Bathurst District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 9-May-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)   (Total Entry : 371)

Best in Show & Open in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Syryne Reign of the Dragon HT (Shiralee Fossey)
Runner Up in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
UK & Aust Ch Soletrader Buddy Holly (ImpUK) (L Duval/ L Cadmore/ C Neill)
Baby in Show: Australian Shepherd
Blueamble Got My Wiggle On (A & J Lamberton)
Minor in Show: Dalmatian
Krystaway In The Glitterverse (R & D Harbin)
Puppy in Show: Bedlington Terrier
Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)
Junior in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Time is Precious (Mr G J Butler)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Akita (Japanese)
Aust Gr & Neut Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Baby SweepStakes - 1st Place: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Diver (Craig & Robyn Foster)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Bullmastiff
Brinkybull Just Like Lexie (S Brinkworth)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
BlueBreeze Little Drummer Boy (AI) (Debra Stubbings)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Aust Ch Waveney Kozmopolitan (P G & Mrs T A Buckley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Runner Up in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Caliya come take me home (Paige Howes)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Grandimage Windsor (Miss C Bull)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kaliak Billy Will Linga (Mrs S G Boyce)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Strictly Kosher (S Boyce)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch & Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Alexabelle Strictly Kosher (S Boyce)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alexabelle Gentle Reign (S Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Minor of Breed: Jezzamont Hit the Jackpot (Mrs L Oliver)
Puppy of Breed: Jezzamont The Royal Flush (Mrs L Oliver)
Junior of Breed: Kaliak Billy Will Linga (Mrs S G Boyce)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Espero u know u love me (Paige Howes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grandimage Windsor (Miss C Bull)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Caliya come take me home (Paige Howes)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Grandimage cleveland (Paige Howes)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Marblanc Touched Bylove (E A White)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Runner Up in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
Baby in Group: Australian Terrier
Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Time is Precious (Mr G J Butler)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Neverbreak Th Chain (Sam King / J/ N & M Attridge)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Mittlesista Smarty Pants (Peter Oswald)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Cliftop Ginnys Dream at Paxterr (Mr Peter Oswald)
Baby of Breed: Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fioralainn Taste of Diamonds (Eileen Clarke)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch WhataJack Raven (Garry Butler)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Neverbreak Th Chain (Sam King / J/ N & M Attridge)
Minor of Breed: Joelleigh Hear Me Roar (Leesa Musgrove)
Junior of Breed: Aust Ch Whatajack Time is Precious (Mr G J Butler)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upinair Moth Into Flame (K Miller)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Stone Cold Crazy (K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brighthelm Ima Bitty Baby (Kim Boyland)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)  (Group Entry : 67)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azucroft Vow And Declare (Mr R Lauder / Mrs Y Lauder / Miss T Perkiss)
Minor in Group: Pointer
Onpoint A Class Act (Gerald J Munro)
Puppy in Group: Pointer
Onpoint Tell It Like It Is at Aryed (AI) (Gerald J Munro)
Junior in Group: Hungarian Wirehaired Vizsla
Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Royal's Friend Ecs Wish Granted (Imp HUN) (Amanda Bray)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenbriar Summer Haze (G C Douglas)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Braycharm Better Believe It (Amanda Bray)
Baby of Breed: Braycharm Causing A Commotion (Amanda Bray)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxcrest Absolute Flirt (Rebecca Pandelis & Helen Roberts)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Vow And Declare (Mr R Lauder / Mrs Y Lauder / Miss T Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby of Breed: Azucroft Pitch Perfect (Mr R & Mrs Y Lauder / Miss T Perkiss)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Gold Dollar (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Moruada In Sync (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC: Heiderst Sous Le Ciel De Paris (Miss K & Mrs I Hincksman)
Baby of Breed: Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Romeos Passion (AI) (Debra Stubbings)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tyassagold Set In Stone (D Casey)
Baby of Breed: BlueBreeze Little Drummer Boy (AI) (Debra Stubbings)
Baby (Bitch) of Breed: BlueBreeze Jingle Bells (AI) (Debra Stubbings)
Minor (Bitch) of Breed: BlueBreeze The Mikado (AI) (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: Piarki The River Of Dreams (D Casey)
Junior of Breed: Tyassagold Change Is Good (D Casey)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Onpoint A Class Act (Gerald J Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Onpoint Tell It Like It Is at Aryed (AI) (Gerald J Munro)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Danielle Dryburgh (NSW) (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
UK & Aust Ch Soletrader Buddy Holly (ImpUK) (L Duval/ L Cadmore/ C Neill)
Runner Up in Group & Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Intermediate in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Shostaakovich (Marakhoff Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khandhu Mirrorball (Eather Harbutt / Hewitt/ Crane)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marakhoff Shostaakovich (Marakhoff Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Marakhoff Raafika Mikimoto (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tesoreli A Study in Scarlet (Jemma Gledhill)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Ch Soletrader Buddy Holly (ImpUK) (L Duval/ L Cadmore/ C Neill)

Pharaoh Hound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca reece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Syryne Reign of the Dragon HT (Shiralee Fossey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Baby in Group: Australian Shepherd
Blueamble Got My Wiggle On (A & J Lamberton)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Barcoo Bravo Zulu (Belinda Hales)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Embrooke She Will Reign (Emily Clark)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra Ace High (J Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Baby of Breed: Blueamble Got My Wiggle On (A & J Lamberton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Syryne Reign of the Dragon HT (Shiralee Fossey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Syryne Sassenach (Shiralee Fossey)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Waveney Kozmopolitan (P G & Mrs T A Buckley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE- SWI) (Fancote/Hales/Wildman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Barcoo Bravo Zulu (Belinda Hales)
Res Dog CC: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Spritzed In Gold (Mrs K Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orical Revontuli (AI) (K Innes & L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Sharndah If Only TWalls Talked (Sharndah Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Denese Fingleton Flakelar (NSW)  (Group Entry : 41)

Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Diver (Craig & Robyn Foster)
Minor in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Foxy Lady (Craig & Robyn Foster)
Junior in Group: German Pinscher
Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Akita (Japanese)
Aust Gr & Neut Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Akita (Japanese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Baby of Breed: Brinkybull Just Like Lexie (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Arcticpalace Ocean Siren (K & N Brunton/ C & R Foster)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Bliss (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Diver (Craig & Robyn Foster)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Foxy Lady (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Dreams and Sass (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Baby in Group: Dalmatian
Sprintaway Striking Midnight (Louanne & Dr Mathew Donald)
Minor in Group: Dalmatian
Krystaway In The Glitterverse (R & D Harbin)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Junior in Group: Dalmatian
Sprintaway Star Jasmin (Louanne & Dr Mathew Donald)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Montaires My Majic Ice (Geraldine Myers)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
Baby of Breed: Sprintaway Striking Midnight (Louanne & Dr Mathew Donald)
Minor of Breed: Krystaway In The Glitterverse (R & D Harbin)
Junior of Breed: Sprintaway Star Jasmin (Louanne & Dr Mathew Donald)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandycreek Storm Bringer (Karen Allcorn & Rachel English)

German Spitz (Mittel)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Borndownunda Rose Tattoo (G Folli)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ashadanois Rose Tyler (S Holland & Mr R Powell)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Pocket Rocket (R/ M & T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (T Parker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Rymiska Ice Cube (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Bitch CC: Aust Gr Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Montaires My Majic Ice (Geraldine Myers)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)