Tasmanian Ladies Kennel Club (TAS)

Date of Show : 21-Mar-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   (Total Entry : 222)

Best in Show & Aust Bred in Show: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Runner Up in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Baby in Show: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)
Puppy in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby in Group: Papillon
Jayjess I'm A Little Legend (Sue Laing)
Minor in Group: Havanese
Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Zandia Moments Like These (Di Wazny)
Junior in Group: Griffon Bruxellois
Bevanlee Bertie Beetle (Mrs S Laing)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Eireannmada Liesl Von Trapp (Mr G B Browne)
Junior (Bitch) of Breed: Barakah Maple Kisses (Philippa Micklem/Karen Tame)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bevanlee Bertie Beetle (Mrs S Laing)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)
Baby of Breed: Ellingly Rockstar Remi (Angela Fitzallen)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zandia Moments Like These (Di Wazny)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chinkira Bom Bidi Bom (Mrs K Rydberg)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kelepina Yoko Ono (Mr C & Mrs D Delphin)

Papillon
Baby of Breed: Jayjess I'm A Little Legend (Sue Laing)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Miyoko Joni Witha Dragon Tattoo (A V Smithers)
Bitch CC & Junior of Breed: Miyoko Ashia Dragon Girl (S P & T M Sward)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby (Bitch) of Breed: Chinkira Zaraís Gift (AI) (Mrs K Rydberg)
Minor of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Next Chapter (Fay Harris)

Pug
Puppy of Breed: Spurcius Diamond Ring (Sharon Frankcombe)
Intermediate of Breed: Aust Ch Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Skye Terrier
CIB & Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Runner Up in Group & Minor in Group: Bull Terrier
Sirram Formula For Drama (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)
Baby in Group: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sirram Formula For Drama (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Sirram Vision O Glitz N Glama (AI) (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hannsum On The Money (Susan Springer)

Dandie Dinmont Terrier
Baby of Breed: Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)
Baby of Breed: Sashgar Let's Be Flamin Honest (Ms Selina Collins & Mrs Sandra Potts)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dallaroo Leasionwitregenstauf (Mr W A Lewis)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)
Baby of Breed: Dixiedaly Scotch Notch (Ms V M Adams)
Baby (Dog) of Breed: Dixiedaly On The Road Again (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Baby in Group: Weimaraner
Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Baby of Breed: Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Baby of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Kenoz Csarina Mishka (AI) (C Austin)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tintookie Legend Of Gallipoli (Tintookie Kennels & S Laird)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & S Laird)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Tintookie A Never Ending Story (AI) (Mr R & Mrs L Parker / S Laird)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Dark Storm TD (Gayle Rickard)

Weimaraner
Baby of Breed: Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD) (Group Entry : 14)

Best in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Group: Saluki
Ulmarah Porche (AI) (Miss K A Whybrow)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Macumazahn Hello itís me (Mrs Lynn Presnell)
Puppy in Group: Basenji
Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Junior in Group: Beagle
Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Macumazahn Hello itís me (Mrs Lynn Presnell)

Saluki
Baby of Breed: Ulmarah Porche (AI) (Miss K A Whybrow)

Whippet
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson and Annette Anagnostis)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Border Collie
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN HSAs (Louise Rowlands)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson and Annette Anagnostis)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Aust Bred in Group: Russian Black Terrier
Aust Gr Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Sunmist Cool Paragon (Janet Ainscow)
Baby in Group: St Bernard
Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
Minor in Group: Akita
Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)
Junior in Group: Bullmastiff
Kurvon Alice In Chains (Yvonne Metzger)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Akita
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kurvon Alice In Chains (Yvonne Metzger)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Escadrille Kostya maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sunmist Cool Paragon (Janet Ainscow)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Bitch CC & Minor of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Siberian Husky
Baby of Breed: Taejaan Better Off Red (AI) (P Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 18)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: French Bulldog
Asplendour P La Pierre (D Clark)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Laters Baby (Teena Sloan)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Duskin Twilight (Christian Lee)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Asplendour P La Pierre (D Clark)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Laters Baby (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Duskin Twilight (Christian Lee)