Rockhampton Kennel Club (SHOW 1) (QLD)

Date of Show : 24-Aug-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Tomimoto Yuichi (Japan)   (Total Entry : 223)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (H Winter)
Baby in Show: Boston Terrier
Drumsara Uptown Girl (Mrs M J Stewart)
Minor in Show: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Intermediate in Show: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
State Bred in Show: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Terrier
Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)

Baby SweepStakes - 1st Place: Chow Chow
Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Runner Up in Group & Minor in Group: Pug
Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
Puppy in Group: Pug
Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beebopchi Waikiki Woman (Janelle Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tacozajo light Up The Sky (Ms C Shaw)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hostwill The Day To Seize (W S & M H Winter / T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Mei Ling (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Boldstar Ryd Frekles (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Bitch CC & Minor of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boldstar Iyce on Fyre (R A & M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (H Winter)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Unchain My Heart (K Peek)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Australian Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (H Winter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Regenstauf Rise Above it (Regenstauf Kennels & H Winter)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mererid Magic Dragon (Karyn McLennan)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Moonglade Huntress (K Peek)
Baby of Breed: Moonglade Unchain My Heart (K Peek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Chua Ming Kok (Singapore)  (Group Entry : 28)

Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Hyrollers Spill The Beans (Mrs S Bruno/ Miss N & Ms S Siemon)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)
Junior in Group: Labrador Retriever
Mikelli Fancy Dancer (Maurie & Sue Fisher)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Aust Gr Ch Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Gr Ch Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hyrollers Spill The Beans (Mrs S Bruno/ Miss N & Ms S Siemon)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hyrollers Rumour Has It (Ms S & Miss N Siemon)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asuare Only Takes One (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sunford Diva's Gold (MS R & Mrs J Nicholson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edelhof Finders Keepers (AI) (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vizslavari Galadriel (Ms D M James & Mr D L Rae)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Fancy Dancer (Maurie & Sue Fisher)
Res Dog CC: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)

Pointer
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zensu Rocket Man (Clarke/Winter)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Tomimoto Yuichi (Japan) (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Baby in Group: Whippet
Argorazi Hot Wire My Heart (Mr I & Mrs J Richardson)
Minor in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Blu Belle (AI) (J Gibson)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Blu Belle (AI) (J Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush The Icing On The Cake (Leigh & Helen Gibson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Junior of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Argorazi Hot Wire My Heart (Mr I & Mrs J Richardson)
Minor of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Puppy of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Chua Ming Kok (Singapore)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mellow Yellow (S Huebner/ P Kelly/ M & K Stone)
Baby in Group: Border Collie
Sikacalling Magik In The Stone (AI) (Noel & Maureen Kay)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Sikacalling Magik In The Stone (AI) (Noel & Maureen Kay)
Minor of Breed: Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Mellow Yellow (S Huebner/ P Kelly/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wilsonia What A Smashing Lass (Jan Gilbert)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Tomimoto Yuichi (Japan)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Puppy in Group: Samoyed
Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)
Runner Up in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
State Bred in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Ice and Spice (AI) TD (K Dawson / N Sadykova)
Aust Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Eterno Harpo (K Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepaws Noble Heart (L Boulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Eterno Harpo (K Edwards)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Ice and Spice (AI) TD (K Dawson / N Sadykova)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Tomimoto Yuichi (Japan)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Runner Up in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Baby in Group: Boston Terrier
Drumsara Uptown Girl (Mrs M J Stewart)
Minor in Group: Schipperke
Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)
State Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Open in Group: French Bulldog
Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Exaltare You Dont Own Me (AI) (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Baby of Breed: Drumsara Uptown Girl (Mrs M J Stewart)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux Kuroi Yuki (Shenara Moon)
Baby of Breed: Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon & Janette Mouroufas-Ursida)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Dog CC & Open of Breed: Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Roidouge Two to Tango (G Walter)
Baby of Breed: Meralla Primeiro Valentina (G Walter)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)
Baby (Dog) of Breed: Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Night (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Eliterolys La Chica Bella (Rodney & Kim Abell)