Tasmanian Ladies Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 20-Oct-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Erin Brown (QLD)

Best in Show & Aust Bred in Show: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Runner Up in Show & Junior in Show: Whippet
Aust Ch Parnew I Like It Like That (G Parry)
Minor in Show: West Highland White Terrier
Tarrilli Beat of the Drum (Rhonda Weber)
Intermediate in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)
State Bred in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)
Open in Show: Boxer
Aust Sup Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Open in Group: Japanese Chin
Am Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)

Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Fasusq Bittersweet Symphony (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dopell Rasputen (P Logan & J Cameron)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wilsight Red Mischief (C Rodrigues & S Kantor)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mijochi Dot Dot Dot (L Liddington/M Campbell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Coleisha Candy Top Performance (M J & E A Coleman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Coleisha Turbo Down Under (M J & E A Coleman)
State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha If I Could Only Sing (M J & E A Coleman)
Open of Breed: Hk Ch AC Dynasty Top Performance (Imp HK) (M J & E A Coleman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dandie Dinmont Terrier
Aust Sup Ch Jollygaze Lordy O Goodness Me (Miss T Sloan / Dr E Greenway)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Beat of the Drum (Rhonda Weber)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar Are You Game Enough (S Collins)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Nobodys Business (Susan Springer)
Intermediate of Breed: Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)

Dandie Dinmont Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Jollygaze Lordy O Goodness Me (Miss T Sloan / Dr E Greenway)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sashgar Are You Game Enough (S Collins)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Exjaes Mama Married A Preacher (Ms Jodi Fraser)

Skye Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Ashjay Mary Queen Of Scott (R Chandler/R Davis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
Intermediate of Breed: Aust Ch Britishpride Shamrock Kid (AI) (Mr Adam C Booth)

West Highland White Terrier
Minor of Breed: Tarrilli Beat of the Drum (Rhonda Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Argental Electronic (Mr J Turner)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Checkered Flag (Mrs C Gangell & Ms S Gangell)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Epiphany (John / Judy & Susan Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Boroniahil Epiphany (John / Judy & Susan Teniswood)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Appintiki She Aint No Lady (John / Judy & Susan Teniswood)
Intermediate of Breed: Aust Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
Minor of Breed: Fraelighte Checkered Flag (Mrs C Gangell & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Intermediate of Breed: Aust Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiriel Heavens Leader (Mr M & Mrs S Evans)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaparla Formula One (Heather Morrison)
Bitch CC & Junior of Breed: Kaparla Back To Back (AI) (Mrs Heather Morrison)
State Bred of Breed: Aust Ch Dunfriar The Brave (Dunfriar Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roughshoot Declaration (AI) (Imp UK) (Fay Harris)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Argental Electronic (Mr J Turner)
R/UP BOB & Bitch CC: Argental Enchanting (Antoinette Drew)
State Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Tassie Treasure (Seriousgrey Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Very Sirius Grey (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Parnew I Like It Like That (G Parry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Minor in Group: Basset Fauve de Bretagne
Arendt Nothing Compares (Fay Harris)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Clandestine Kiss (L Ireland / P Bockman-Chato & M Keasts)
Open in Group: Basset Hound
Aust Gr Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kanibaru Black Cherry Truffle (Miss T Lancaster & Ms M Smith)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arendt Nothing Compares (Fay Harris)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Longbay Joe Diamonds (Jane Miller)

Beagle
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Delrei Under Cover (DA Beattie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ch Delrei Allaboutme (DA Beattie)
Puppy of Breed: Aust Ch Hundmark Amber Lites (D A Beattie)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keaton Epic (Soti/Schnitzer/Ireland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Briarmist Brindabella (Mr M & Mrs S Evans / Mr J & Mrs L Black)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Eukypark Sparklinjem (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Minor of Breed: Eukypark Strawberry Shortcake (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baghdad Clandestine Kiss (L Ireland / P Bockman-Chato & M Keasts)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parnew I Like It Like That (G Parry)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Dog CC: Aust Ch Nabihah The Human Warrior (L Wiltshire)
Minor of Breed: Kallrea Just Give Me A Reason (L Wiltshire)
Intermediate of Breed: Ryerson Midnight Eclipse (Master William D P Booth)
Aust Bred of Breed: Wyndwick Lady Jane (Master WDP Booth)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley & Mario Weiss)
Baby in Group: Border Collie
Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Minor in Group: Border Collie
Austinsdream Breaka Of Hearts (Salena & Craig Jones)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Cormead Dirt Girl (Carol Ann Matthews)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply A Pal (Dee-anne McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kla Simply Nvme (Dee-anne McCarthy)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Karte Utelln Rippa Tails (R Forbes & R Barker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley & Mario Weiss)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sanpasho Xceed N Xcel PT ET (T & M French)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tehya Twilights Fire ET (Allclarity Kennels)
Baby of Breed: Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Minor of Breed: Austinsdream Breaka Of Hearts (Salena & Craig Jones)
Junior of Breed: Sanpasho Twlite Driftin (Wendy & Troy Richardson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cormead Dirt Girl (Carol Ann Matthews)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingrowan Regal West (McGinn / Cronin)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Sup Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Junior in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Denem Oso A Brief Notion at Sanlian (Imp NZ) (P Adams & N Richardson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Sanlian Executive Briefing at Bardinet (Imp NZ) (Pamela Adams & Narelle Richardson)

Dobermann
Bitch CC & State Bred of Breed: Weller New Sensation (G & L Hall)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canyonlands Sweet Cheyenne (Pamela Adams & Katrina Fisher)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Coonara Spectacular I Am (M & V Burn)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)
Baby of Breed: Shanti Soul Yogi Bear (Kathryn Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust ch Rymist Kayz Pride (Mrs J Kennedy)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
R/UP BOB & Junior of Breed: Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)
State Bred of Breed: Adstaff Regnare Sovrano (Mrs Michelle A Booth)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gemcourt Yellow Brick Road (Mr Adam C Booth)

Eurasier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Suthanlites Playin T Win (Heather & Philip McCarthy)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Opalguard Baby I'm A Star (Bustabones Knls / N Kenwrick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)
Puppy of Breed: Warpaint Hot Summer Night (J Harrison)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Havenden Sterlings Sensation (M A Croft)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust ch Rymist Kayz Pride (Mrs J Kennedy)
R/UP BOB and Dog CC: Aust ch Rymist Clever Dick (Julie Kennedy)
Baby of Breed: NawtiKees Game On Atkarenda (AI) (Wayne & Brenda Nielsen)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Siimline Glamorous Parti (Imp UK) (Mrs Trudi Counsell)

Schipperke
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Brillig Archy Bold (J R Moore)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)
Baby of Breed: Gengala Whats Up (Dawn Alomes)