Huon & Channel Kennel Club Inc (PM SHOW) (TAS)

Date of Show : 17-Nov-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Iain Hinde (VIC)   (Total Entry : 302)

Best in Show & Intermediate in Show: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Show: Australian Terrier
Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Runner Up Neuter in Show: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Runner Up in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Mickshl Onyx is Black (Mia Metzger)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Allannette Stellar Dream (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby (Dog) of Breed: Leisureview Pierre Gagnaire (Sarah Waddingham)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Clovelly Oh La La (Ms L Joan & Mrs R Davidson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Baby of Breed: Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Puppy of Breed: Barad Scarlet Apple (Barad Kennels)
Junior of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby of Breed: Kelepina Touch Of Spice (Craig & Debbie Delphin)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyntervale Whats Up Pitches (L Howlett-Trahar)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Purple Satin Dannika (S P & T M Sward)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kangala Bobby McGee (Mrs Y M Metzger)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Aust Bred of Breed: Junnash Breaking Hearts (A Costen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Baby in Group: Australian Terrier
Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)
Puppy in Group: Bedlington Terrier
Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Jamastaffs Shes Got The Looks (AI) (Mr J Aherne & Ms M Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne / Ms M Smith)
Baby of Breed: Tambrecondar Leading Lady (TAMBRECONDAR)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr A Garach Domech (Spain)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Junior in Group: Pointer
Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
Baby in Group: Weimaraner
Bromhund Zodiac Sign (Elke Prehn)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Naragold Georgie Girl (Janette Grierson)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (Mrs K Cannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Danburycurl Prince Clancy (Isaac Hayes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Goldlake Hot Summer Night (Mrs J Grierson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Naragold Georgie Girl (Janette Grierson)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kenoz Tsar Alexis (AI) (Mrs M & Mr B Gourlay)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Greydove Summer Spirit (Seriousgrey Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Zodiac Sign (Elke Prehn)
Junior of Breed: Ashlaren Nanosally (Mrs EM Knox)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Tazlon Move Baby Move (Melita Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC) (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Baby in Group: Basenji
Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Ms Heather Budd)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Baby of Breed: Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
Puppy of Breed: Polbathic Dak Son of Monreith (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Puppy of Breed: Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior of Breed: Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr A Garach Domech (Spain)  (Group Entry : 49)

Baby in Group: Collie (Smooth)
Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: (TS) Ch Dual Ch (T) Sayly Sweet Ohana (AI) (Carol Golding & Dr L Smith)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ableflow Dark Knight (Mervena Conroy)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)

German Shepherd Dog
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newpry Audrey Jean (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Baby in Group: Dobermann
Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Puppy in Group: Samoyed
Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Annakpok Poetry In Motion (AI) (Narelle Adams / Shelly Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Nightmania Duke O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby of Breed: Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB & Res Dog CC: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
Junior of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Baby of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Boston Terrier
Abstn Foxtrot Lady (Ms J Bransby)
Puppy in Group: Boston Terrier
Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)
Baby of Breed: Abstn Foxtrot Lady (Ms J Bransby)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)