Hobart Dog Club Inc (TAS)

Date of Show : 16-Jan-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Geoffrey Blyth (TAS)   (Total Entry : 244)

Best in Show & Aust Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Papillon
Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Baby in Show: Papillon
Penbryn Pussy Galore (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Junior in Show: Labrador Retriever
Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
State Bred in Show: Japanese Chin
Aust Sup Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Open in Show: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Kangala Campari (Miss Mia Metzger)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Geoffrey Blyth (TAS)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby in Group: Papillon
Penbryn Pussy Galore (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Kiss Me Dreaming (M Silvester)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
State Bred in Group: Japanese Chin
Aust Sup Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Open in Group: Australian Silky Terrier
C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Kangala Campari (Miss Mia Metzger)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Marcavan The Wind In My Sails (M Silvester)
Res Dog CC & Junior of Breed: Marcavan Rainbow In The Dark (M Silvester)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Kiss Me Dreaming (M Silvester)
State Bred of Breed: Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sunami Devils Spawn (Cassie leppard)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bevanlee Bertie Beetle (Mrs S Laing)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
R/UP BOB & Bitch CC: Ananda Best Kept Secret (L Williamson)
Baby of Breed: Amrish Born To Rule (Ms R Davis)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tokubetsu Rilakkuma (Mrs D Delphin)
Aust Bred of Breed: Chinkira Bom Bidi Bom (Mrs K Rydberg)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Leisureview Excalibur At Daisymont (Daisymont Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Baby of Breed: Penbryn Pussy Galore (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spurcius Diamond Ring (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Saxten Talk Of The Town (S J Frankcombe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS)  (Group Entry : 32)

Best in Group & State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)
Baby in Group: Dandie Dinmont Terrier
Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)
Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Australian Terrier
Baby of Breed: Lemonlee October Surprize (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Baby of Breed: Hannsum On The Money (Susan Springer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Karen Leslie)

Dandie Dinmont Terrier
Baby of Breed: Jollygaze Opera Star (Dr Emma Greenway/Teena Sloan)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dallaroo Leasionwitregenstauf (Mr W A Lewis)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Puppy in Group: English Springer Spaniel
Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Runner Up in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Baby of Breed: Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
Dog CC & Junior of Breed: Kiriel Glenlivet (AI) (Janette Grierson)
Baby of Breed: Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS) (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Puppy in Group: Basset Hound
Beauchasseur Eliza Do Little (M Wickham & J Crack)
Junior in Group: Pharaoh Hound
Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beauchasseur Eliza Do Little (M Wickham & J Crack)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kunanyi Just Add Magic (Mr G & Mrs J Laker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Runner Up in Group & Junior in Group: Finnish Lapphund
Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Karraine Blazes Sterlingknight (Mr M Hurst)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ringbarka Rippa (Jennifer Roberts)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Baby of Breed: Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN HSAs (Louise Rowlands)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Zuleika Le Bombe (Rachael Holloway)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Baby of Breed: Karraine Roddrick’s Ransom (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Karraine Blazes Sterlingknight (Mr M Hurst)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Baby in Group: Samoyed
Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Puppy in Group: German Pinscher
Masterkarn Sweet Child of Mine (Kerry Adams)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)

Boxer
Dog CC: Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)
Baby of Breed: Boyer Talk of The Town (Dianne Nellis & Leanne Quigley)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Masterkarn Sweet Child of Mine (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)

Rottweiler
Puppy of Breed: Inselstaat Cause For Applause (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby (Bitch) of Breed: Bellasamba A Star Is Born (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Daniel Aitchison (TAS)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Minor in Group: French Bulldog
Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Killilan Laters Baby (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sangye Monster Ink (Dawn Alomes)