Noosa A H & I Society Inc (QLD)
Date of Show : 11-Sep-2015 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Silvana Tassan (QLD) (Total Entry : 259)
Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)
Minor in Show: Boxer
Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Puppy in Show: St Bernard
Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
Aust Bred in Show: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Pressage Jenna Lee (Joanne Inglis)
Baby SweepStakes - 3rd Place: British Bulldog
Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Schipperke
Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD) (Group Entry : 55)
Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Runner Up in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Xox (Tim Mills & Diana Norman)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cassius Clay V Tani Kazari (Imp) (Ven Grasso)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kahleyvale Magical Mystery (E McCutcheon)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Baby of Breed: Aberlour Quantum of Solace (Lyn Dunne)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Norpeti Kiss Me Kate (Ray & Naomi Drews)
Intermediate of Breed: Aust Ch Mancuso Little Charmer (J Richardson & J McKell)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Triscadec Stand N Admire (Joyce Richardson)
Intermediate of Breed: Norpeti Ima Dream N Lovinit (Ray & Naomi Drews)
Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzani Xox (Tim Mills & Diana Norman)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowenhart MoreThan MyPricetag (L & C Horne)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Pomquest Rock The Box (Mr B & Mrs S Abraham)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Pomquest Now N Forever (Mr B & Mrs S Abraham)
Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kabova Days Of Thunder (J M Williams)
Baby of Breed: Kabova Wicked Games (J M Williams)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 43)
Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Magicmine Indian Spirit (Paula Hill)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Maceltic Meara Born In Samhain (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Junior in Group: Cairn Terrier
Kalan Thyme N Lavender (Mr G & Mrs C R Bowers)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Rowan Of The Myst (Ruth Waxman)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kalan Thyme N Lavender (Mr G & Mrs C R Bowers)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Idylewins Laissez Faire (Dr R Young/ Mr G Winch/ Mr C Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Idylewins Lara (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng / JR Ire / Ire / Am & Aust Ch Kebulak Dirty Harry (Imp USA) (Dr R Young/ G Winch/ C Reid)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Magicmine Dark Knight (Paula and Michael Hill)
R/UP BOB & Res Dog CC: Bomchassa Solar Eclipse (Mr Tyler Corbett & Mr Andrew Evans)
Minor of Breed: Magicmine Indian Spirit (Paula Hill)
Aust Bred of Breed: Smokinblues Supanova (Andrew Evans)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nudimah Sheza Star (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Lady Sunshine (D & M Holt)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Nudimah Hot Spicer (D & M Holt)
Baby of Breed: Nudimah Enya Dreams (D & M Holt)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maceltic Rowan Of The Myst (Ruth Waxman)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zyzeal Rebel of the Knight (Mr G & Mrs C R Bowers)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maceltic Meara Born In Samhain (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Maceltic Mab Fae Of The Myst (Kerry Maguire & Ruth Waxman)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD) (Group Entry : 16)
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Russetglen The Archer (AI) (L J Bleasdale Adkins)
Minor in Group: Weimaraner
Lukedom Whatz New Kitty Kat (Troy & Susan Stephenson)
Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Quickhitch (Ward)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russetglen The Archer (AI) (L J Bleasdale Adkins)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shadowvale Fleetfoot Mac (P C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shadowvale Remembrance (P / C & R Stringfellow)
Pointer
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Calberick Close To The Edge CCD CD RA (Paula Hill)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lukedom Whatz New Kitty Kat (Troy & Susan Stephenson)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 35)
Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Marcasite (M A Davidson & L M Dunn)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tianze Frozen In Time (AI) (Jacky Harnett)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)
Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tianze Frozen In Time (AI) (Jacky Harnett)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Midaka Sir Tristan (C Farley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kajmytt Miss Vashti (Cheryl Farley)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Marcasite (M A Davidson & L M Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
Res Dog CC & Minor of Breed: Fayrewyre Sent By An Angel (M A Davidson & L M Dunn)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Fayrewyre Touched By An Angel (M A Davidson & L M Dunn)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 40)
Aust Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Pukawidgee Kennels)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Pressage Jacob (Joanne Inglis)
Minor in Group: Australian Kelpie
Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Adoroes As You Wish (Tracey & Wayne Weight)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Austrax In Your Honour (Kath Williamson)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark and Glenys Armstrong)
Bitch CC & Junior of Breed: Austrax In Your Honour (Kath Williamson)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Pukawidgee Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Khayoz Show Me Heaven (Khayoz Knls / N & M Kay)
Collie (Rough)
Dog CC & Minor of Breed: Keamaree painted cowboy (Ms M L Clarke)
Old English Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adoroes As You Wish (Tracey & Wayne Weight)
Baby of Breed: Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Mazarelli Tinkerbell Wishes (Marilyn Clark)
White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Pressage Jacob (Joanne Inglis)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD) (Group Entry : 33)
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Minor in Group: Boxer
Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb and Denise Klaaysen)
Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Trivale Shining Stella (M Smith and G Keown)
Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Redbush Millenium Diamond (AI) (R & S Carstens)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kudirka Turks Lilmis Rouge (Miss Liza McLaughlin)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rangehaven Rhythm And Rhyme (Luba Tarver)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Derringer Gypsy Lady (imp NZ) (R Harnell & L Fabian)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rozeldogue Modauam (Imp UK) (David O'Hara)
Rottweiler
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Santaesque Fyra My Berekah (Cher Bauer)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb and Denise Klaaysen)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Munchener Nardoo von Wotan (B Frewen-Lord & Y Hopf)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hun Jr Ch & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)
St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Serge Tassan (QLD) (Group Entry : 37)
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Baby in Group: British Bulldog
Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)
Minor in Group: Schipperke
Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wonderbull Ali B Back (Cindy Elliott)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Majestueux LadyLuk De Surfcity (AI) (J & T Cumner)
Baby of Breed: Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Malaboo Sweet Talkin Kougar (AI) (Mr K & Mrs K Blanch)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Malaboo Sweet Justice (AI) (Mr K & Mrs K Blanch)
Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sarasota For Your Eyes Only (Michelle Little)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keesway Wee Lilmis At Mcboxa (Imp NZ) (Liza Mclaughlin)
Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Willitoft GI Blues (Heather Scofield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Willitoft Gonna Fly Forever (Mr A & Mrs S Bruce)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mannerking Front Page News (Rob & Lesley Kane)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Esilanna Cupcake (Rob & Lesley Kane)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Sherrie Coombes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Bienaime Lil Divine Diva (P Morgan)
Baby of Breed: Morpaudl Miz Tik Dancer (P Morgan)
Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wazky Sexi And I Know It (Krystal Flouskos & Marty Mason)
Res Dog CC & Minor of Breed: Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wazky White Caviar (K Ritter)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Pandec Fire Fox (Mr P & Mrs D Comrie)