South Burnett National (Kingaroy) (QLD)

Date of Show : 4-May-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Anton Weil (QLD)   (Total Entry : 312)

Best in Show & Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Show: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby in Show: Boxer
Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)
Minor in Show: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Puppy in Show: Golden Retriever
Wysiwyg The Thug (A Adamopoulos)
Open in Show: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Elettars Super Trouper (D Winch & P Johnson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Zeigen World Of Dreams (Mrs Kim D Haddon)
Runner Up in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Minor in Group: Pug
Saxten Silver Provocather (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Puppy in Group: Pug
Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Open in Group: Pug
Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nantiki Pockets Affair (Mrs L Hansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Willame Korzin A Rukus (W & A O'brien)

Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Supakadu Costa Bundle (Mrs C A Anderson)
Open of Breed: Aust Ch Norpeti Kiss Me Kate (Mrs C A Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Bitch CC & Minor of Breed: Calysta whos your daddy (Helen Bright)
Open of Breed: Supakadu Lulu Chic (Mrs C A Anderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Vuitton (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zeigen World Of Dreams (Mrs Kim D Haddon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
Dog CC & Intermediate of Breed: Zeigen U Better Believe It (Mrs Kim D Haddon)
Baby of Breed: Dreamforever Life Of The Parti (Penny Driver)
Baby (Bitch) of Breed: Dreamforever Ima Sassy Girl (Penny Driver)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)
Minor of Breed: Saxten Silver Provocather (Mrs M D & Ms W M Burgess)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Belleden Red Sunstone Ov Mars (AI) (B Shaw)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Anitefire Playtimes Over (AI) (C Tschutura)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kumbari Prime Suspect (Annetta Bainbridge)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Anitefire Playtimes Over (AI) (C Tschutura)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
Baby of Breed: Cuttabuv Devils Lil Flirt (Liza McLaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB and Dog CC: Tamsam Te Toa (imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Res Bitch CC: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Belleden Red Sunstone Ov Mars (AI) (B Shaw)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Kumbari Prime Suspect (Annetta Bainbridge)
Junior of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Open of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Elettars Super Trouper (D Winch & P Johnson)
Runner Up in Group & Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Baby in Group: Brittany
Wameika True Texaslady (Ward)
Puppy in Group: Golden Retriever
Wysiwyg The Thug (A Adamopoulos)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Freeman Vincent Vega (AI) (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (Ward)
Baby of Breed: Wameika True Texaslady (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakspur Mystic Knight (Janet Richmond)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eltriste Among The Bold (Kelly Thurley)
Baby of Breed: Eltriste Believe I Am (Kelly Thurley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wysiwyg The Thug (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Elettars Super Trouper (D Winch & P Johnson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Freeman Vincent Vega (AI) (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Edward Winslow (Janet Richmond)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD) (Group Entry : 30)

Minor in Group: Foxhound
Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
Puppy in Group: Azawakh
Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Junior in Group: Azawakh
Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavns Door (AI) (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Sashayaway Shadow of Your Love (Mr B Green & Mr S Bennett)
Minor (Bitch) of Breed: Sashayaway Sweet Child of Mine (Mr B Green & Mr S Bennett)

Azawakh
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch / sFCH Grantulla Taziri sLCM (C Parratt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't Stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kimscott Majic Princess (J Thomas)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Miniscule Magic Lady Pollyanna (V Thomas)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)

Whippet
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aslan Just Do It (Annetta Bainbridge)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Border Collie
Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
LaGuardia Heart of a Hero CCD RA HT (Mrs Meredith Nelson)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Royalborda Whisper of Fire RN HSAs (Royalborda Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Baby of Breed: Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)
Puppy of Breed: Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Lever Action (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beletta Arwen (Mrs J Hafey)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Royalborda Whisper of Fire RN HSAs (Royalborda Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Seigen Murphys Law (Judith & Irene Hayton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: LaGuardia Heart of a Hero CCD RA HT (Mrs Meredith Nelson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aberlee Kiss From a Rose (Gloria Woodward)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aberlee French Connection (Gloria Woodward)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group & Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Moneglen Walking In Memphis (Tahlia Baines)
Baby in Group: Boxer
Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Intermediate in Group: Boxer
Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)

Bullmastiff
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
Baby of Breed: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Moneglen Walking In Memphis (Tahlia Baines)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Roslyn Seare)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 32)

Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Varewell Crystal Bloom JC (Julie Beeby)
Baby in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)
Minor in Group: French Bulldog
Blaazay Keeper Of Dreams (Paula Hill/ Wendy Bennett)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Varewell Crystal Bloom JC (Julie Beeby)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)

French Bulldog
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Blaazay Keeper Of Dreams (Paula Hill/ Wendy Bennett)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byanda Black Diamond (Shiralee Coombes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Loana Darknstormy (Shiralee Coombes)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)