Tasmanian Ladies Kennel Club Inc (AM Show) (TAS)

Date of Show : 23-Mar-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)   (Total Entry : 182)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Baby in Show: Whippet
Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)
Minor in Show: Affenpinscher
Majomarc Im Back In Black (Trudi Counsell)
Puppy in Show: Samoyed
Kalaska Lorde We R Royal (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K ORiley)
Junior in Show: Border Collie
Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)
Intermediate in Show: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)
Aust Bred in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Skye Terrier
Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina Never Have I Ever (Japatina Kennels)
Baby in Group: Havanese
Carnwath Hudson (Ruth Davis)
Minor in Group: Affenpinscher
Majomarc Im Back In Black (Trudi Counsell)
Puppy in Group: Pug
Pugmate Oops I Did it Again (Pugmate Kennels)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Leisureview Play The Game At Daisymont (Daisymont Kennels)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Chinkira Flame Of Azar (K & P Connell)
Open in Group: Papillon
Aust Ch Genesia Torbjorn Dreamerson (Heather Tilley)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Majomarc Graphite Kazari (Trudi Counsell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Majomarc Im Back In Black (Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Japatina Never Have I Ever (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Japatina Spill The Tea (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina Karma Is My Boyfreind (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amourchiot Take A Chance On Me (Mrs T Schofield & Ms D Kremmer)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Leisureview Play The Game At Daisymont (Daisymont Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Blacklash Lucky Strike (AI) (Erica Davison)
Baby of Breed: Daisymont Youre The Voice (Daisymont Kennels)
Junior (Bitch) of Breed: Blacklash Carousel (Ms E Davison)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Danger Zone (Ruth Davis)
Baby of Breed: Carnwath Hudson (Ruth Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zandia Diamonds Are Forever (Mrs Di Wazny)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Palana Cort Chasing Girlz (Johanne Lang-Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adawar Dance With Me (Johanne Lang-Davis)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Genesia Torbjorn Dreamerson (Heather Tilley)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Flame Of Azar (K & P Connell)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Bluff My Way (Mrs K & P Connell)
Puppy of Breed: Waaini As Requested (Mrs K Connell)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ittybitty One Tuff Sailor (Sheryl Jordan Tora Jarvis)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chindara The Cats Meow (Mr N and Mrs D King and Mr G Cane)
Bitch CC & Puppy of Breed: Pugmate Oops I Did it Again (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Spurcius Silver Magic (AI) (Spurcius Kennels)
Baby of Breed: Maskerade Evermore (Pugmate Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Maskerade This Love (Pugmate Kennels)
Minor of Breed: Spurcius Fire N Fury (Spurcius Kennels)
Minor (Bitch) of Breed: Pugmate Shake It Off (Pugmate Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Love Is In The Hair (Ms G M Smith)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Elysiumjrt Ripley with Talent(AI) (Mrs ST Wickham)
Minor in Group: Australian Terrier
Ausgrove Tassie Temptation (Erica Norgrove)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Super Trouper (Debbie Veevers)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ausgrove Tassie Temptation (Erica Norgrove)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sirram Man Of Steel (AI) (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sirram A Touch Of Paradise (T Matsen & R Balsillie)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elysiumjrt Ripley with Talent(AI) (Mrs ST Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasshot Super Trouper (Debbie Veevers)
Minor of Breed: Invalhalla Ghost In The Fog (Peter and Anna Schultz)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
Baby in Group: Labrador Retriever
Wynstream Chilli Bangbang (AI) (Julie H Mclaurin)
Minor in Group: Clumber Spaniel
Showfield Tassie Snow Devil (Mr & Mrs J & Miss S Teniswood)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Eraky Dark Horse (R Nielsen)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
State Bred in Group: Labrador Retriever
Wynstream Chilling Out (AI) (Julie McLaurin)
Aust Bred in Group: Pointer
Dual T Ch JC Rhyll Dark Storm (Gayle Rickard)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Gr Ch Neut Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Showfield Tassie Snow Devil (Mr & Mrs J & Miss S Teniswood)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendeela Belvoir (Paul Terrett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Zenchar Sky Full Of Stars (AI) (Ms S Rattle & Mr T Sproule)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Junior of Breed: Zenchar Journey Into The Dark (AI) (V Sullivan, S Rattle & T Sproule)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Wynstream Chilling Out (AI) (Julie McLaurin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Eraky Dark Horse (R Nielsen)
Dog CC & Intermediate of Breed: Wynstream Diamond Broker (AI) (Julie McLaurin)
Baby of Breed: Wynstream Chilli Bangbang (AI) (Julie H Mclaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual T Ch JC Rhyll Dark Storm (Gayle Rickard)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Weisngrey Unleashing Anarchy (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Celestial Wisps (AI) (Ingrid Albion)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grausturm Envy Arctic Wisps (AI) (Ingrid Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW) (Group Entry : 13)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Baby in Group: Whippet
Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Graedon Primary Risk At Belcara (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Jive Talkin (Khayoz Kennels)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Graedon Primary Risk At Belcara (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Jackshope All That Glitters (Emma Anderson)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khayoz Jive Talkin (Khayoz Kennels)
Baby of Breed: Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Baby in Group: Australian Shepherd
Wajoma If Wishes Were Kisses (AI) (Ms H Smith & Miss C Gooderham)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Olensha Happy Go Lucky Me (Mr J & Mrs A Owens & Mrs D Findlay)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Kombinalong Fortified In Super (Mr P Waddington)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kombinalong Fortified In Super (Mr P Waddington)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wajoma Mutiny Spiced Rum (Caitlyn Gooderham & Helen Smith)
Baby of Breed: Wajoma If Wishes Were Kisses (AI) (Ms H Smith & Miss C Gooderham)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cannyben Shoot To Thrill At Classicyds (Jason, Nadia & Mel Attridge / Sonja Gangell)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dromview Paris (Sophie Anderson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amarada Nothin Too See Here (Mr G, Mrs G & J Cullen)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Olensha Happy Go Lucky Me (Mr J & Mrs A Owens & Mrs D Findlay)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whoami Playing To Win (J & M Kaden & K Post)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Minor in Group: Shiba Inu
Ilsonyo Call Me Meibi (Keegan Omens)
Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Lorde We R Royal (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K ORiley)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)
Intermediate in Group: Leonberger
Aust Ch Glamourford Pluck It In First RN TK.S (B Bieleny & F Chamley)
State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ishin Legend of A Diva (Elise Hinde)

German Pinscher
Baby of Breed: Masterkarn Xclusivly DunNDusted (Kerry Adams)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glamourford Pluck It In First RN TK.S (B Bieleny & F Chamley)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Baby of Breed: Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Baby (Bitch) of Breed: Yesallaw Bythe Light Ofthe Sea (AI) (Sue & Clifford Gray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kalaska My Sweet Lord (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K ORiley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kalaska Lorde We R Royal (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K ORiley)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ilsonyo Call Me Meibi (Keegan Omens)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Southerton Nobody Like Me (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southerton Whose Ya Daddy (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Minor in Group: Karelian Bear Dog
Kabova The Influencer (Mr I & Mrs K Davey)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Neut Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Touchofchow Devilz Nthe Detail (S Frankcombe)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)

Karelian Bear Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kabova The Influencer (Mr I & Mrs K Davey)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tulang Fizzy Wizzy (Mrs L James & Mrs B Mulcahy)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)