Mount Gambier A & H Society Inc (SA)

Date of Show : 20-Oct-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jean Butterfield (SA)

Runner Up in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Baby in Show: Basset Hound
Beauchasseur Mustang Sally (Chris Lawrence)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Puppy in Show: Newfoundland
Newfashion How Very Dare You (I Harland & G Barr)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)

Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Winaway Take The Cake (Lyn Costello)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Donecca Diamond Chiraz (E M Crabb)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Aust Ch Winaway Take The Cake (Lyn Costello)

Chihuahua (Long Coat)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Donecca Diamond Chiraz (E M Crabb)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Bitch CC: Aust Ch Chidolls Ooh La La Billie (Mrs Sue Sparkman)

Lowchen
BOB & Puppy of Breed: Tilcha Fragrant Shalimar (Quishu Kennels)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Ch Panache Strike Up The Band (Imp NZ) (Lynne Johnston)

Papillon
Puppy of Breed: Papco Intoeverything (Ms Rosie Hawkins)

Pekingese
Baby of Breed: Barramba Solar Flare (Imp NZ) (Ms N Van Roon)

Pug
BOB: Marieh Dawn Princess (Miss S Charleson)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Imayorkie Good Luck Charm (G J & P A Harrison)
Bitch CC: Aust Ch Imayorkie Pretty Woman (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rena Henderson (QLD)

Best in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) L2-HGA & HC CBP (Tania Huitema)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Windline's Shouting Hello (Imp NWY) (Kerryn Pearson)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Viperstaff Hell Razor (Mark and Heidi Jenneys)

American Staffordshire Terrier
BOB: Amseraphs Pure Obession (J Maloney & K Taylor)
Dog CC: Aust Ch Macsmagic Litninstriker (K Baxter & D Humbler)
Minor of Breed: Amseraphs Divine Justice (J Maloney & K Taylor)
Puppy of Breed: Amseraphs Beau is Arrows (J Maloney & T Steen)

Cairn Terrier
BOB: Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)
Bitch CC: Aust Ch Caroq's Zsa Zsa Gabor (Imp SWD) (Kerryn Pearson)
Minor of Breed: Natuska Dressed To Thrill (Kerryn Pearson)
Puppy of Breed: Windline's Shouting Hello (Imp NWY) (Kerryn Pearson)
Junior of Breed: Natuska Lovely To Look At (Kerryn Pearson)

Jack Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Darraye Kewl Kustomer (June Ellis)
Bitch CC & Puppy of Breed: Darraye Kant Stop Thmusic (June Ellis)

Norfolk Terrier
BOB & Puppy of Breed: Nyfti Little Fokker (P & T Jennings)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC: Aust Sup Ch Anvilhart Muddie Maddie (J Rasche / D Tomney)
Minor of Breed: Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) L2-HGA & HC CBP (Tania Huitema)
Puppy of Breed: Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
Junior of Breed: Viperstaff Hell Razor (Mark and Heidi Jenneys)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Gr Ch Doubleg Single Malt (Maureen Schutt)
Bitch CC: Aust Ch Gumhaven Cadbury Wispa (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
Minor of Breed: Gumhaven Willow (Maureen Schutt)
Puppy of Breed: Gumhaven One Man Show (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aonais Tons O Trouble (Fiona Mackness)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Risky Business (Heiderst Kennels)
Runner Up in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Aceweis Yabba Dabba Doo (Aceweis & Heiderst Kennels)
Baby in Group: Gordon Setter
Drumdaroch Aston Martin (AI) (Steve & Carolyn Bennett)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Arosa UR A Class Act (Heiderst and M Reichmuth)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Bolwarra Moving On (Judith O'Brien)

English Setter
BOB & Minor of Breed: Mistypoint Follow Your Dreams (AI) (Tracie Edwards)

English Springer Spaniel
BOB: Birchlands Crown Choice (Imp NZ) (Jo Rasche)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Heiderst Risky Business (Heiderst Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Heiderst Wind Inthwillow (Heiderst Kennels)
Minor of Breed: Arosa UR A Class Act (Heiderst and M Reichmuth)

Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Triseter Ebonie Yukon (AI) (Tracie Edwards & Esther Joseph)
Bitch CC: Aust Ch Jamanelph Pallas Athena (S & C Bennett)
Baby of Breed: Drumdaroch Aston Martin (AI) (Steve & Carolyn Bennett)
Puppy of Breed: Triseter Celtic Nickel (T Edwards, A Fraser & E Joseph)
Junior of Breed: Carnoustie Myth and Magic (Steve & Carolyn Bennett)

