Portland & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 17-Nov-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Show & Open in Show: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Show: Australian Shepherd
Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)
Puppy in Show: Flat Coated Retriever
Blaqlabel Stares n Whisprs (D & S Wilkie)
Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Aust Bred in Show: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Bogart Kazari (Ven Grasso)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Wirehaired Pointer
Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
NZ / Aust & Neut Ch Fa Wood Tails For Anne (Imp NZ) (Afonwen Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Bogart Kazari (Ven Grasso)
Puppy in Group: Papillon
Genesia Oathbringer (K Sharples)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elreav Caramel Fudge CD RA (Lynette Milne)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majomarc Bogart Kazari (Ven Grasso)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Running With Scissors (Kerry McKinnon & Emma-Lee Slavin)
Baby of Breed: Swayd Lights Camera Action (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Elreav Caramel Fudge CD RA (Lynette Milne)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minapeke K For KY (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shiralea Florin (Mrs L & Mr L Johnston)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shiralea Love Knot (Lynne Johnston)
Baby of Breed: Minapeke Third Time Lucky (Gloria Cincotta)
Intermediate of Breed: Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Genesia Oathbringer (K Sharples)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Jap Ch Grace JP Wonderful Bongo (Imp JPN) (Kate Sharples)
Junior of Breed: Gracepol Astound Me (Jessica Mortensen)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Runner Up in Group & Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Ironklad Pretty Boy Floyd (Mr J Urch & Miss K Oseckas)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sundar Star of Sunshine (Ken & Jan Campbell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Gr Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ironklad Pretty Boy Floyd (Mr J Urch & Miss K Oseckas)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sundar Star of Sunshine (Ken & Jan Campbell)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust & AM Silver Gr Ch Zensu Bed Of Roses (B & H Clarke)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Blaqlabel Stares n Whisprs (D & S Wilkie)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor & Tanya Smith)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Boys To Men (AI) (Lyn Ayres)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Sybeck Crystal Lily (Linda Malseed)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor & Tanya Smith)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu Boys To Men (AI) (Lyn Ayres)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blaqlabel Stares n Whisprs (D & S Wilkie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sevoier Kat Amonst The Pigeons (Sevoier Kennels)

German Wirehaired Pointer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vizslavari Galadriel (Ms D M James & Mr D L Rae)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sybeck Enchantress (Linda Malseed)
Puppy of Breed: Rodorbal Crystal Gem (Mrs Linda Malseed)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Sybeck Crystal Lily (Linda Malseed)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & AM Silver Gr Ch Zensu Bed Of Roses (B & H Clarke)

Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Mr Keith Jefferies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TDX (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Hahndorf Feeln Reddy (Ms B Howell/ Mrs B Skepper/ Ms M Cooper)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grantulla Asfru JC (J Ryan & C Parratt)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hounsley Hey There You (Miss Ellie Triffitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Charlmagne Bells Are Ringin (S L Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Charlmagne Sin City (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Westpriors Winds of Time (W Watts)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hahndorf Feeln Reddy (Ms B Howell/ Mrs B Skepper/ Ms M Cooper)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokeena Pina Colada (R J & R J Wallis)

Saluki
Puppy of Breed: Baghdad Dont Stop The Parti (Paula Bockman- Chato)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Kerrypark Diamonds Are Forever (Miss Caisha Tanis & Mr Ben Quarrell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)
Minor in Group: Border Collie
Steadfast Pretty Little Liar (Ms Gaye McKiernan)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch LochWind Just Opulent (G M Jones)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Milangimbi New Year Resolution (D Miller)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
NZ / Aust & Neut Ch Fa Wood Tails For Anne (Imp NZ) (Afonwen Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Carrawarn Royalreload (D Miller)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dalalyn Uluru Princess (Lyn Harris-Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dalalyn Old Jack is Black (Lyn Harris Walker)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Milangimbi New Year Resolution (D Miller)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Steadfast Pretty Little Liar (Ms Gaye McKiernan)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Milangimbi Afternoon Storm (D Miller)
Intermediate of Breed: Milangimbi Chantilly Lace (D Miller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Flairs Heidi N Tri (Imp NZ) (D Miller)

