Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM Show) (TAS)

Date of Show : 6-Mar-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Burgess (QLD)   (Total Entry : 238)

Best in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)
Runner Up in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Show: German Shepherd Dog
Karraine Riddick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Minor in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Puppy in Show: German Shorthaired Pointer
Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Junior in Show: Bull Terrier
Sirram Vision O Glitz N Glama (AI) (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)
State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)
Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Open in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby in Group: Pekingese
Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Kiss Me Dreaming (M Silvester)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Rainbow In The Dark (M Silvester)
Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)
State Bred in Group: Japanese Chin
Aust Sup Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Japatina Our Lil Miracle (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Marcavan Rainbow In The Dark (M Silvester)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Eireannmada Liesl Von Trapp (Mr G B Browne)
Puppy of Breed: Marcavan Kiss Me Dreaming (M Silvester)
Junior (Bitch) of Breed: Barakah Maple Kisses (Philippa Micklem/Karen Tame)
State Bred of Breed: Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tokubetsu Rilakkuma (Mrs D Delphin)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Leisureview Excalibur At Daisymont (Daisymont Kennels)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Baby of Breed: Penbryn Princess Fiona (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)
Baby in Group: Australian Terrier
Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)
Minor in Group: Bull Terrier
Aust Ch Sirram Formula For Drama (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)
Junior in Group: Bull Terrier
Sirram Vision O Glitz N Glama (AI) (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)

Australian Terrier
Baby of Breed: Kahedi Blue Skyes (Jean Lemon)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sirram Formula For Drama (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sirram Vision O Glitz N Glama (AI) (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Minor of Breed: Hannsum On The Money (Susan Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dallaroo Leasionwitregenstauf (Mr T & Mrs P Searson)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly Mr Independent (Ms V M Adams)
Baby (Bitch) of Breed: Dixiedaly Steel Belle (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Baby of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)
Minor in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Baby of Breed: Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Baby of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Open of Breed: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kiriel Glenlivet (AI) (Janette Grierson)
State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)
Baby of Breed: Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Weilander Capture Yr Dream (Elke Prehn)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grausturm A Wispa To My Heart (AI) (I Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW) (Group Entry : 19)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Minor in Group: Basenji
Pakakama Hard Axe To Follow (Ms M Smith)
Junior in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Pakakama Hard Axe To Follow (Ms M Smith)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry The Boy From Oz (Nicole Newett)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karraine Riddick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Minor in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)

Border Collie
Dog CC & State Bred of Breed: Sanpasho Eldorado Dream (W & T Richardson)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Baby of Breed: Karraine Riddick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)
Baby of Breed: Yasdnil Highland Laird (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Newpry The Boy From Oz (Nicole Newett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newpry All That Jazz (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Baby in Group: Akita
Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)
Minor in Group: Samoyed
Mytaj Cha Cha Ching (M Johnson)
Puppy in Group: Samoyed
Arcticlight Cosmic Rain (AI) (M Johnson & Mrs J McDougall)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
State Bred in Group: Samoyed
Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Open in Group: Boxer
Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Masterkarn Sweet Child of Mine (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Res Dog CC & Minor of Breed: Inselstaat Cause For Applause (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Arcticlight Cosmic Rain (AI) (M Johnson & Mrs J McDougall)
Bitch CC & Minor of Breed: Mytaj Cha Cha Ching (M Johnson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Junior of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Minor in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Dreamlha Dazzling By Design (Trudi Counsell)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dreamlha Dazzling By Design (Trudi Counsell)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)