Hungarian Vizsla
BOB: Aust Ch Aceweis Yabba Dabba Doo (Aceweis & Heiderst Kennels)
Bitch CC: Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)

Pointer
BOB: Turnix Boots T You (Adam Montagu)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Ghostwind Tattle Tail (L Jarvis / K O'Malley & Heiderst Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr J Tony Syme (VIC)

Runner Up in Group: Saluki
Aust Sup Ch Lamaan Idris (Mr A S & Mrs M Watt)
Baby in Group: Basset Hound
Beauchasseur Mustang Sally (Chris Lawrence)
Minor in Group: Whippet
Hydale Rebel By Design (Allen Anderson)

Basset Hound
BOB: Aust Ch Longbay Yeoman of The Guard (Chris Lawrence)
Bitch CC: Bayparque Queen of Swords at Beauchasseur (Imp NZ) (Chris Lawrence)
Baby of Breed: Beauchasseur Mustang Sally (Chris Lawrence)

Dachshund (Long Haired)
Puppy of Breed: Aust Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Greyhound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Brantarby Winter Warrior (Anne Pirie)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Ch Rokeena Xtravaganza (A Fraser & T Edwards)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC & Junior of Breed: Shakuru Hurt So Good (R Lamb & L Cassar)

Whippet
BOB & Minor of Breed: Hydale Rebel By Design (Allen Anderson)
Bitch CC: Hydale Prima Donna (Allen Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Rena Henderson (QLD)

Minor in Group: Shetland Sheepdog
Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy French Encounter (L C & R A Seare)

Australian Kelpie
BOB: Glendari Black Gold (L J Harris-Walker)
Dog CC: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)

Border Collie
BOB: Aust Ch Khayoz Jailhouse Rock (Khayoz Kennels)
Bitch CC: Khayoz Cort In The Act (Khayoz Kennels)

Finnish Lapphund
Puppy of Breed: Theldaroy French Encounter (L C & R A Seare)

Old English Sheepdog
BOB & Puppy of Breed: Abbotthall Royal Rascal (imp NZl) (B & K Baxter)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Ch Sharndah Jaggers Edge (K Mckay)
Minor of Breed: Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr J Tony Syme (VIC)

Best in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Runner Up in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Ch Euzkadi Dapper Man (B Martin)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Daddy Dot Com (AI) (D Klaaysen)
Puppy in Group: Newfoundland
Newfashion How Very Dare You (I Harland & G Barr)

Akita
BOB: Aust Gr Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)

Neapolitan Mastiff
BOB: Aust Ch Velluto Nostra Musica (Eterno Kennels)
Dog CC: Aust Ch Inizio Mantra Bronx (Eterno Kennels)

Newfoundland
BOB: Aust Ch Capebass Wish Apon Astar (Mrs M O'Connor-Price)
Puppy of Breed: Newfashion How Very Dare You (I Harland & G Barr)

Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Ryzylva Make A Decision (Mrs R & Miss S Beaman)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)

Pyrenean Mountain Dog
BOB: Aust Ch Euzkadi Dapper Man (B Martin)

Samoyed
Baby of Breed: Kalaska Daddy Dot Com (AI) (D Klaaysen)
Puppy of Breed: Lunasea My Game My Show (AI) (Helen Chen)

St Bernard
BOB: Versoix Haleys Pride (Haley Jager)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Baby in Group: Schipperke
Beadale Total Eclipes (Beadale Kennels)
Minor in Group: Great Dane
Danetastic Wild Child (Lynne Halliday)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Repard Mslle Asher (Mrs B Loades & Mrs Y Draper)

British Bulldog
BOB: Aust Gr Ch Bullyack Thriller (M & B Ackland)
Bitch CC & Minor of Breed: Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)

French Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Repard Mslle Asher (Mrs B Loades & Mrs Y Draper)

Great Dane
Dog CC & Minor of Breed: Danetastic Wild Child (Lynne Halliday)

Keeshond
BOB: Aust Ch Keez Karbon Kopy (Mrs S Mewett)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Kirada Flaming Star (Jacqui McLeay)

Schipperke
BOB: Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Mr Barry Tyrrell)
Bitch CC: Aust Ch Beadale Black She Devil (Lynette Niemann)
Baby of Breed: Beadale Total Eclipes (Beadale Kennels)

Shar Pei
BOB: Aust Ch Matgo Classi Image (M F & B F Loades)
Junior of Breed: Hannibal of Evsars (Imp NZ) (Wally & Jacqui Walloscheck)

Shih Tzu
BOB: Zenarana Impact Girl (Elizabeth O'Reilly)