Gundagai P & A Society (NSW)

Date of Show : 17-Feb-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Show & Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Show: Pug
Aust Sup Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Baby in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Minor in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Puppy in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Open in Show: Pug
Aust Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)

Baby SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Moruada In A Pickle (AI) (Mrs S H Wright)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Baby in Group: Pekingese
Aust Ch Glenroyal Masterpiece By Leo (Carmel Bauerle)
Minor in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chevalove Nebrasken Treasure (Cara Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ertae Tarnished Penny (Melinda Sterrett)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Tiger Rosemary (Carmel Bauerle)
Baby of Breed: Aust Ch Glenroyal Masterpiece By Leo (Carmel Bauerle)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Won To Envy At Renoir (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Fast N Furious (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)

Russian Toy (Smooth Haired)
Baby of Breed: Skybee Little Ted (T Obrien)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Kerrie Reeder (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
Baby in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Arkspirit Enchanted Devil (M E Harvey)

Bull Terrier
Baby of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arkspirit Enchanted Devil (M E Harvey)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Duncairn Badgers Drift (Lauren Ross)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TDX (D Costello)
Baby of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & NZ Ch Afonderi Armed N Red E (Imp NZ) (S Brackman/J McBurney/N Ryan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Setter
Aust Gr Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada In A Pickle (AI) (Mrs S H Wright)
Minor in Group: Labrador Retriever
Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada American All Star (Mrs S H Wright)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sunskadi Ragner (Marlene Cross)
Baby of Breed: Orwin Odette (M Cross)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moruada American All Star (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Moruada In A Pickle (AI) (Mrs S H Wright)

Irish Setter
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ornac Finnegans Wake (Hannah Orr)
Baby of Breed: Ornac Playing With Words (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cigwn Moody Blues (E Thomas)
Res Dog CC & Minor of Breed: Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Greywei Play with Fire (Greywei Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Greywei Pop the Cork (Greywei Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Afonderi Armed N Red E (Imp NZ) (S Brackman/J McBurney/N Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mycroft Must Be Summer (Sylvia Brackman)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Baby of Breed: Mycroft My Billy (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Kerrie Reeder (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Usher (Leslie A Weston)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boloria's Cincinnati (Imp UK) (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Chiclana (Leslie A Weston)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cayugaridge Sweets Formy Sweet (AI) (Leslie A Weston)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
Intermediate of Breed: Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Baby of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)

Saluki
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Padtheway Saffron (H Spence / N Strathdee & W Downing)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan Blue My Mind (AI) JC (Downing/Rule-Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Kerrie Reeder (NSW)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)
Bitch CC: Aust Ch Mirriyuula Blu Diamond (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Allendell Man in the Mask (Y & L Hornsey)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Baby of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Puppy of Breed: Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sundaneka Black Velvet (E Bevk & R Koerber)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Keep Commenting (N Pearson)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Puppy in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Ch Espinay Belle Amie (AI) (G Howley & Miss T Bassett)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
Open in Group: Leonberger
Konigslair Paska (Jo Fenney)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry I Am Your Son Mom (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Dog CC: Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
Puppy of Breed: Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)
Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Konigslair Paska (Jo Fenney)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Espinay Belle Amie (AI) (G Howley & Miss T Bassett)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aeukanmanuva all the stars (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Kerrie Reeder (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas / Stuart & Bev Barr)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Madalkarang CarbonCopy (Mrs D Bee)
Intermediate in Group: German Spitz (Mittel)
Sabarka Hot Damn Here I Am (Leanne Knox)
Open in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bumbullb It Woz Themilkman (Jeoff & Bev Levett)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thunderspot I paint a picture (Melissa Obrien)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You ET (S & B Barr)
Baby of Breed: Icspots Son ofa Gigolo (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arihara Ace Of Spades (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sabarka Hot Damn Here I Am (Leanne Knox)
Baby of Breed: Madalkarang CarbonCopy (Mrs D Bee)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas / Stuart & Bev Barr)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Hunkeedori Kant Get Uoutamyhed (S & B Barr)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland Step Aside I'm Here (B Beves & N Estatheo)