The Southern Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 13-Aug-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Comerford (NSW)   (Total Entry : 302)

Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Esther Benson (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Pug
Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Saxten Brittanys Gold (Mrs A Costen)
Open in Group: Pug
Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Lowchen
Baby of Breed: Wyntervale Son Of A Witch (L Howlett-Trahar / L M Ford)

Papillon
Baby (Dog) of Breed: Beawinna All In The Game (Michele Bennett)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Valvista Smart Alec (Jan Hellessey)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxten Brittanys Gold (Mrs A Costen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tranabby Inkas Gold (Mrs A Costen)
Puppy (Bitch) of Breed: Kurvon The Naked Chef (Mrs Yvonne M Metzger)
State Bred of Breed: Kurvon Nigella Bites (Mrs Yvonne M Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Byrebaer Alreddi Astar (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Shenmont Tasman Ozzie Idol (Shirley Daley)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

American Staffordshire Terrier
Aust Bred of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shenmont Tasman Ozzie Idol (Shirley Daley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shenmont jewel In The Mist (Shirley Daley)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tarrilli Steppin Out (Mrs J Mcculloch)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli So Why Not Me (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
Junior in Group: Golden Retriever
Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch HiPoint Beniamino (A Tabrett/ J & R Mirto)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Heathbrook Live The Dream (J & D Wadsley)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tweedwater Royal Fusilier (J and D Wadsley)
Junior of Breed: Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hanafor Alspice Wroxton (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Liberty Jewel Star Obsession (Gillian Dight)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kwick Step Fala Love 'a (FCI) (Imp POL) (Shrigley / Shield s/ Spence-Barr)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW) (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Harrier
Baby of Breed: Fellhunters Born To Run (Martin Pedersen)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)  (Group Entry : 55)

Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sayly Sweet Ohana (AI) TD (Carol Golding & Dr L Smith)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Steal My Heart (Sarah Waddingham)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Pintado Sea Warrior (Mim Bester / Miranda Blake / Dr Rob Hall)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pintado Pinafore (Dr R Hall)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Karraine Kruze Kontrol (Mrs J Hurst)
Intermediate (Bitch) of Breed: Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Swartzlic Super Bentley (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Esther Benson (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shiba Inu
Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Arcticbliss Perfect Pink (Michelle Kube)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Perfect Pink (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Under the Covers (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Classicana Bella Luna (Lesley Eaton)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)

St Bernard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Southerton Waltzing Matilda (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Esther Benson (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sarasota Act of Valour (Alison Tabrett)
Puppy of Breed: Neilros Dal Kilmer (Alison Tabrett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Britbull Devil Woman (B / S & A Courtney)

Great Dane
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)