Bangalow A & I Society (NSW)

Date of Show : 17-Nov-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Frost (VIC)   (Total Entry : 344)

Best in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Minor in Show: Greyhound
Bayan Oops a Daisy (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
Puppy in Show: French Bulldog
Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)  (Group Entry : 61)

Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Puppy in Group: Lowchen
Paceaway Flashdance (Ms F E L Darling)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Intermediate of Breed: Anoveve Pogue Mahone (Carol Yates)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Minor of Breed: Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Puppy of Breed: Noonameena Moon Dancer (J Faber)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Jelly Baby (Mr R Davis)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Bon Chance (BJ & WJ Graham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Flashdance (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 41)

Minor in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Junior in Group: Norwich Terrier
Casmara/JR Kingston Gold (Fran Kinnear)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)
Baby of Breed: Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)
Junior of Breed: Mustangjax Forged Steel (Sandra McGrath)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmara/JR Kingston Gold (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Casmara/JR Blue Diamond (Fran Kinnear)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Minor in Group: Pointer
Sanmarlitch BeeJay Storm Trooper (Mrs S M McGrath)
Junior in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Benspan A Touch of Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Labrador Retriever
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dancourt Show No Mercy (Mrs C Olive)
Junior of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aprilraine Nordic Mist (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sanmarlitch BeeJay Storm Trooper (Mrs S M McGrath)
R/UP BOB & Bitch CC: Cassalis Dance To The Rhythm (Mrs S M McGrath)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Junior of Breed: Bromhund Tempest Rain (Sarah Watson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Baby of Breed: Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Baby of Breed: Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC) (Group Entry : 45)

Runner Up in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Baby in Group: Basenji
Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)
Minor in Group: Greyhound
Bayan Oops a Daisy (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (R Bing)

Basenji
Baby of Breed: Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (R Bing)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bayan Oops a Daisy (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bayan Todays Thday (AI) (DC, CA & NK McGreevy)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennhari Forever In A Day (Lever/ Verrall/ Inglis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tazillah Alexandria (Imp FIN) (Rana Spencer)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Etaal Elenion Ancalima (AI) (Rana Spencer & Christine Stevens)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Callicoma Groovin The Moo (Sue Thomson)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nakiva Prairie Thunder (B & S Granzin)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mazarelli Lady of the Breeze (Miss L Wall)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Caleebra Captain America (AI) (S Chouffot)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Dog CC & Junior of Breed: Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Baby in Group: Samoyed
Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Aust Bred in Group: Schnauzer
Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whitewarrior Ice Walker (B White/ J Weldon / S White)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Branbern Bach to Strauss (Barbara & Michael Whitwell)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Valeska Raspberry Cooli (Imp NZ) (Ms K E Cox)
Res Dog CC: Aust Ch Valeska One Night Stand (Imp NZ) (Ms K E Cox)
Res Bitch CC: Aust Ch Valeska Pure-Mayhem (Imp NZ) (Kim Cox)
Baby of Breed: Doha Scarlett Ohara (Ms K E Cox)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Baby of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bordogue Nara (Rod Deeks & Ashley Turner)
Minor of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Ms T Evans)
Intermediate of Breed: Rokinrouge Katana (C & M Smith)
Open of Breed: Bordogue Tilly Devine (R Deeks & A Turner / K & K Reed)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vonzennith Josev (Shaun Oldbury)

Samoyed
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)
Baby of Breed: Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Wicked Wayz (F E L Darling)
Puppy in Group: French Bulldog
Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Aust Bred in Group: Keeshond
Kahnhond Destinys Dream Chaser (Jane Faulkner)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonwood Rummer Has It (Mrs V Tyler)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Starz in the Sky (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Wicked Wayz (F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Jonjas A White Winters Day (Tracy Gaff)

Keeshond
Res Dog CC & Minor of Breed: Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kahnhond Destinys Dream Chaser (Jane Faulkner)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Race The Storm (J & Y Faber)
Baby of Breed: Noonameena Lukes Dream (J Faber)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jeabo Ta Da All About Archie (Jeanette Thompson)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Noonameena Alpha Centouri (J Faber)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Noonameena Darkside Otheridge at Heelersridge NBT (Gayle E Jarvis)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bashay Under The Tuscan Sun (L M Neale)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Knightshar Bringing Sexy Back (L M Neale)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)