Collie (Rough)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: T Ch Brafferton Triton Lord TSDX (Vicki & Noel Brown)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Brafferton I Have A Dream TDX (Vicki & Noel Brown)
Minor of Breed: Brafferton Sea Sprite (Vicki & Noel Brown)
Puppy of Breed: Brafferton Orions Dragon (Vicki & Noel Brown)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Brafferton Sea Nymph TD (Vicki & Noel Brown)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch LochWind Just Opulent (G M Jones)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Sth Afr & Aust Ch LochWind Freeze Frame of PaRay (Imp USA) (LochWind Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LochWind I Am What I Am (G Jones/ C Tenney/ I Truswell/ K McKay)
Baby of Breed: LochWind Keep The Faith (Gail M Jones)
Minor of Breed: Fioremyst Blak Talisman (Kathryn Hole)
Puppy of Breed: Fioremyst Blu Serendipity (Kathryn Hole)

Welsh Corgi (Cardigan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Fa Wood Anzac Downunder At Afonwen (Imp NZ) (Afonwen Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: NZ / Aust & Neut Ch Fa Wood Tails For Anne (Imp NZ) (Afonwen Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
Minor in Group: Leonberger
Glamourford That Spark (AI) (B Bieleny/B Halliwell)
Puppy in Group: Newfoundland
Seadale Way Of The Wizard (AI) (Miss B C Chapman)
Junior in Group: Samoyed
Lunasea Sugar Baby (Ying Chen)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Runner Up Neuter in Group: Rottweiler
Aust Neut/ Dual Ch (T) Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Darseadogues Funhouse (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Darseadogues Teachers Pet (Mrs D & Mr S Moran)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Darseadogues Titan (Mrs D & Mr S Moran)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Darseadogues Seawitch (D & S Moran)
Baby of Breed: Darseadogues Gigi (D & S Moran)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glamourford That Spark (AI) (B Bieleny/B Halliwell)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Seadale Don't Fence Me In (Bev Chapman)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Seadale Way Of The Wizard (AI) (Miss B C Chapman)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Yesallaw A Musketeers Lover at Seadale (AI) (Miss B C Chapman)
Baby of Breed: Yesallaw A Million Dreams With Paddlepaws (AI) (M Boundy & B Chapman)
Minor of Breed: Seadale Dreamseeker (AI) (Miss B C Chapman)
Junior of Breed: Seadale Charged With Dreaming (Miss B C Chapman)

Rottweiler
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut/ Dual Ch (T) Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lunasea Sugar Baby (Ying Chen)
Dog CC & Minor of Breed: Alaskamal Jokers To The Right (AI) (Tiffany Evans)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Temzin Mikeko Yumi Yumi (Mrs C Allen)
R/UP BOB and Dog CC: Temzin Bindie Haku (Elizabeth Stjepanovic)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Res Dog CC: Aust Ch Coonara Never Walk Alone (Paul & Kris Willingham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Giday Captain Thunder Bolt (AI) (Linda Johnson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Baby of Breed: Hygamble Master Of Menace (R Sheridan-McVicar)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mattbridge Sjaak Majestueux (AI) (Imp NZ) (Tony Linardis)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: CCDals Gucci True Elegance (Cecilia Langton-Bunker)
Res Bitch CC: CCDals Delta Royal Cleopatra (Cecilia Langton-Bunker)

French Bulldog
R/UP BOB & Minor of Breed: Leveque Summer Storm (Leah McArthur)
Dog CC & Intermediate of Breed: Kaysand Back In Style (Leah McArthur)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Underane Got The Look (Mrs R Harvey)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Giday Captain Thunder Bolt (AI) (Linda Johnson)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)