Millicent Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

Date of Show : 8-Nov-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Voncronan King Of The Road (Kylie Sunman)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Voncronan HeatWave (Kylie Sunman)
Puppy in Group: Papillon
Sailoz Jack Frost (Lisa Robinson)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Minapeke Thats My Boi (E Turnbull & G Cincotta)
Intermediate in Group: Lowchen
Aust Ch Kristarz Fox in Sox (K Harding and M Bennet)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Voncronan King Of The Road (Kylie Sunman)

Chihuahua (Smooth Coat)
Bitch CC & Minor of Breed: Chidolls Decadence (Mrs Sue Sparkman)
Baby of Breed: Voncronan HeatWave (Kylie Sunman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tunamara Tres Chic (Leisl Wood)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Krystalaine Smudgeproof (Chris & Elaine Burdett)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Krystalaine Amber Rose (Chris & Elaine Burdett)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kristarz Fox in Sox (K Harding and M Bennet)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kilgarrin Czech Point Charlie (Hannah Kelly)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Minapeke Thats My Boi (E Turnbull & G Cincotta)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Minapeke Black Lacey (E Turnbull & G Cincotta)
Res Bitch CC: Shiralea Black Betty (Lynne Johnston)
Baby of Breed: Shiralea Guinness (Lynne Johnston)
Aust Bred of Breed: Shiralea Phake Tahn (Lynne Johnston)

Papillon
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sailoz Jack Frost (Lisa Robinson)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Suart Daddys Little Princess (Mrs S Phillips)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Yanina Smith (TAS)

Runner Up in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Am Gr & Can Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sariluda Black Eyed Bug (L Howlett-Trahar)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Can Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grajude Tank Girl (Bugges/ Bettis & Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lynneve Step Aside Boys (Lyndall Hopgood)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsview Lady A At Aonais (Imp UK) (Fiona Mackness)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aonais Tons O Trouble (Fiona Mackness)
Baby of Breed: Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Yanina Smith (TAS)

Best in Group & Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Alspice Wroxton (F Harris & B Stading)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)
Puppy in Group: Labrador Retriever
AlpyneAir Confiture (S & B Washington/ D Venables)
Junior in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Here Comes The Sun (Christine Kelly)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Silverblue Paper Lizard Spock (Judith O'Brien)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Here Comes The Sun (Christine Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Curltriever Ice Ice Baby (AI) (Christine Kelly)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Heiderst Whispering Shadows (Megan Hannigan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Heiderst UR My Wizard of OZ (Danny Jansen)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst OnthWings Of N Angel (Heiderst Knls)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaleur Naughty But Nice (Mrs Ruth Thompson)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Triseter Celtic Playboy (AI) (Triseter Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hanafor Alspice Wroxton (F Harris & B Stading)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch AlpyneAir Sacre Bleu (S & B Washington / D Venables)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: AlpyneAir Confiture (S & B Washington/ D Venables)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lilybel Dangerous Liaison (A Douglass)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Kiss Me Im Irish (Mrs R Wallis, Mrs S Marshall & Ms J Smith)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hard Habit To Break (AI) TDX (Julieanne Lalor & Paul Hissey)
Aust Bred in Group: Beagle
Dual Ch (T) Hounsley Harmony on Broadway (Peter & Nikki Jones)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley Hard Habit To Break (AI) TDX (Julieanne Lalor & Paul Hissey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Harmony on Broadway (Peter & Nikki Jones)

Dachshund (Long Haired)
Puppy of Breed: Frieden A Bob Each Way (Mrs C A Tonkin)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rokeena Kiss Me Im Irish (Mrs R Wallis, Mrs S Marshall & Ms J Smith)

Whippet
Puppy of Breed: Khayoz Me Myself And I (John & Kate Valk)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Vonpeta Ugottabekidding (P N Damarell & J E Pike)
Baby in Group: Collie (Rough)
Burdekin Bring Back The Love (G Grant)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Vonpeta Xmissustoo (P N Damarell / J E Pike)
Junior in Group: Australian Kelpie
Dalalyn Ebony Gold (Lyn Harris-Walker)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Stars In Heaven (Khayoz Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dalalyn Uluru Princess (Dalalyn Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Dalalyn Ebony Gold (Lyn Harris-Walker)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter's Speechless (Imp NZ) (Mrs Sarah McInerney/ Miss Lindy Dawkins)
Baby of Breed: Comeby Three Amigos (G & S Cunningham)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Stars In Heaven (Khayoz Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khayoz Perfect Crime (Khayoz Kls)
Baby of Breed: Khayoz The King And I (Khayoz Kennels)
Minor of Breed: Khayoz For Heavens Sake (Khayoz Kennels)
Puppy (Dog) of Breed: Monifieth Rocky Marciano (Mrs D Younger)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Baby of Breed: Burdekin Bring Back The Love (G Grant)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taigakoira Doarridit Davvir (Miss D Aitken)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vonpeta Ugottabekidding (P N Damarell & J E Pike)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonpeta Xmissustoo (P N Damarell / J E Pike)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Perfu Wedding Bell (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sharndah Th Swanky Yank (Sharndah Knls)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (K Mckay)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shelsian Last Tango (Tabitha Dziego & Dawn Turci)
Puppy of Breed: Louanda Dare To Differ (Louanda knls)
Junior of Breed: Shonja Edge Of Roses (Kerry McKay)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Win (Afonwen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Dance (Afonwen Kennels)
Baby of Breed: Afonwen Up The Ante (Afonwen Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Angela Sneddon)
Baby of Breed: Soverenpark Bring It On (Clare van der Wolde/Jan Kelly/Karin Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Aegis Dragon Tattoo (Lynne Harwood & Denise Ball)
Runner Up in Group & Junior in Group: Samoyed
Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Legend (Barry Tyrrell)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
Aust Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Gr Ch Inizio Mantra (Eterno Kennels)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ruthdales Unleash The Fury (Imp UK) (D Klingberg & W Osborn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kesdar Wings Of An Angel (Jennifer Davis & Helen Keele)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kesdar Red Hot Rumour (Jennifer Davis & Helen Keele)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aegis Dragon Tattoo (Lynne Harwood & Denise Ball)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cabochon Thors Hammer (Mrs C Irvin)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Inizio Mantra (Eterno Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eterno Fosca (Eterno Kennels)

Portuguese Water Dog
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Legend (Barry Tyrrell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Airebis the Power of Attraction (Judy / Kellie & Graham Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Romeka Dancing Queen (Kellie Rayner)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)
Baby in Group: Great Dane
Willitoft Fire and Ice (AI) (Miss Shontelle Davies)
Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chloson Look At Me (Mrs D L Foster)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Underfoot Sorcerers Apprentice (R & T Williams)
Baby of Breed: Underfoot Devil In Disguise (R & T Williams)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)

Great Dane
Baby of Breed: Willitoft Fire and Ice (AI) (Miss Shontelle Davies)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Dream Lover ET (Rebecca Bentley & Amanda Huggins)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (J Longmire / M Camac & I Glen)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)

Schipperke
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)