Forbes Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 19-Oct-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Richard Watson (TAS)   (Total Entry : 369)

Runner Up in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Baby in Show: St Bernard
Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Feenix Caught in a Maze (D J & D C Mahoney)
Puppy in Show: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Junior in Show: Akita
Kitsune Playin With Fire (Imp UK) (Itabass Kennels)
Intermediate in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Open Neuter in Show: Lhasa Apso
Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Baby SweepStakes - 1st Place: St Bernard
Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Bolwarra High Tide (Karen & John Neiberding)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Samoyed
Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Richard Watson (TAS)  (Group Entry : 58)

Junior in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Atlantic Jewel (Sharon Jeffries)
Intermediate in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Open Neuter in Group: Pug
Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharlea Atlantic Jewel (Sharon Jeffries)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Joden The Devil In The Detail (S & S Lewis)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Daverona Sasha (Daverona kennels)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amvantage Sundance Arizona (Rachel Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Portizon The Ban Dido (Rachel Harrison)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Portizon Sweet Alabama (Rachel Harrison)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wildenfox Woodroe Wallace (A & V Salter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Brighthelm Spellbound (J Bayliss & S Gaffikin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Waiseley Summer Storm (Mrs S Hooper)
Baby of Breed: Daverona Sasha (Daverona kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden The Devil In The Detail (S & S Lewis)
Bitch CC: Aust Ch Blacksno Harley Rose (Blacksno Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Blacksno Smudge (Blacksno Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pranksta Dirty Deeds (Daverona kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)  (Group Entry : 66)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Feenix Caught in a Maze (D J & D C Mahoney)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Bellebriar Time Keeper (Kim Dwyer)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bellebriar Time Keeper (Kim Dwyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)
Baby (Dog) of Breed: Occuli Innuendo (D J & D C Mahoney)
Minor of Breed: Feenix Caught in a Maze (D J & D C Mahoney)
Minor (Dog) of Breed: Bolwarra High Tide (Karen & John Neiberding)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Stephdie Golden Sun (Mr L & Mrs S Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Stephdie Hope For Gold (Mrs D Seymour)

German Shorthaired Pointer
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silvagun Blue Jazmin (Silvagun Kennels)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aprilraine Blitzen (Therese Kropman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Silvagun Burlesque (Dianna & Brian)
Baby of Breed: Tarlorise Louis Vuitton (Silvagun Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Arithon All the Way (Jane Gregor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC) (Group Entry : 47)

Runner Up in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
Minor in Group: Beagle
Willgaret Misty Rain (Warren & Brenda Solomon)
Puppy in Group: Afghan Hound
Cadiz Miss Monroe (Christine Faint)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Aust Bred in Group: Beagle
Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)

Afghan Hound
Bitch CC & Puppy of Breed: Cadiz Miss Monroe (Christine Faint)
Baby of Breed: Doyen Time To Harvest Appals (D Tidey)

Azawakh
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jumadabey Orodreth (D Huon / F Erskine)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Orobay Triumphant Precision (Warren & Brenda Solomon)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orobay Look No Further (Warren & Brenda Solomon)
Bitch CC & Minor of Breed: Willgaret Misty Rain (Warren & Brenda Solomon)
Puppy of Breed: Willgaret Singin Inth Rain (Warren & Brenda Solomon)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nikorf Witchers Britchers (Kenneth Connor)
Puppy of Breed: Nikorf Minnie Minor (Kenneth Connor)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rickaby Cruise (D Tidey)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ollmorcu Last Stand (AI) (Paul Galvin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lionslea Cross My Heart (P J Batten)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Puppy of Breed: Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore)
Junior in Group: Border Collie
Langtry River Runs Wild (Jennifer Bayliss/Susan Morris)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
Res Dog CC & Junior of Breed: Nuwarra Diamond Dust (Sue & Ian Ford)
Bitch CC & Puppy of Breed: Littlewaco Swingjugend (Anne Hickey)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)
Minor of Breed: Littlewaco Rose Tattoo (Ian Storm)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tegoura U Gotta Friend In Me (S & S Lewis)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aprilraine Limelight Dancer (Therese Kropman)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Intermediate (Dog) of Breed: Crystaleye Hearts On Fire (Cathy Nugent)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lanbart Hugo Boss HT ET (Stephanie Betts)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Libertybrook Summer Lovin (Jennifer Bayliss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Langtry River Runs Wild (Jennifer Bayliss/Susan Morris)
Baby of Breed: Mahteek Greased Lightning (Therese Kropman & Deidre Masters)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin Bcos I Said So (Carol Cross)
Baby of Breed: Burdekin Bye Bye Love (Mrs G Grant)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Foxdale Centurion Paulus (Ms Carolyn McLean)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dlarah Mustang Sally (Cathy Nugent)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund Got Ya Talking (Christine McKinnon & Angela Sneddon)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Baby in Group: St Bernard
Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
Minor in Group: Rottweiler
Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)
Junior in Group: Akita
Kitsune Playin With Fire (Imp UK) (Itabass Kennels)
Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kitsune Playin With Fire (Imp UK) (Itabass Kennels)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Velhogranja Brit (Nicole Tetley)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Tiny Tim (J Brunton/ C& R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rotteln Enuff Said (L & S T Fletcher)
Minor of Breed: Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Junior of Breed: Blakesims Vektor (N & D Blakeborough)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)

Samoyed
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Severnaya Bugudy Musun (AI) (Ms S Lowe)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alstar High Distinction (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
Dog CC & Puppy of Breed: Arcticpalace Alexander DaGreat (C & R Foster)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
Baby of Breed: Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby of Breed: Amitabha Gunna Getcha Good (AI) (J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Richard Watson (TAS)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sooquan Dressed To Impress (AI) (Miss A & Mrs P Harman)
Puppy in Group: French Bulldog
Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Junior in Group: Shih Tzu
Tzuyuan Play It Again Sam (Trish Richards)
Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jonhah Taylor Made (Sheridan Ledger & Dean Paine)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jonhah Trevatroubl (Sheridan Ledger & Dean Paine)

Great Dane
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ikatchn Officer N A Gentleman (Grant Lawrence & Tracy Ryles)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Dressed To Impress (AI) (Miss A & Mrs P Harman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sooquan Ol BobsVanity Fair (L&M Foster K Peacock B Toomey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tzuyuan Play It Again Sam (Trish Richards)