Sarina Kennel Club Inc (AM Show) (QLD)

Date of Show : 22-May-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Monica McCaffery (SA)   (Total Entry : 229)

Best in Show & Intermediate in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
Runner Up in Show: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
State Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Fairenvy Silva Legend (Angela Sime)
Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Open in Show: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Pug
Sheaoriada Fire N Ice (Tiana Elliott)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Brayroan Pocketful Of Puzzles (J Newbold)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)
Runner Up in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Daventri Secret Ambition (Bronwen Gordon/P Fernleigh)
Minor in Group: Pug
Kabova Id Go Black To You (Miranda Roberts)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Invalhalla Paint it Black (Hayley Winter/ P & A Schultze)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Nuyork Me and Mrs Jones (S & D Cleaver)
Aust Bred in Group: Russian Toy (Smooth Haired)
Luxurytoypaw Utopia (Christa Guntendorfer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Daventri Secret Ambition (Bronwen Gordon/P Fernleigh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (P & A Schultze)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Invalhalla Paint it Black (Hayley Winter/ P & A Schultze)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Star Griff Regis Black Panther (Imp UKR) (G Inifer / L Craw)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Funhund Solar Ecclipse (Tiana Elliott-Dixon)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Pomquest Always N Forever (Maureen Norton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pomquest Mischief N Mayhem (Mrs M Norton)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lyonberry Paddingtonbear (Jo & Phil Morris / S Lyons)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Octaviae Nine To Five (Phil & Jo Morris / S Lyons)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kabova Id Go Black To You (Miranda Roberts)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dior Grand-Toy (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Luxurytoypaw Utopia (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Veselyy Vaschek (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nuyork Me and Mrs Jones (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte Let The Party Begin (J McKay)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dinamyte Let The Party Begin (J McKay)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Zensu Rocket Man (B & H Clarke / H Winter)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Kokopups A Gifted Design (Melissa Hodge)
Puppy in Group: Golden Retriever
Piarki Perfect Portmanteau (Robyn Brown)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Benspan A Touch of Magic (William & Lee Vickery)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnkay Franco (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)
Bitch CC & State Bred of Breed: Benspan A Touch of Magic (William & Lee Vickery)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Brayroan Pocketful Of Puzzles (J Newbold)
Minor of Breed: Kokopups A Gifted Design (Melissa Hodge)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Azucroft Ready Aim Fire (S Ray & S Yardley)
Baby of Breed: Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Piarki Perfect Portmanteau (Robyn Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Piarki Cool Glitter Gold (Elle Leo)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Baby of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zensu Rocket Man (B & H Clarke / H Winter)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC) (Group Entry : 25)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Intermediate in Group: Azawakh
Aust Ch Jumadabey Qadir JC (Lynda Dunn)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jumadabey Qadir JC (Lynda Dunn)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Res Bitch CC & Open of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Baby of Breed: Ulmarah GAA (AI) (Lynda Dunn)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Jorjee Bring On The Storm (Danny Smith / Gavin Long)
Intermediate of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith / Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & State Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Fairenvy Silva Legend (Angela Sime)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Somewhere Under Heaven (A L & C A Keong)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Morview Blueberry Fields (Jacqui Connolly)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Collie (Rough)
Aust & NZ Ch Lochburn Fudge I'm Gorjus (Imp NZ) (Cecilie Kemp)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Morview Picture Perfect (J Connolly)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Morview Blueberry Fields (Jacqui Connolly)
Junior of Breed: Pureheel Storm Ranger (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
Baby of Breed: Bossdrover Bernborough (Mr B & Mrs M Dalglish)
Junior of Breed: Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Fairenvy Maze N Dreams (Angela Sime)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fairenvy Silva Legend (Angela Sime)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highclere Love Story At Fairenvy (Angela Sime)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Lochburn Fudge I'm Gorjus (Imp NZ) (Cecilie Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (AI) (Sue-Ellen Jones)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sidwell Somewhere Under Heaven (A L & C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell Hard Promises (Mr A L & Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 18)

Best in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
Baby in Group: Rottweiler
Yuluwirri Darkside of the moon (Nicola Scanlon)
State Bred in Group: Rottweiler
Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yesallaw A Bushranger Spirit (Mrs Wendy Scheeres)

Rottweiler
Res Dog CC & State Bred of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
Baby of Breed: Yuluwirri Darkside of the moon (Nicola Scanlon)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Shantisoul Kodiak Star (L K Kelly)
R/UP BOB and Dog CC: Akeela Mufasa Lion King (L K Kelly)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 29)

Minor in Group: Poodle (Miniature)
Ziada Dangerous Diamond (Miss D Craig)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Aufait All Star For Evoluer (K Flouskos & M Mason)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Sooquan Sengkyila Dakini Dream (2100523633)

British Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Tencheno Reginald Proudfoot (AI) (R & E Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tencheno Minka Bracegirdle (AI) (R & E Ryan)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Meralla Primeiro Valentina (G Walter)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Roidouge Two to Tango (Mrs G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Divadanes Born To Be A Star (Theresa Morgan)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sooquan Sengkyila Dakini Dream (2100523633)

Poodle (Miniature)
Bitch CC & Minor of Breed: Ziada Dangerous Diamond (Miss D Craig)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aufait All Star For Evoluer (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kiwi A Desing N Black Shobil (Imp NZ) (Frances Anne Tudhope)