie Wales)
Baby of Breed: DeeJae Once Upon A Dream (D & J Maguire)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf The Showman (Iris Cox)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Toni Comerford (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Runner Up in Group & Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Avenir Aster Is Born (Mrs A Watson)
Baby in Group: Japanese Spitz
Jonjas Elnino (Jane Faulkner)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Varewell Black Orchid (Dr Julie Beeby)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Dalmatian
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Varewell Black Orchid (Dr Julie Beeby)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Avenir Aster Is Born (Mrs A Watson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Avenir A Place To Shine (AI) (Mrs A Watson)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Jojochenil Sir Sinatra (Roslyn Thomason)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Jonjas Elnino (Jane Faulkner)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Noonameena Bobby Bruce (J Faber)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)