Gilgandra District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 12-Jul-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Narelle Hammond (NSW)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby in Show: Keeshond
Rymiska Benchmark (T Parker)
Minor in Show: Weimaraner
Ashlaren Nic Nac Patti Wac (E Knox)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Toucansto Rocknroll Bandit (L Burt & G Butler)
Junior in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Lanbart Hugo Boss HT ET (Stephanie Betts)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Call Of The Wild (K Holtkamp/J Williams)
Minor in Group: Havanese
Oleala Fast and Furryous (Alison Smith)
Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Sasndash Artemis (Mr J and Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kabova Bat Outta Hell (J Williams/K Holtkamp)
Open in Group: Pug
Aus Ch Amarena Air Force One (Amanda Stapleton)
Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Ashjay Lidolstar (Ms Julie Hosler)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anoveve Party at the Palace (Ms E Cairney)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sasndash Artemis (Mr J and Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mr J C & Mrs S Wills / Mrs L Rattray)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and SJ Wills, L Rattray and W Burton)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Oleala Fast and Furryous (Alison Smith)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Heavens Magickeeper (Mrs M Atkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Call Of The Wild (K Holtkamp/J Williams)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Bat Outta Hell (J Williams/K Holtkamp)
Open of Breed: Aus Ch Amarena Air Force One (Amanda Stapleton)

Tibetan Spaniel
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ashjay Lidolstar (Ms Julie Hosler)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (Wendy Moody)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Elrancho Xtreme Deeva (B & S Fulloon)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Blackhills Let There Be Rock At Riverlands (Imp NZ) (Kelly Hooper)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Toucansto Rocknroll Bandit (L Burt & G Butler)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Kilburnies Miss Hollywood (Miss T Johnson)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kilburnies Miss Hollywood (Miss T Johnson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blackhills Let There Be Rock At Riverlands (Imp NZ) (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Elrancho Xtreme Deeva (B & S Fulloon)
Junior of Breed: Elrancho Mr Natural (B & S Fulloon)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Toucansto Rocknroll Bandit (L Burt & G Butler)
Junior of Breed: Brighthelm Spellbound (J Bayliss & S Gaffikin)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (Wendy Moody)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ashjay Cassies Last Chance (Wendy Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Daverona rebel (Daverona kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)

Best in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Runner Up in Group & Minor in Group: Weimaraner
Ashlaren Nic Nac Patti Wac (E Knox)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren High Calibre (N Greig & B Turner)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Harlmor Rumor Hazit (H Roberts & C Camara)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sunfire Dare To Dream (H Roberts & P Grutzner)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
R/UP BOB & Minor of Breed: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dawnus Always Dare to Dream (S Betts)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Harvikgold Strikebreaker RN (Michelle Strain)

Labrador Retriever
Baby (Dog) of Breed: Joalbe The Rising Storm (Mrs A M Smith)
Minor of Breed: Degel Rising In The Mist (Mrs A M Smith)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aprilraine Blitzen (Therese Kropman)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ashlaren Nic Nac Patti Wac (E Knox)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren High Calibre (N Greig & B Turner)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)

Weimaraner (Long-haired)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Gobol Cowboy Smokey (Norman Speed)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Original Sin (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Whippet
Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)
Junior in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Rickaby Dare To Stare (D & D Matthews)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus)

Basenji
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullab Xenas Safiya (Miss M Clift)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB: Purplereign Lady Cleopatra (Kylie Raines)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Zyzanna Painted Desert (Kylie Raines)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Zyzemup Mr Kool Kat (Kerry M Beckhaus)
Junior of Breed: Zyzanna Diamonds in the Rough (Kylie Raines)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rickaby Dare To Stare (D & D Matthews)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Original Sin (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Puppy of Breed: Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Let Them Talk (Lucinda Rattray & Angela Sneddon)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Keep The Style (L C & R A Seare)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Lanbart Hugo Boss HT ET (Stephanie Betts)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Queblue Aussie Magic (Royce Holtkamp)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)

Australian Shepherd
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot (Imp NZ) (Stephanie Betts)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lanbart Hugo Boss HT ET (Stephanie Betts)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonibraes Dance with Me (Mrs P & K Finlayson / Mrs A Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bonibraes Mr Magic (Mrs A Smith)

Border Collie
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy Keep The Style (L C & R A Seare)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Eishund Let Them Talk (Lucinda Rattray & Angela Sneddon)
Baby (Dog) of Breed: Eishund Got Ya Talking (Christine McKinnon & Angela Sneddon)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Newfoundland
Magnewficent Turns the Tide (J Williams)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Morgerot Be Wilde Oscar (Mrs Lesley O'Shea)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Treverhund Stella Aartois (Mrs Lesley O'Shea)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Southrnwolf Wildchief (S Presland)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Darksky Southrn Star (Stuart Presland / Tracey Parker & R Surawski)
Baby of Breed: Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)

Boxer
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Boxberry Cant B Beaten (Norman Speed)
Junior of Breed: Boxberry Junior Burger (Mr N Speed & Mrs J Halliday)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxelda Moody Blues (Norman Speed)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maggiormente Faberge (Klaus & Nancy Keck)
Baby of Breed: Aust Ch Magnufi Maestro (AI) (Lorene Cantarella)
Junior of Breed: Aust Ch Maggiormente Vivaldi (Klaus & Nancy Keck)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Maggiormente La Forza (Klaus & Nancy Keck)
Open of Breed: Aust Ch Maggiormente Prada (K & N Keck)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Magnewficent Turns the Tide (J Williams)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morgerot Be Wilde Oscar (Mrs Lesley O'Shea)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Treverhund Stella Aartois (Mrs Lesley O'Shea)

Samoyed
Puppy of Breed: Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articwolf dances With Wolves (E & M Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Articwolf Good As Gold (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
Baby in Group: Keeshond
Rymiska Benchmark (T Parker)
Minor in Group: French Bulldog
Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Junior in Group: Keeshond
Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Dazzledot Face Ovn Angel (Miss K Marr)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zareba Devine Madness (Mrs S E L Athey)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dazzledot Face Ovn Angel (Miss K Marr)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonhah Taylor Made (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Jonja Finders Keepers ET (Imp NZ) (Kate Pinker & Kacey Yates)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Teikora Antartica Ice Blizzard (G & D Neale)
Minor of Breed: Patome Surprize Revelation (Pat Blattman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)
R/UP BOB & Junior of Breed: Rymiska Wave That Wand (R & M Parker)
Baby of Breed: Rymiska Benchmark (T Parker)

Lhasa Apso
Puppy of Breed: Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Couture & Sharbelle's Atomic Bomb (Imp USA) (Jennifer Dally)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tzuyuan Play It Again Sam (Trish Richards)