Hobart Dog Club Inc Summerfest - AM Ch Show (TAS)

Date of Show : 19-Jan-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Baby in Show: Border Collie
Sanpasho Twlite Driftin (Wendy & Troy Richardson)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Hashanah Playing With Fire (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
Intermediate in Show: Dandie Dinmont Terrier
Aust Sup Ch Jollygaze Lordy O Goodness Me (Miss T Sloan / Dr E Greenway)
State Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Runner Up in Group & Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Notron Knight And Day (Leone Cashman)
Baby in Group: Pomeranian
Coleisha Mylittle Muffin Layla (M J & E A Coleman)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Marcavan Master The Look (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Baby of Breed: Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notron Knight And Day (Leone Cashman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Yellow Gold (Noelene Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Deepest Emotions (Barad Kennels)

Lowchen
Baby of Breed: Mijochi Dot Dot Dot (L Liddington/M Campbell)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zeigen Crowned In Gold (M J & E A Coleman / K Haddon)
Baby of Breed: Coleisha Mylittle Muffin Layla (M J & E A Coleman)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Champayne Cocktail (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dandie Dinmont Terrier
Aust Sup Ch Jollygaze Lordy O Goodness Me (Miss T Sloan / Dr E Greenway)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Magic Moments (Susan Springer)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Shemont Spanish Inquisition (Shirley Daley)
Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
R/UP BOB & Junior of Breed: Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Baby of Breed: Aust Ch Hannsum Magic Moments (Susan Springer)
Puppy of Breed: Hannsum Louis Vuitton (Susan Springer)

Dandie Dinmont Terrier
Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Jollygaze Lordy O Goodness Me (Miss T Sloan / Dr E Greenway)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Coolaney Creating Mayhem (AI) (Michael Muldoon)
Dog CC & Junior of Breed: Coolaney Callin th Shotz (AI) (Michael Muldoon)

Manchester Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dixiedaly Autumn Grace (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wanmirri Chasin Watafals (Kendall Pearce)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shemont Spanish Inquisition (Shirley Daley)
R/UP BOB and Dog CC: Shenmont Ozzie Idol (Shirley Daley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup & NZ Ch Kaparla Wicketkeeper (Heather Morrison)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Ice Breaker (Ellis / Wickham / Taylor)
Baby in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Puppy in Group: Golden Retriever
Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azucroft Might And Power (E McGinn / C Gangell / R & Y Lauder)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Erinveine Expert Witness (Dunfriar Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Boroniahil Epiphany (John / Judy & Susan Teniswood)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Might And Power (E McGinn / C Gangell / R & Y Lauder)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
Baby of Breed: Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Kaparla Wicketkeeper (Heather Morrison)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Bitch CC: Aust Ch Kaparla On A Mission (Mrs H Morrison / R & J Upsall)
Baby of Breed: Kaparla Just Because (Heather Morrison)
State Bred of Breed: Aust Ch Dunfriar The Brave (Dunfriar Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bokezu Sweet Sugar Magic (Denise Shearing)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Can Ch Rosewin Ghostwindturnuptheheat (Imp CAN) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Argental Electronic (Mr J Turner)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Know It All (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
State Bred of Breed: Ghostwind Pips Swan Song (Ghostwind Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Shamira (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Penmarric Sweet Charity (Ms G Macquarie & A Smith)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Puppy in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Petroushkaah (Marakhoff Kennels / S & N Watson)
Open in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Hampdach Zeus (Imp UK) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marakhoff Petroushkaah (Marakhoff Kennels / S & N Watson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eukypark Shamira (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hampdach Zeus (Imp UK) (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Intermediate of Breed: Aust Ch Eukypark Twistn The Nite Away (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Eukypark Sparklinjem (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rhodepark Pyramid Of Ice (M Muldoon)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Penmarric Sweet Charity (Ms G Macquarie & A Smith)
Dog CC: Aust Sup Ch Acaiza Distinctly Dashing (Jean Hargraves)
Puppy of Breed: Wyndwick Lady Jane (Master WDP Booth)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Heidenreich (SA)

Best in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Tehya Twilights Fire ET (Allclarity Kennels)
Baby in Group: Border Collie
Sanpasho Twlite Driftin (Wendy & Troy Richardson)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)
Junior in Group: Border Collie
Austinsdream Queen Ofth Castle (Salena & Craig Jones)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waikikamukau Final Oakley (T & W Richardson / A Bosco)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ellagant Positive Thinking (Troy Richardson & Wendy Richardson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tehya Twilights Fire ET (Allclarity Kennels)
Baby of Breed: Sanpasho Twlite Driftin (Wendy & Troy Richardson)
Puppy of Breed: Sanpasho Heaven Sent (Troy & Wendy Richardson)
Junior of Breed: Austinsdream Queen Ofth Castle (Salena & Craig Jones)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Babanga For You Raise Me Up (K & P Eaves-Tennant)
Baby of Breed: Karraine Winter Warrior (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Karraine Bootique (Mr K & Mrs P Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Karraine Rose Gold (K & P Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB and Dog CC: Vanharon Wishes Granted (Mrs Carole Vaughan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Kortierra On The Edge (Tracey Heenan)
Puppy in Group: Rottweiler
Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Junior in Group: Rottweiler
Allerzeit Storms in Africa (R and T McIntosh)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Sahne Rave On Blue Genes (Imp NZ) (N Hughes & J Wallom)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daykeyne The Pleasure Is Yours (Tabatha Buckley/Tracey Walker/Julia Hamill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Care Factor Zero (J Hamill / T Walker / T Buckley)
Junior of Breed: Ryerson Kickitup anotch (AI) (J Wiltshire)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sanlian Executive Briefing at Bardinet (Imp NZ) (Pamela Adams & Narelle Richardson)

Dobermann
Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sahne Rave On Blue Genes (Imp NZ) (N Hughes & J Wallom)
Puppy of Breed: Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Junior of Breed: Allerzeit Storms in Africa (R and T McIntosh)

Samoyed
Junior of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kortierra On The Edge (Tracey Heenan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)
Puppy of Breed: Aust Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams & Katrina Fisher)

St Bernard
BOB and Dog CC: Southerton Double Victory (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Methusela Bakari (G J Hart)
Baby of Breed: Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch ShantiSoul The One To Dream (Kathryn Hay)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Hashanah Playing With Fire (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
Baby in Group: Dalmatian
Charizelle A Kiwi At Adstaff (Imp NZ) (Adam C Booth)
Puppy in Group: French Bulldog
Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Th Shoguns Thunder (A I ) (Kathryn & Troy Richardson / Sherae Kenne)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
Baby of Breed: Charizelle A Kiwi At Adstaff (Imp NZ) (Adam C Booth)
Puppy of Breed: Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)

Eurasier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suthanlites Playin T Win (Heather & Philip McCarthy)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Siimline Glamorous Parti (Imp UK) (Mrs Trudi Counsell)

Poodle (Toy)
R/UP BOB: Henderchip Prince (Jenny Mackenzie)
Baby of Breed: Poodiful Master Blaster (Peter Haas)
Puppy of Breed: Montaires Magic Mick (Peter Haas)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brillig Archy Bold (J R Moore)

Shih Tzu
Junior of Breed: Aust Ch Hashanah Playing With Fire (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caerlaverock Zil Pa Can (Imp NZ) (Heather Collet)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)
Intermediate of Breed: Aust Ch Rogspa Tailor Made (Heather Collet)