Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (TAS)

Date of Show : 4-Aug-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Susan Foster (SA)

Best in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Legally Docked (AI) (Ghostwind Kennels)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
Baby in Show: Border Collie
Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Puppy in Show: Poodle (Toy)
Poodiful Master Blaster (Peter Haas)
Junior in Show: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Till There Was You (Michele Lincoln)
State Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
Aust Bred in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Red Cedar (Barad Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Tunamara Red Cedar (Barad Kennels)
Runner Up in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Japatina Dream Raider (Japatina Kennels)
Puppy in Group: Lowchen
Mijochi Dot Dot Dot (L Liddington/M Campbell)
Open in Group: Japanese Chin
Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Hollywood Dream (A & J Waddington)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Time Walka (Mrs A & Miss J Waddington)
Baby of Breed: Japatina Dream Raider (Japatina Kennels)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Notron Knight And Day (Leone Cashman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Red Cedar (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Deepest Emotions (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mijochi Dot Dot Dot (L Liddington/M Campbell)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Coleisha Candy Top Performance (M J & E A Coleman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Coleisha If I Could Only Sing (M J & E A Coleman)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Dark N Devious (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Britishpride Shamrock Kid (AI) (Mr Adam C Booth)
State Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lowdina Double Click (AI) (Helen Walker)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)

Irish Terrier
R/UP BOB & Puppy of Breed: Exjaes Mama Married A Preacher (Ms Jodi Fraser)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Britishpride Shamrock Kid (AI) (Mr Adam C Booth)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Legally Docked (AI) (Ghostwind Kennels)
Baby in Group: Weimaraner
Grausturm Champagne On Ice (Ingrid Albion)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla On Show (C Ellis/M Wickham)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)
State Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Epiphany (John / Judy & Susan Teniswood)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)
Baby of Breed: Fraelighte Checkered Flag (Mrs C Gangell & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Minor of Breed: Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaparla Back To Back (AI) (Mrs Heather Morrison)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor Magdari Denzel (Fay Harris)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roughshoot Declaration (AI) (Imp UK) (Fay Harris)
Minor of Breed: Bokezu Te Poro Taro (Denise Shearing)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bradorla On Show (C Ellis/M Wickham)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ghostwind Legally Docked (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind U Have My Numba (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Grausturm Champagne On Ice (Ingrid Albion)
Minor of Breed: Ghostwind Let Me Entertain You (Ghostwind Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Rifleman Beauty Before Me (Imp NZ) (Ghostwind Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Know It All (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Puppy in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Afghan Hound
Puppy of Breed: Kjavu Maxwells Silver Hammer (L Wiltshire)

Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Arendt Nothing Compares (Fay Harris)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marakhoff Petroushkaah (Marakhoff Kennels / S & N Watson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Whippet
Baby of Breed: Kallrea Just Give Me A Reason (L Wiltshire)
Intermediate of Breed: Wyndwick Lady Jane (Master WDP Booth)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)
Baby in Group: Border Collie
Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Cormead Dirt Girl (Carol Ann Matthews)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Till There Was You (Michele Lincoln)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Kingrowan Regal West (McGinn / Cronin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Positive Thinking (Troy Richardson & Wendy Richardson)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Karte Utelln Rippa Tails (R Forbes & R Barker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen Till There Was You (Michele Lincoln)

Border Collie
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Austinsdream Queen Ofth Castle (Salena & Craig Jones)
Baby of Breed: Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Puppy of Breed: Sanpasho Twlite Driftin (Wendy & Troy Richardson)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karraine Bootscootin (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cormead Dirt Girl (Carol Ann Matthews)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingrowan Regal West (McGinn / Cronin)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Snowstars Kiss Me Ketut (Miss Teena Sloan)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)
Baby in Group: Samoyed
Airebis Dancing the Night Away (K & L Taglieri)
Minor in Group: Boxer
Kadence Just Pure Luv (K Smith / A C Tiffin / A Downie)
Junior in Group: Rottweiler
Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
State Bred in Group: Boxer
Omarella Sexy and I know It (Kelly Smith)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Gr Ch Bravadobe Las Vegas Diva (Helen Walker)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Diva Devine (Dianne Nellis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Omarella I like It like That (Kelly Smith)
Minor of Breed: Kadence Just Pure Luv (K Smith / A C Tiffin / A Downie)
State Bred of Breed: Omarella Sexy and I know It (Kelly Smith)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Walamara Dare T Discover (Imp NZ) (Helen Walker)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bravadobe Las Vegas Diva (Helen Walker)
Junior of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Minor of Breed: Schwartzhund Liesl (N K Hann/S Jordan)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Classicana Eye for Style (Lesley Eaton)
Baby of Breed: Airebis Dancing the Night Away (K & L Taglieri)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snowstars Kiss Me Ketut (Miss Teena Sloan)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Caerlaverock Zil Pa Can (Imp NZ) (Heather Collet)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Toy)
Montaires Magic Mick (Peter Haas)
Minor in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Poodiful Master Blaster (Peter Haas)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Miniatura Sent By An Angel (R Connelly / T Walker)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)
Puppy of Breed: Charizelle A Kiwi At Adstaff (Imp NZ) (Adam C Booth)
Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
State Bred of Breed: Adstaff Regnare Sovrano (Mrs Michelle A Booth)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gemcourt Yellow Brick Road (Mr Adam C Booth)

Eurasier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Suthanlites Playin T Win (Heather & Philip McCarthy)

French Bulldog
Minor of Breed: Amusante Poly Perrier (J & L Link)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Darjoce Hope N Faith (Ms Kerry Adams)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Siimline Glamorous Parti (Imp UK) (Mrs Trudi Counsell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Montaires Magic Mick (Peter Haas)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Poodiful Master Blaster (Peter Haas)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brillig Archy Bold (J R Moore)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Sent By An Angel (R Connelly / T Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Miniatura My Time Is Now (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Minor of Breed: Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caerlaverock Zil Pa Can (Imp NZ) (Heather Collet)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)