Burnie & District Kennel Club (PM SHOW) (TAS)

Date of Show : 3-Mar-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kerry Cannon (NSW)   (Total Entry : 251)

Best in Show & State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Minor in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)
Puppy in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Junior in Show: Pug
Pugmate Dirtrack Cowboy (Pugmate kennels)
Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 71)

Runner Up in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Junior in Group: Pug
Pugmate Dirtrack Cowboy (Pugmate kennels)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Blacklash Scandal Lilac Wine (Erica Davison)
Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riogaioch Fizz Gig Favreau (Imp UK) (Karin Maxwell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina In It To Win It (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Japatina Penny Arcade (Japatina Kennels)
Baby of Breed: Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Blacklash Scandal Lilac Wine (Erica Davison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mexicatl Little Bit Luvly (Jacinta Harrison)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Baby of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Miyoko Jimmy Choo (Carmel Bauerle)
R/UP BOB & Bitch CC: Woonan Amirah (Pugmate kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Katanifoo Divine Miss M (A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kabova Courage Under Fire (Pugmate kennels)
Junior of Breed: Pugmate Dirtrack Cowboy (Pugmate kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Pugmate She's Got The Look (Pugmate Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Tonli Taykz Wun (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW)  (Group Entry : 19)

Best in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)
Baby in Group: Kerry Blue Terrier
Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Foxscott Jack Turbo Charged (Mrs S T Wickham)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Terraozzi Golden Jewel (Erica Norgrove)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Foxscott Jack Turbo Charged (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline & Terry Searson)
Baby of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Intermediate of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint (Kellie Malone)
Baby in Group: Weimaraner
Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Lothbrok Arrow Angelfire (Ann-Maree Kotynia)
State Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Aust Bred in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)
Baby of Breed: Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cutecurl Marie Curie (Cutecurl Retrievers)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lothbrok Arrow Angelfire (Ann-Maree Kotynia)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Triseter Celtic Tilda (Miss Z Meyn & Ms E Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint (Kellie Malone)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) ET (Simone Haigh)
Baby of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW) (Group Entry : 25)

Best in Group & Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Baby in Group: Whippet
Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)
Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)
Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena Cards R On The Table (Ms M Fox & Ms M Smith)
Bitch CC: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Fox & Ms M Smith)

Beagle
Baby of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachchimac Athelny At Polbathic (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Baby of Breed: Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Fynmore (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Baby in Group: Australian Shepherd
Sanpasho Sweet Sapphire (Wendy & Troy Richardson)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
State Bred in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Blueamble Red Satin Sinner (A & J Lamberton)
Baby of Breed: Sanpasho Sweet Sapphire (Wendy & Troy Richardson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Border Collie
Res Bitch CC & Minor of Breed: Estrelea Corrupted Astrology (Sarah Waddingham)
Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TD (Mr P & Mrs V Hofto)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Favreau Catcher In the Rye (Karin & Rebecca Maxwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Favreau Get the Party Started (Karin & Rebecca Maxwell)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TDX (AI) (Imp NZ) (Angela Fry)
Baby in Group: Samoyed
Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
Junior in Group: Boxer
Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
Puppy of Breed: Cloudforest Aartu Deetu (S&C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
Baby of Breed: Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Rivertide Maiden Voyage (Dominic Carbonari)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TDX (AI) (Imp NZ) (Angela Fry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Moya Memphis Belle TDX (Imp NZ) (Angela Fry)

Samoyed
Dog CC: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Baby of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Baby in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Minor in Group: Dalmatian
Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Puppy in Group: Dalmatian
Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Baby of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snobul And The Beat Goes On (AI) RN (S M Chan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mattbridge Nelly Britbull (Imp NZ) (K Winter)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Dog CC & Minor of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Puppy of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dentellieres Hard Act Tofollow (Jessica Harrison)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Asplendour I La Im Boss (D Clark)
Bitch CC & Minor of Breed: Asplendour I La Icon (D Clark)
Baby of Breed: Britbull Luna Lovegood (Ken & Sandra Winter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Great Dane
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Baby of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)