Kyabram A H & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 19-Oct-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Baby in Show: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Show: German Shorthaired Pointer
Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Junior in Show: Boston Terrier
Aust Ch Dalterra Popping Kandy (Lynne Whitting)
Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Curly Coated Retriever
Aust & Neut Ch Kalonakurl First And Foremost (S Slater)
Runner Up Neuter in Show: Siberian Husky
Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Mrs Amanda Becconsall)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Whytewood James Golden Girl(AI) (Whytewood Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Am Gr & Aust Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Dochlaggie Debonair (Denise Y Leo)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza A Star Is Born At Bindahlena (Leisl Wood)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaara)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Pinklee Benjamin Franklin (Marissa Sarif)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Stinear New Kid On The Block (J & T Gard)
Runner Up Neuter in Group: Pekingese
Aust Ch Candellarose The Squire (J Witte)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaara)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bindahlena Love At First Sight (Leisl Wood)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Berizza A Star Is Born At Bindahlena (Leisl Wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pinklee Benjamin Franklin (Marissa Sarif)

Pekingese
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Candellarose The Squire (J Witte)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dochlaggie Debonair (Denise Y Leo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dochlaggie Delightful Desire (Denise Leo)

Tibetan Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stinear New Kid On The Block (J & T Gard)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Mishrodmini Our Monsters Inc (Sam Brewis)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
Intermediate in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kereen the cats whiskers (Kereen Kennels)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)
Runner Up Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mishrodmini Our Monsters Inc (Sam Brewis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rosemerta Chyna Black RN (Janet Palmer)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kereen the cats whiskers (Kereen Kennels)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Shes A Redhead (Mrs Dale McDonell)
Minor of Breed: Skalawag Shes Sophie Sunshine (Mrs D McDonell)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Roger Whiskey (Raelene Trimble)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Goldchief Glints of Gold (Leah Schultze)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Roger Juliet (Raelene Trimble)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust & Neut Ch Kalonakurl First And Foremost (S Slater)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: World Jnr Ch Myst're des Bretons Carlesien (Imp FRA) (C Moya)

Curly Coated Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kalonakurl First And Foremost (S Slater)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Canawindra Roger Whiskey (Raelene Trimble)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)
Res Dog CC & Minor of Breed: Canawindra Over And Over Again (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Canawindra Roger Juliet (Raelene Trimble)
Aust Bred of Breed: Canawindra Ready When Ur (Raelene Trimble)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Serasigold Kissed by Yasi (Donna Ryan)
R/UP BOB & Res Dog CC: Regalrite Cody (Caron Glavocih)
Bitch CC & Open of Breed: Camuka Drops of Jupiter (Donna Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Goldchief Fire N Ice (Leah Schultze)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Erdos No Worries (Leah Schultze)
Baby of Breed: Goldchief Glints of Gold (Leah Schultze)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Diacas The Phantoms Back Atolrick (Robyn Brock)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)
Runner Up in Group & Junior in Group: Borzoi
Marakhoff Stanislaavski (Mrs P & Dr D Barclay / Mrs K Sneath)
Minor in Group: Saluki
Baghdad Lets Go Parti (Paula Bockman- Chato)
Puppy in Group: Pharaoh Hound
Starblush Get Outta My Way (Adam Daly)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Qashmir Like A Flash (AI) (Geire Heaton-New & A Jones)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hounsley Hey There You (Miss Ellie Triffitt)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Marakhoff Stanislaavski (Mrs P & Dr D Barclay / Mrs K Sneath)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Astrawitch Throughdragonseyes (Dr D & Mrs P Barclay)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Starblush Get Outta My Way (Adam Daly)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC & Junior of Breed: Otesha Layita Harlow (A Bell)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green/ E Guthrie & A Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Baghdad Lets Go Parti (Paula Bockman- Chato)

Whippet
Puppy of Breed: Kanati Heart Of A Dragon (Ms Vanessa Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Les Greenall (VIC)

Best in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Vonpeter Raised on Conrad (Ian & Diane Young)
Aust Bred in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust & Neut ch Karastro Noble Nana (Ms D Berghofer)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ellerran Aura High Distinction (Shannon Vickery)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Caleebra Fearless Hero (AI) (Shareen Chouffot)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Vonpeter Raised on Conrad (Ian & Diane Young)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Derharv Finatlas (Mr C Berghofer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Derharv gold fintessa (Mrs D Berghofer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut ch Karastro Noble Nana (Ms D Berghofer)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Markorgi Blossoming Sensation (Mrs S & Mr M Markham)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Clarelly Licence To Kill (Jan Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET JC (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance JC (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Les Greenall (VIC)

Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Mrs Amanda Becconsall)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Durhamdogues No Nonsense (R Healey)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)

Siberian Husky
Baby of Breed: Canyonlands U Thought U Had Me (Mrs Amanda Becconsall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Mrs Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Sup Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Baby in Group: Dalmatian
Whytewood James Golden Girl(AI) (Whytewood Kennels)
Puppy in Group: Dalmatian
Jalorca La Nina La Copa (Carol Brady)
Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Dalterra Popping Kandy (Lynne Whitting)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dalterra Popping Kandy (Lynne Whitting)
Puppy of Breed: Cosmique Miss Congeniality (Pagan Brewis)
Intermediate (Bitch) of Breed: Kerden Blow A Kiss Fire A Gun (Mrs Janine Male)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Paceaway Pendragon (Carol Brady)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jalorca La Nina La Copa (Carol Brady)
Baby of Breed: Whytewood James Golden Girl(AI) (Whytewood Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaysand Lovin Yr Style (Dawn Elvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tufsteen After Dark (Tufsteen Kennels)
Intermediate (Bitch) of Breed: Tufsteen Atomic Blonde (Tufsteen Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Monyalsorts only lonely (Ms D Temby)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keezansur Touch ODutch (Doreen Groves)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zaland Control Agent EightySix (K Chitty)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adorin In Liu Of Lucy (Rochelle Manderson)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sweetiepei No Filter Needed (AI) (Michele Foster)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)